חדשות ואירועים

 • 26.03.15
  מעשים טובים בזרוע הים

  שייטת הצוללות (שייטת 7) קיימה אירוע משותף עם תלמידי בית הספר 'צוהר לטוהר', בית ספר לחינוך מיוחד, כחלק ממסגרת 'יום המעשים הטובים' אשר חל השבוע. בית הספר 'צוהר לטוהר' הינו מסגרת חינוכית, המשויכת לרשת 'צוהר הלב', אשר שמה לה כמטרה לקדם אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. בבית הספר ישנם כ-150 תלמידים בכיתות א' עד יד', וכחמישים מהם ביקרו השבוע בבסיס חיפה. הביקור כלל הצגת הפעילות המבצעית של שייטת 7, ביקור בספינת הטילים אח"י להב וצפייה בצוללת אח"י לויתן. במהלך האירוע נרשמה התלהבות רבה מצד תלמידי בית הספר ומהחיילים אשר לקחו חלק באירוע.

  "החלטנו לערוך אירוע שייטתי לרגל 'יום המעשים הטובים'", משתפת קצינת ההדרכה של שייטת הצוללות, סרן מתת-אל משה. "נפגשנו עם סגל בית הספר ויצרנו מתכונת מתאימה עבור התלמידים כדי שיחוו כמה שיותר מחיל הים. זהו לא יום שגרתי עבורנו וחיכינו לו רבות".

  לדבריו של נגד משו"ב (מוצב שליטה ובקרה) בשייטת, רב-סמל ש', אשר לקח חלק באירוע, התלמידים עברו הכנה שנמשכה כחודשיים בבית הספר ובמהלכה למדו על חיל הים ועל פעילותו. לטענתו, זהו אינו סופו של שיתוף הפעולה בין בית הספר לבין השייטת, וכעת מתוכנתת פעילות במהלכה יגיעו מפקדי הצוללות בעצמם לבית הספר.

  'יום המעשים הטובים' חל בפעם הראשונה בשנת 2007. מעבר לפעילות אשר נערכה בשייטת הצוללות, גם יחידות נוספות בזרוע הים ביצעו פעילויות התנדבותיות, כגון ביקור במועדוניות ובבתי אבות. "מצאתי את עצמי במהלך היום עם דמעות בעיניים. אני לא זוכרת מתי בפעם האחרונה התרגשתי בצורה כל כך משמעותית ממשהו", סיכמה את האירוע בנימה אישית קצינת ההדרכה, סרן משה. "ערכים קודמים להרבה דברים אחרים, וברגע שאתה עושה משהו שהוא מעבר למסגרת התפקיד שלך- אין לי ספק שאתה נהנה הרבה יותר. זה לקום בבוקר עם תחושה של שליחות".

   

 • 25.03.15
  "חזרו מנצחים"

  טקס סיום קורס פי"ם (פיקוד ימי מתקדם) מחזור ו' הסתיים שבוע בבסיס ההדרכה (בה"ד) של חיל הים. הקורס, שארך כחצי שנה, מכשיר את חניכיו, בוגרי קורס חובלים, לפקד כקציני מחלקות בכלי השיט השונים (הן ספינות טילים והן צוללות) וכן כמפקדי כלי הביטחון השוטף (בט"ש). בטקס, אשר היה בראשותו של מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, השתתפו סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, מפקד בסיס ההדרכה, אל"ם סמי צמח, ומפקד בית הספר לפיקוד ימי מתקדם היוצא, סא"ל יניב לביא. בית הספר אמון על הכשרתם והסמכתם של המפקדים הלוחמים בים. את הקורס סיימו כארבעים מפקדים אשר היו במגמות השונות: הגנה, תקיפה, מכונה ועוד. הקורס כלל סדנת פיקוד שטח, סדנת נוהל קרב וסדנאות נוספות לצד מסעות.

  "לפני כ-67 שנה הוקם השירות הימי והטקס מהווה סגירת מעגל", סיפר האלוף רוטברג למסיימי הקורס ולמשפחותיהם. "אין אמירה כזו 'סיימתי להתבגר וללמוד', שכן בפיקוד, כמו במנהיגות ובחינוך, אין סוף לכך. זהו תהליך דינאמי שמחייב פיתוח ונמשך כל הזמן, מי שלא לוקח חלק בכך- לא מתקדם. עשו את זה ביחד עם פקודיכם, אהבו אותם ונצחו ביחד", הוסיף.

  הטקס החל עם הצגת הפעילות המבצעית של היחידות והכלים עליהם עתידים לפקד החניכים ובהמשכו הוענקו תעודות לבוגרי הקורס. הטקס הסתיים עם הענקת דרגות הסרן החדשות לחלק מחניכי הקורס, שהגיעו לזמן הענקת הדרגה המתאימה, על ידי מפקד שייטת ספינות הטילים, אל"ם אייל הראל, ומפקד שייטת הצוללות, אל"ם ג'. "חובלים יקרים, היום אתם מסיימים תקופת הכשרה ארוכה בת שישה חודשים", אמר סא"ל לביא. הוא סיכם, "במהלך הכשרתכם חוויתם לא מעט תכנים והרחבתם אופקים בתחומים רבים. נחשפתם לאתגרים בכדי להבין טוב יותר את הפיקוד, מנהיגות ומגוון ערכים, כל זאת תוך חיזוק הקשר לאהבת המולדת. זו זכות עבורי לחנך את מיטב המפקדים ולהכשירם. לכל אחד ואחד מכם יש אופי ייחודי ואנחנו עוטפים אתכם באהבה ובחום".

   

 • 18.03.15
  משני עבריה של עזה

  שיתוף הפעולה בין חיל הים והפיקוד היבשתי תופס תאוצה יותר מתמיד. כחלק מהשילוביות בין הכוחות, ביקר בחודש האחרון מח"ט צפונית (באוגדת עזה) הנכנס, אל"מ יקי דולף בבסיס אשדוד. מטרת הביקור היא היכרות עם פעילות זרוע הים בגזרה הדרומית, והוא מהווה חלק מההכנות לכניסתו לתפקיד של המח"ט. במהלך הביקור, סקר מפקד פלגה 916 לאל"מ דולף על פעילות חיל הים באזור ועל הפיתוחים הטכנולוגיים אשר בשימוש בגזרה.
  הביקור כלל הפלגה אל מול חופי עזה, ביקור במוצב השליטה האזורי ארז ובבסיס אשדוד. "זאת רק תחילתה של הידידות, יש עוד הרבה מה לעשות", אמר אל"מ דולף. "כמו שאני רואה את זה, יש לי גדוד נוסף - אחד בגזרת נחל עוז, וגדוד אחר, מהצד השני של הרצועה".

  את הביקור וההפלגה ליוו מפקד בסיס אשדוד, אל"מ עידו בן משה, מפל"ג 916, סא"ל ליאב זילברמן ומפקד פלגת האג"ם בבסיס אשדוד, סא"ל אבי אבסקר. "הייחודיות שלנו היא שאנחנו פעילים כל הזמן, אימונים לצד בט"ש", הסביר מפקד פלגה 916 בעת ההפלגה, "אנחנו בים מול עזה, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, ללא הפסקה". ההפלגה לאורך רצועת החוף העזתית ארכה שעות, והיא אפשרה נקודת מבט מצידה השני של הרצועה, נקודת מבט שונה בוודאי למי שרגיל לגבולה היבשתי.

  "במהלך מבצע 'צוק איתן' הרגשנו חיזוק משמעותי בקשר שבין הכוחות", אמר מפקד בסיס אשדוד, אל"מ עידו בן משה. "כמו שאני חלק מאוגדת עזה וחלק מפיקוד דרום, ככה גם מפקד מש"א ארז הוא חלק מהחטיבה הצפונית. אני מצפה להדדיות ממפקד החטיבה הצפונית כמו שהוא מצפה לה ממני".

   

 • 16.03.15
  אין דבר העומד בפני הרצון

  לפני כשבועיים צעד על רחבת המסדרים שבבסיס ההדרכה סגן אייל טואטי, בוגר קורס חובלים מחזור 130. עבור סגן טואטי, המקיים אורח חיים דתי, החוויה הייתה שונה ומעצבת במיוחד. "אחי המליץ לי על קורס חובלים", הוא סיפר. "החלטתי ללכת על זה עד הסוף. עבודת הצוות עם האנשים מהווה לדעתי את ה'מכונה' היותר קשה ומסובכת- וזה דבר שמשך אותי במיוחד", העיד.

  לקורס התגייס עם עוד מספר חיילים דתיים. סגן טואטי התייחס לאתגר שמירת הכשרות בכלים כדוגמה עבור מי שמקיים ושומר על אורח החיים הייחודי. הדבר לדבריו, דורש מן הצוער יותר ביטחון בדת ובחבריו, שיכבדו את רצונותיו. בנוסף לכך, כמות הלוחמים הדתיים אשר משרתים כיום בזרוע הים גדולה מבעבר, בייחוד בפלגות הביטחון השוטף. השירות בזרוע הים מהווה עבורו שליחות שכן הוא מרגיש כ"נציג של ציבור שלם". הרגליו באו לידי ביטוי בשלב הימ"פ (ימאות ופיקוד), שם לצד ההשכמות המוקדמות ומסדרי הבוקר הנוקשים, פינה גם זמן עבור התפילות.

  "הלחץ שמכניסים אותך אליו והכמות האדירה של החומר המקצועי מהווים את האתגר המשמעותי של הקורס", סיפר. "בתחילה, קיימת תחרותיות מסוימת, אבל בהמשך מבינים שכולם חברים ועוזרים אחד לשני. הרמה המנטלית שנדרשה ממני, כך אני יכול להעיד במבט לאחור, פיתחה אותי ברמה האישית- למדתי להיות חבר, ללמוד כמה דברים במקביל ולהתכונן כמו שצריך למבחנים. כמפקד בים- הלוחמים רואים אותי בכל מקום, והדוגמה אישית מקבלת חשיבות גדולה אף יותר".

  במהלך הקורס עבר חוויה אשר עיצבה את אופיו וגרמה לו להעריך יותר את מקומו ואת הקורס. בעקבות זאת יצא מן התהליך מחושל יותר ופיתח את עצמו עוד בפאן המנטלי. בנוסף לכך, התהליך שעבר גרם לו להבין את משמעות התפקיד וערכים רבים, ביניהם את ערך המקצועיות. "דווקא השירות בדבורה הביא אותי לביטחון עצמי שהיה דרוש לי בנקודת הזמן הזו", הוא הדגיש. "פיתחתי איפוק, בגרות ואחריות. למדתי גם להבין ששום דבר לא עומד בדרכי. הצלחתי, והבנתי שכשאתה באמת רוצה- אין דבר העומד בפני הרצון".

   

 • 12.03.15
  "לפנינו מנעד רחב של אתגרים"

  "אנחנו לוקחים את האנשים שלנו ואת הכלים שלנו לקצה גבול היכולת, על מנת להכין אותם לכל האתגרים שיבואו", אמר ראש מחלקת אמצעי לחימה בחיל הים, אל"מ מוטי פיין, בדברים שנשא בכנס "Military & Aviation Exhibition 2015" של חברת ניו-טק, חברת מדיה מובילה בתחום ההיי-טק, האלקטרוניקה והתעשיות הביטחונית. הכנס, אשר התקיים השבוע (ג'), עסק ופיתוחים טכנולוגים בתחום הביטחוני. אל"מ פיין נאם בפני באי הכנס, אנשי מפתח בכלל התעשיות הביטחונית, על מוכנות הזרוע לשינויים באזור, על התפתחות והתעצמות - הן מבחינת כלים והן מבחינת כוח אדם, על אתגרים ואיומים עתיים ועל תפיסת שדה הקרב העתידי.

  כחלק מהעיסוק במחלקת אמצעי לחימה עליה מפקד אל"מ פיין, הסביר בכנס גם על תפיסת שדה הקרב העתידי. "אנחנו מתעסקים הן בבניין העתיד והן בבניין ההווה. כמו שאנחנו רואים את זה, אנחנו הולכים להגדיל את ההשפעה שלנו. אנחנו בעיצומו של תהליך של שילוביות וחיבור לשאר החילות. האתגר הטכנולוגי הוא אדיר. יש 'ים' של מידע - אנחנו נהיה חייבים לדעת לסנן ולהגדיר חוקים. ימאי שלא יודע לאן הוא רוצה להגיע - אין שום רוח שתיקח אותו", אמר. " כשאנחנו מסתכלים לעתיד אנחנו רואים את החשיבות של התווך הימי הולכת וגדלה, ובהתאם לכך אנחנו חייבים להתכונן לזה, להצטייד בדברים הנכונים כשהעתיד לא בטוח, כשהסביבה משתנה וכשעומד לפנינו מנעד רחב של אתגרים".

   

 • 10.03.15
  במגמת התעצמות

  קורס חובלים מתרחב: הקורס מתחדש במגמה נוספת, רביעית במספרה, מגמת צוללות, אשר עתידה להיפתח במהלך חודש אפריל. עד היום, הקורס הורכב משלוש מגמות- אלקטרוניקה, מכונה ושייט. שינוי נוסף אשר עתיד להיכנס לתוקף עם פתיחת המגמה החדשה, הוא הכפלת זמן השהיות בצוללת, במטרה להעלות את רמת המקצועיות של הצוערים בתחום זה. עד כה, הצוערים עברו יחדיו את שלושת השלבים הראשונים בקורס (בסיסי, מתקדם ואקדמיה) ורק בסיום שלב האדמיה נבחנו לשירות כחובלים בשייטת הצוללות. עם פתיחת המגמה החדשה יזוהו הצוערים המתאימים כבר בשלב השני בקורס, שלב מתקדם.

  "המטרה היא ללמד את הקצינים המיועדים לשייטת הצוללות מבעוד מועד את כל הידע הנדרש", סיפר מד"ר (מדריך ראשי) חובלים, רב סרן בוריס שוסטר. "הדבר נעשה בעקבות התעצמות השייטת באמצעות הכלים החדשים וכמו כן גם על מנת לשפר את הידע שלהם. על ידי הגדלת זמן השהיות לדוגמה, אנו נגדיל לצוערים את ניסיון ההסמכות ובכך נשפיע עליהם להיות קצינים טובים ומקצועיים יותר". עד היום, צוערים נמצאו מתאימים לשירות בצוללות לאחר סדרת ראיונות אשר כללה ראיון עם המש"ט (מפקד השייטת), עם פסיכולוג השייטת וועדת קבלה.

  לדבריו של רס"ן שוסטר, יכולות הפיקוד הנדרשות מחובלים בספינות הטילים או בכלי הבט"ש (ביטחון שוטף) אינן שונות מהיכולות הנדרשות ממפקדים בשייטת הצוללות. השוני הוא כאמור, בכמות החומר העיוני שעל הצוערים לדעת עם הגעתם לשייטת. בשל כך, הצוערים נדרשים להיות בעלי יכולת לימוד עצמי גבוהה במיוחד. החומר המקצועי של הצוערים במגמה נכתב בשיתוף פעולה עם בית ספר צוללן ושייטת 7. בשלב מתקדם, הצוערים ילמדו את תכני הבסיס אשר נלמדים בקורס צוללן, כאשר בשלב האקדמיה הם עתידים כבר להיות קציני משמרת. דבר זה, לדבריו, יביאו גם לעלייה ברצון הצוערים לשרת בשייטת הצוללות.

  אחד הצוערים ממחזור 130 שהסתיים בשבוע שעבר ועתיד לפקד בשייטת הצוללות הוא סגן נ', שישרת בצוללות מסוג Dolphin AIP החדשה והמתקדמת במגמת אלקטרוניקה. "הטכנולוגיה, בשילוב הקרביות, שבחיל הים משכה אותי", הוא העיד. "מדובר בהקמת משהו חדש, שלא היה לפני כן וזה מאתגר". לפי סגן נ' יש חומר מקצועי רב אשר למד יחד עם חבריו המיועדים גם הם לשירות בשייטת הצוללות והעיד כי הצליח ללמוד לא מעט דברים חדשים על עצמו. "בצוללות יותר קשה להיות מפקד לדעתי, שהרי הלוחמים גם הם אנשי קבע", הסביר. "העיסוק הוא יותר מקצועי, שהרי הלוחמים עוברים מיונים והכשרה ארוכה וממיינת, אך עם זאת זה עדיין להתעסק בפיקוד".

   

   

 • 08.03.15
  נשים חזקות, זרוע אסטרטגית

  בתפקידים רבים אשר בעבר לא היו פתוחים לשירות נשים, משרתות כיום בנות פורצות דרך בזרוע הים. בים או בחוף, על כלי השיט, במוצבים, במעמקים ובגבהים ניתן לראות כיום בנות מובילות בזרוע הים: חובלות, קצינות שליטה ועוד, לצד תפקידים ייחודיים נוספים. לרגל יום האישה הבינלאומי, קיבצנו שלושה תפקידי בנות ייחודיים בזרוע הים:

  ימאית גוררת ("סקיפרית")
  ימאית גוררת ("סקיפרית") מפקדת על כלי שיט מסוג גוררת, כלי עזר אשר תפקידו לסייע בתמרון כלי השיט. כיום משרתות 'סקיפריות' אחדות בזרוע הים, אשר מפקדות על חיילים המשרתים במעגן כלי השיט ואמונות על תפעול למעלה מחמישים משימות שונות ביום יום. בעבר, בתפקיד זה שירתו בנים בלבד, אך לפני מספר שנים החלו לשרת גם בנות כימאות גוררות. "לא הכרתי את התפקיד קודם לכן", מספרת 'סקיפרית' במעגן חיפה, סמל-ראשון שרון קריידלמן. "בתחילה, חשבתי שזה תפקיד של גברים, אך לאחר יום עיון ייעודי בו לקחתי חלק, הבנתי שזה המסלול עבורי. זה תפקיד שכולל עבודת צוות מרובה, באווירה משפחתית".

  סמל-ראשון שרון קריידלמן

  לדבריה, התפקיד שלה משתנה מיום ליום, שכן אין סדר יום קבוע וכל יום לא דומה לקודמו. כיום יש חשיפה גדולה לשירות כ'סקיפרית' בקרב מלש"ביות, וכן לפי סמ"ר קריידלמן כן גם הרצון לשרת בתפקיד זה גדל. "אני מאוד ממליצה לשרת בתפקיד זה", סיפרה. "לפקד על חיילים שעושים תפקיד כל כך משמעותי, הופך את השירות למאתגר ומספק. הלוחמים במעגן מעריכים אותנו, והאווירה המשפחתית מחבקת ותומכת".

  פראמדיקית
  לצד הפראמדיקיות המשרתות בכלל צה"ל, גם בשייטת ספינות הטילים משרתת פראמדיקית, המהווה כוח רפואי חלוץ בשטח - התפקיד המבצעי היחיד בשייטת ספינות הטילים שפתוח לחיילת שאינה חובלת. תפקיד זה נפתח לנשים לפני זמן לא רב, ועד כה שירתו בו שתי נשים בלבד. "אני מפליגה ומדריכה את החובשים בשגרה", הסבירה רב"ט עינת בן ישר, פראמדיקית בשייטת ספינות הטילים. "אני יוצאת לים למבצעים ולהפלגות. אני הסמכות הכי בכירה בספינה מבחינה רפואית, ויש לוחמים שהם גם חובשים שעוזרים לי. בתחילה אני מודה שחששתי, לא ידעתי לאן אני הולכת, אבל עכשיו אני שמחה שזה התפקיד שלי".

  השירות כפראמדיקית בשייטת 3 אינו קל, והוא שונה מאוד משירות של פראמדיקים במקומות שונים בצבא, כמו כל לוחם על הסטי"ל בלב ים, גם הפראמדיקים מתנתקים מהחוף לימים ואף לשבועות, לעיתים קרובות ובהתראה קצרה. "זה קצת מוזר להיות בת יחידה, אבל אני רגילה", אמרה רב"ט בן ישר. "אני מתנדבת בכיבוי אש כבר שש שנים, וגם שם אני בת יחידה, אז אני רגילה להיות רק עם בנים. רוב התפקידים של פראמדיקיות הם ביחידות קרביות, ולכן ידעתי שאני אטפל בעיקר בבנים".

  השירות על הסטי"לים מלא באתגרים ופעילויות מגוונות, וכסמכות הרפואית הבכירה ביותר בספינה אין אפשרות לעגל פינות. "ביומיום שייטת 3 היא היחידה הכי מבצעית בצה"ל, ולכן אני לוקחת חלק בהרבה מבצעים", שיתפה רב"ט בן-ישר. "בגלל שמדובר בהצלת חיים את לא יכולה לעשות לעצמך הנחות, אבל העבודה מאוד מספקת ומהנה. אני יודעת שבמידת הצורך, אני הסמכות שאליה פונים".

  טכנאית אופטרוניקה
  תפקיד נוסף בחיל הפתוח לבנות, אשר כולל גריז, לכלוך ופעילות בגובה עשרות מטרים מעל פי הקרקע (או הים), הוא טכנאית אופטרוניקה. "אני עולה על תרנים, בודקת ומתחזקת את המצלמות שעל כלי השיט - אם מצלמה מתקלקלת, אני מחליפה אותה. זאת עבודה מאוד פיזית", אמרה טוראי ליאור יפרח, טכנאית אופטרוניקה בבסיס אשדוד. "אני מעדיפה לתפעל, לעשות דברים, לזוז. ההיבט הפיזי לא מאיים עלי, להפך, הוא מוסיף לדעתי. אני לאורך כל היום מתעסקת במברגים או בגריז. ברגע שאת לא מכירה מקצוע, את מפחדת ממנו, זה מרתיע, אבל עם הזמן את צוברת ידע וניסיון, ואת נהנית".

  טוראי ליאור יפרח

  טכנאית אופטרוניקה אחראית על תיקון ותחזוקת מכשירי הראייה והצילום של החיל. בין אם אלו מצלמות הספינות, אמצעי ראיית הלילה או אמצעי התצפית של בקריות השליטה הימית, על כולם לעבוד ללא תקלות, משום שתקלה משמעותה סיכון הביטחון בגבול הימי. "במעבדת האופטרוניקה משרתים בנים ובנות יחדיו, ומבצעים את אותן המשימות. אין הבדל בינינו", סיפרה טוראי יפרח. "בהתחלה, הסובבים אותי הופתעו לשמוע שאנחנו עולות על תרנים ומטפסות בלי פחד, אבל אחרי מספר פעמים, התרגלו", היא צוחקת.

   

 • 05.03.15
  הצצה לקורס חובלים

  קורס חובלים, מחזור 130 הסתיים השבוע (ג') בטקס המסורתי בבסיס ההדרכה, אשר התקיים במעמד שר הביטחון, מר משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג ומפקד הבה"ד, אלוף משנה סמי צמח. החובלים, אשר סיימו את הקורס בתום שנתיים וחמישה חודשים, עתידים לפקד על כלי השיט של זרוע הים: ספינות הטילים, כלי הביטחון השוטף והצוללות. במהלך הקורס הם חולקו לשלוש מגמות מרכזיות - מכונה, אלקטרוניקה ושייט. בתחילת שירותם ישרתו בתור סגני קציני מחלקה ולאחר קורס פיקוד ימי מתקדם (פי"ם) יהיו לקציני מחלקות. כיאה לחיל המשפחתי, 38% מהבוגרים הם בעלי זיקה משפחתית לחיל הים, כאשר 26% מתוכם הם בנים הממשיכים את דרך הוריהם בחיל הים.

  "על הכתפיים שלהם" - מגמת מכונה

  "לתפקיד כזה בציים אחרים בעולם או אפילו באוניות סוחר, מגיעים רק באזור גיל ארבעים", הסביר מפקד מגמת מכונה, רס"ן רז אלחסיד. "מפקדי הספינות מאוד סומכים ונסמכים על הצ'יף. אני לא יודע מתי בפעם האחרונה, אם בכלל, הצ'יף חזר ממשימה, ואמר 'לא יכולתי לעשות את זה'. אין אף אחד מאחוריו - אין מישהו שיודע יותר טוב ממנו", הוסיף.

  לדבריו, יש לא מעט שינויים בשנים האחרונות בקורס החובלים. אחד מהם הוא ברובד הפיקודי; בקורסים האחרונים ניתן דגש לגישת 'בגובה העיניים' בהתנהלות אל מול הצוערים. הדבר בא לידי ביטוי בדרך העבודה החל מהשלב הבסיסי. הצוערים כבר אז מרגישים שהם חלק ממשפחה, וניתן דגש על עזרה הדדית אחד כלפי האחר. דוגמה טובה לכך היא פרויקט בשם 'אחים לנשק', פרויקט אשר החל לפני כשנה וחצי ובו צוערים בקורס מדריכים מכונאים בהכשרתם במסגרת סטי"ל בבסיס ההדרכה.

  בנוסף לכך, צוות ההדרכה במגמה משתדל לשלב חומרים ויזואליים שימחישו לצוערים את המתרחש ובכדי להכניס יותר עניין לחומרי הלימוד. "עשינו שינויים ושיפרנו את ההדרכה", הצהיר. "תמונה או סרטון יכולים לשנות הכל. כמו כן, בזכות שימוש בסימולאטורים, הצוערים מגיעים לשטח עם הרבה יותר ביטחון".

  "בסופו של דבר, זה רק הם והידיים שלהם", מסכם מפקד המגמה. "החובלים במגמת מכונה תופסים חלק נכבד בספינה. ניתן ללמד את כל הנהלים והפתרונות, אך חשיבה מחוץ לקופסה ויצירתיות זה דברקשה ואולי בלתי אפשרי ללמד. הכל מונח על הכתפיים שלהם".

  "העיניים נשואות אלייך" - לוחמים טכנולוגיים - מגמת אלקטרוניקה

  "החובלים מתעסקים בדבר המורכב הזה שנקרא כלי שיט, גוף שנמצא בים בפעילות ענפה ובמקומות מרוחקים", הסביר מפקד מגמת אלקטרוניקה, רס"ן שלומי שמילוביץ'. "החובל צריך להכיר כל בורג וכל תוכנה כדי שידע לנהל את המחלקה".

  לדבריו של רס"ן שמילוביץ', בתקלה שמתרחשת במהלך מבצע, הכל תלוי ביכולות של המפקד לתפעל אותה בזמן קצר ככל האפשר. מן הצוערים נדרש ללמוד פיזיקה, מתמטיקה, מחשבים ואנגלית ברמה גבוהה, וכמובן לדעת ולהכיר את המערכות השונות לעומק. לבוגרים כמובן קיימת אפשרות להישאר בפיתוח ולפתח בעצמם את האמצעים במטה. כמו כן, מספר לא מבוטל מהם משמשים כמפקדי ספינות.

  "הקצינים אחראיים על כל המערכות האלקטרוניות", אמר. "קצין צריך לדעת להשפיע על הקרב, גם בים גבוה ובמקביל לפקד על החיילים. יש הרבה משפחתיות בקורס ובמגמה בפרט. במצב בו צוער אחד קיבל במבחן שישים וצוער שני קיבל תשעים, עבורם גם מי שקיבל את התשעים - נכשל, כי הם צריכים להעביר את הידע מאחד לשני".

  ישנו חיבור רב של המגמה לשטח, במיוחד במחזורים האחרונים, שכן זמן השהיות בשטח גדל בכ-50 אחוזים. בשלב הראשון, השלב הבסיסי, הצוערים יוצאים לשהיות של בין חודש לחודש וחצי בתפקיד טכני בספינה. הם משמשים כחשמלאים זוטרים, כך שהם לומדים את המקצוע בידיים ובעיניים.

  "ברגע קריטי יש למפקד פחות משניות בודדות לקבל החלטה. שנתיים וחצי מתרכזים לתוך כמה שניות", מסכם מפקד המגמה. "מדובר בעבודה מסביב לשעון".

  "משולב יותר עם כוחות היבשה והאוויר" - מגמת שייט

  רס"ן בוריס שוסטר, מפקד מגמת שייט וכמו כן המדריך הראשי של הקורס, מספר גם הוא על שינויים רבים שחלו בהכשרת הצוערים במחזורים האחרונים. מתוקף תפקידו, הוא אחראי לכל תחום ההדרכה בקורס, מקצועית ופיקודית. כמפקד מגמת שייט תפקידו המרכזי הוא לבנות תהליכי הכשרה נכונים ולוודא כי ההכשרה מתבצעת בהלימה לשטח.

  "חיל הים משולב היום יותר עם כוחות היבשה והאוויר", הצהיר, "והדבר נותן את אותותיו גם בקורס חובלים. זה בא לידי ביטוי בעיקר בשיתוף הפעולה עם גדוד גפן, המכשיר קציני חי"ר בבית הספר לקצינים, בה"ד 1. אנחנו נפגשים עם סיטואציות ותכנים אחרים מבעבר. זה מביא אותנו למציאת שפה משותפת, להניע ולהבין איך עושים את זה וגם גורם להם להבין מה אנחנו עושים, כחלק מעיקרון המערכה המשולבת", סיכם.

   

 • 15.02.15
  לוחמי זרוע הים סיכלו הברחה לרצועת עזה

  הותר לפרסום: ב-19 בינואר 2015, סיכלו לוחמי זרוע הים בשיתוף השב"כ הברחה לרצועת עזה. בהברחה שסוכלה נמצאו 900 ליטר של פיברגלס נוזלי, המשמשים לייצור במערך הרקטי, ו-50 ק"ג של טבק.

   

   

  "במהלך מבצע 'צוק איתן' אנו מבחינים בתופעה של מעין 'חוק כלים שלובים' של ציר ההברחות - ככל שגובר הלחץ בציר היבשתי לסגירת ההברחות, כך העבודה של זרוע הים מתגברת בשגרה", אמר מפקד פלגת הביטחון השוטף 916, האמונה על הגנת הגבול הימי בזירה הדרומית, סא"ל ליאב זילברמן. "הפעולה המדוברת הינה רק דוגמה לפעילות הבט"ש הענפה בגזרת עזה. הלוחמים הימיים נמצאים בים 365 ימים, בכל תנאי מזג האוויר ומתמודדים בין השאר גם עם אירועים מסוג זה", הוסיף.

  "סיכול ההברחה הינו דוגמה לשיתוף הפעולה בין ארגוני בין כלל הגורמים השותפים לשמירה על הביטחון בזירה וכן בין קהילות המודיעין השונות", פירט.


  הסיכול התרחש ב-19 בינואר בשעות הבוקר המוקדמות, אז עצרו כוחות חיל הים כלי שיט מנועי אשר עשה דרכו לרצועת עזה. בכלי השיט הפליגו שלושה צעירים תושבי הרצועה, אשר ציינו בחקירתם כי ההברחה יועדה לזרוע הצבאית של חמאס ונועדה לספק חומר גלם המשמש לייצור רקטות ומרגמות.

   

 • 15.02.15
  קורס המאה

  קורס מפקדים - מחזור 100, סיים את הכשרתו בתחילת החודש. בין הנושאים בהם התמקצעו החניכים בקורס, אשר ארך חמישה שבועות: אחריות המפקד, וקשר מפקד-חייל. החניכים בקורס נמצאו מתאימים לפיקוד והדרכה לאחר מספר מבחנים אותם צלחו. לאחר פרק זמן של כשנה ביחידות השונות - חזרו את הבה"ד, בכדי לפקד על דור הלוחמים ותומכי הלחימה הבא. קורס מפקדים בסיסי מהווה את ההכשרה הפיקודית הראשונה והבסיסית ביותר אשר מתקיימת בבה"ד. "אנו נותנים להם כלים בסיסיים לפיקוד", אמרה מפקדת בית הספר לפיקוד והדרכה, רס"ן אניה קראולוב. "אנו נותנים דגש לערכי צה"ל, הבסיס ליכולת הפיקודית: תחושת שליחות, דוגמה אישית, מקצועיות ומעל הכל - אהבת וכבוד האדם", הוסיפה.

  בשנים האחרונות ניתן לראות כי חלו מספר שינויים בהכשרתם של החניכים. בין השינויים ניתן לכלול את הרחבת התנסות החניכים בפרק השהיות, מה שהופך את הקורס לפרקטי יותר. אם בעבר היה לפרק חלק קטן, אז הרי שכיום מוקדים לו שלושה ימים בהם כל חניך מצטרף אל הצוות אליו הוא מיועד להגיע. פרק השהיות תורם למוכנות החניכים ולשיפור ביכולותיהם - הן ההדרכתיות והפיקודיות והן לתחושת הביטחון והמסוגלות שלהם.

  הקורס אמנם אורך זמן קצר יחסית לקורסים פיקודיים אחרים, אך עם זאת, לדבריה של מפקדת בית הספר, הוא מאוד אינטנסיבי ומאתגר, שכן החיילים מבינים שהוא מכין אותם לזמן אמת - לתפקודם כמפקדים בשטח.

  "אני מאוד גאה במפקדים שזה עתה סיימו את הקורס, ואני מצפה מהם שימצאו את הדרך להביא את עצמם לידי ביטוי כמפקדים בתפקידיהם. אני סומכת עליהם בעיניים עצומות ויודעת שיהיו מפקדים טובים", סיפרה מפקדת הקורס, סמל נעם לוי, אשר חווה את הקורס זו הפעם השמינית - לאחר ששימשה בחמישה מחזורים כמפקדת צוות וכעת זהו המחזור השלישי שלה בו היא מפקדת קורס.

  "ההכשרה לחינוך בדור העתיד מעוררת השראה", סיפרה מפקדת בית הספר. "החניכים שלנו מוכשרים ברמה גבוהה מאוד. בית הספר לפיקוד נהנה מהעובדה כי מיטב המפקדים, ממגוון היחידות, מגיעים לכאן. הפיתוח האישי שלהם מדהים", הוסיפה. הקורס הייחודי, שפותח על ידי הבה"ד מהווה את אבן הדרך הראשונה עבור המפקדים החדשים ומבוסס על שלושה צירים מרכזיים: פיקודי, ערכי והדרכתי. המפקדים החדשים עתידים לפקד במסגרות השונות: בבית ספר בט"ש, טכני חוף, מסגרת סטי"ל ועוד.

   

 • 11.02.15
  מתנדבת למען מתנדבים

  קבלה ליחידות התנדבותיות בזרוע הים אינה מובנת מאליה: המיונים ארוכים, האתגרים המנטאליים והפיזיים רבים והמטרה מובהקת - לבחור את המועמדים המתאימים והטובים ביותר. מה שהמועמדים אינם יודעים, זה שהקצינה אשר קובעת את גורלם היא מתנדבת בעצמה: קמ"א ניקול אזולאי, קצינת מיון והערכה בענף מדעי ההתנהגות. קמ"א אזולאי היא עולה חדשה מניו-יורק, אשר בחרה להתנדב לשירות בזרוע הים לאחר שחוותה את מבצע 'צוק איתן' כאזרחית. "זה תפקיד מעניין, מאתגר, מקצועי ומספק", אמרה קמ"א אזולאי. "אני מרוצה מאוד מההחלטה שקיבלתי. אני מאמינה בלתרום למדינה ובלתרום לצבא. זה דבר קטן שיכולתי לעשות, אבל זה גם לא פשוט - התגייסתי ישר כקצינה אקדמאית ולכן כבר כעת אני מפקדת על ארבע בנות ואחראית מקצועית על 19 חיילים, זה הרבה אחריות".

  קמ"א אזולאי עלתה לארץ בגיל 19 יחד עם משפחתה מלונג איילנד שבניו יורק, ארצות הברית. היא עלתה לארץ במחשבה שתישאר פה לשנה אחת בלבד, ולאחר מכן תחזור לארצות הברית ללמוד. בתום השנה, לאחר שהתגברה על קשיי ההסתגלות, היא החליטה להישאר בארץ ולסיים תואר בפסיכולוגיה ותקשורת בארץ. קמ"א אזולאי לא חשבה שתמצא עצמה קצינה אקדמאית בצה"ל, אך במהלך 'צוק איתן' הכל השתנה עבורה.

  "חברה שלי המשרתת כקצינה בצבא, הציעה שנגייס תרומות לחיילים, אז הם עוד היו בשטחי הכינוס לפני הכניסה לרצועה", סיפרה קמ"א ניקול אזולאי. "פרסמנו מודעות בפייסבוק, וקבלנו המון שיחות מאנשים שרצו לעזור. הבנו שזו פלטפורמה מצוינת ושיש לנו את הקשרים כדי לעשות את זה, ולכן הקמנו אתר. קבלנו את רוב התרומות מארצות הברית אבל גם הרבה תרומות הגיעו מישראל, והפרויקט הפך לפרויקט ענק בו גייסנו 500,000 שקל עבור החיילים", הסבירה.

  הפרויקט לגיוס התרומות גרם לקמ"א אזולאי לחשוב מחדש על שירות צבאי. "במהלך המבצע התקשרתי למערך מדעי ההתנהגות ואמרתי להם 'אני עושה את זה, אני בפנים' ", שיתפה קמ"א אזולאי בנוגע לרגע בו החליטה להתגייס. "זה משהו שתמיד ידעתי שהוא מאוד חשוב, ושאני מצפה מאחרים לעשות אותו, אז במקום מסוים גם ציפיתי מעצמי לעשות את זה. אין ספק שבגיל 22 זה לא פשוט, והתפקיד שלי דורש המון אחריות. בהתחלה היה לי קשה להגיד על מועמד שהוא לא מתאים ולהיות שלמה עם ההחלטה, אבל זה כבוד עבורי להתעסק עם מיונים ליחידות הטובות כמו הקומנדו הימי או שייטת הצוללות, זה מאוד מספק".

  ניקול התגייסה לחיל הים דרך מערך מדעי ההתנהגות הכלל צה"לי (ממד"ה). "אני שמחה מאוד מהשיבוץ. חיל הים הוא משפחתי ומקצועי מאוד", אמרה קמ"א אזולאי. "אני ממשיכה לקורס קצינים ולאחר מכן אמורה לעשות גם תואר שני במהלך השירות. זה מאתגר, אבל אני מאושרת שקיבלתי את ההחלטה הזו".

   

 • 08.02.15
  מכשירים את הדור הבא של החובלים

  זה החל בהקפצת הצוערים בחצות הלילה. תוך מספר דקות הם כבר היו מאורגנים על מדי ב', חמושים בנשקים וערוכים לכל תרחיש. מפקדי הצוותים תדרכו במהירות את החיילים ולאחר מכן נתנו להם את האות להתחיל בהכנת הס"גים (סירות גומי). הצוערים הכינו את הנדרש, ובתוך זמן קצר החלו לנוע עם הסירות לעבר נקודה מסוימת. כך החל מסע בן מספר שעות, בו הלכו למעלה מעשרה קילומטרים. זה היה לילה שגרתי ב'שבוע ההפוך' בשלב הימ"פ (ימאות ופיקוד) של קורס החובלים, שלב ההכשרה הבסיסי של צוערי הקורס אשר מתקיים במוצב מבודד על חופי העיר אילת. "בשלב הזה מביאים את החיילים למצב קיצון", אמר סגן מפקד בשלב, סרן אופיר בן דוד. "ישנים שעות שינה מינימאליות, אוכלים מנות קרב ומתרגלים פעילות אינטנסיבית", המשיך.

  שלב הימ"פ נמשך כשלושה חודשים בהם הצוערים בקורס לומדים כיצד להתמודד עם קשיים ואתגרים מסביב לשעון. עד לפני שלושה מחזורים השלב התקיים בבסיס זירת ים סוף שבאילת, אך לאחרונה עבר למוצב צביה, מוצב מבודד אשר מהווה בית עבורם למשך התקופה. עם תום השלב, הצוערים מבצעים מסע בסירות גומי לאורך החוף - מאשדוד בדרום ועד ראש הנקרה, הנקודה הצפונית ביותר שעל הגבול הימי. על ידי השבוע ההפוך ניתן לבדוק את תפקוד הצוערים במצבים לא פשוטים להתמודדות מסביב לשעון. השלב מקנה בסיומו לצוערים יכולת פיקוד על ס"גים ויכולת לתפקד כקציני משמרת בגשר.

  המפקדים בשלב מלמדים ובוחנים את הצוערים במגוון תחומים - היכולת הפיקודית שלהם, בים ובחוף, שיתוף הפעולה ביניהם ועוד. במחזור הזה הסגל הפיקודי שם דגש מיוחד על הלמידה ולאו דווקא על המיון. "כשמשקיעים במיון, קשה להתרכז בפיתוח אישי של האנשים עצמם. החלטנו שלצד הבחינה המתמדת של הצוערים, צריך להתמקד ביחסי האישי כלפיהם, בלימוד והפיתוח שלהם", אומר סרן בן דוד.

  לאחר סיום המסע, הגיעו הצוערים לבסיס ההדרכה, שם קיימו טקס שחתם את השלב. בבה"ד התקיים טקס סיום מרגש יחד עם בני משפחותיהם של הצוערים, ואלה קיבלו את תגיות הצוערים וכומתות הקורס.

   

 • 04.02.15
  מחוברים לאדמה

  מאות חיילים התכנסו השבוע (ד') ביער עופר שבדרום הכרמל לאירועי ט"ו בשבט השנתי בראשות מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג וסגל הפיקוד הבכיר של חיל הים. במהלך היום צעדו המשתתפים במסלול בחיק הטבע, לקחו חלק בפעילויות חינוך והווי והשתתפו בסדר ט"ו בראשות הרב החילי, סא"ל ליאור בר-דע. באירוע לקחו חלק לוחמים ותומכי לחימה מכלל יחידות הזרוע.

  השנה, בשונה משנים קודמות, לא התקיימו נטיעות באירוע עקב שנת השמיטה אשר חלה בשנה זו. עם זאת, צוין החג בדגש על החיבור לארץ ואהבת המולדת, והאירוע הוכיח כי חיילי זרוע הים - מחוברים לאדמה גם ביבשה.

  "אנחנו מתחברים לאדמה דרך הרגליים - הלכנו בשבילים, ראינו את הנופים. האדם הוא כמו העץ - העץ נטוע באדמה עמוק, המטרה שלו היא להגיע כמה שיותר גבוה למעלה. אנחנו נמצאים בדור מאוד מיוחד, קצת פחות קשור לאדמה, אנחנו עדיין דומים לעצים - גדלים לאט לאט, סנטימטר אחר סנטימטר. כך גם עם הערך המיוחד בצה"ל - ערך הרעות. זה נבה לאט, שלב אחר שלב. אמר באירוע הרב החילי, סא"ל ליאור בר-דע, ובירך את הנוכחים בברכת חג שמח.

  "אנחנו נלחמים על הארץ הזאת, שומרים עליה, מטיילים בה והולכים בה. תמשיכו לשמור על מה שחיל הים מייצג", הוסיף מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג.

  באירוע השתתף גם בין היתר יו"ר עמותת חיל הים ומפקד חיל הים לשעבר, אלוף (במיל') דודו בן בעש"ט. "כשהייתי מפקד חיל הים לא היה אירוע כזה. אני מסתכל על היוזמה הזו ומתפעל. עבור כולנו יש שלושה ערכים חשובים: אהבת ארץ ישראל, אהבת האדם ואהבת הים, כאנשי חיל הים. האירוע הזה מבטא את הכל - אתם מסתכלים על הים, הולכים בנופי ארץ ישראל יחד, ככוח אחד. ישר וכל הכבוד", סיכם את האירוע.

   

 • 29.01.15
  במגרש של הגדולים

  יחידת במט"מ (בית מלאכה טורפדו) זכתה בפרס השני בתחרות הלאומית בנושא איכות ומצוינות על שם יצחק רבין. הטקס והענקת הפרס היוו אסמכתא לעבודתם הקשה של משרתי במט"מ בשנת העבודה 2014. מדובר בשנה אינטנסיבית בה עמלו בבית המלאכה על כתיבת ספר אשר הוצג בפני שופטי התחרות ומפרט את תורת העבודה ביחידה. בין הנושאים בספר ניתן למנות את נושא ניהול התהליכים, ההתקדמות במשאבי האנוש, מנהיגות לאיכות ותכנון אסטרטגי. בטקס פנימי אשר נערך ביחידה לקח חלק ראש מספן ציוד, תא"ל משה זנה, ואמר, "באתי לברך אתכם באופן אישי על מה שעשיתם ועל מה שתעשו, כי הזכייה כבר שייכת להיסטוריה. לכל אחד ואחת מכן יש חלק בפרס הזה, חלק מהתרבות הזו. אני יודע שיש על מי לסמוך".

  בתמונה: סא"ל אליעד בן שלוש, מפקד היחידה 

  אנשי במט"מ נמצאים מאחורי הקלעים של אחזקת האמל"ח (אמצעי לחימה). בנוסף לכך, הם משתתפים גם בפיתוח האמצעים ונותנים מענה ליחידות מבצעיות שונות בזרוע הים. הצוות מורכב מחיילים בשירות חובה ועד לנגדים בעלי ניסיון רב בתחום. הכשרתם של משרתי היחידה נעשית עוד בבסיס ההדרכה, שם חיילי היחידה עוברים הכשרה בסיסית בתחום הטכנולוגי, ולאחר מכן ממשיכים את המשך לימודיהם בהכשרות ביחידה עצמה. על אף העבודה המפרכת, במט"מ מתגאים בכך שהם נלחמים על כל חייל וחייל, כאשר כיאה ליחידה משפחתית כמו זו, אחוזי הנשר בה עומדים על אפס. "זוהי יחידה אינטימית בעלת תחום עיסוק ייחודי", סיפר מפקד במט"מ, סא"ל אליעד בן שלוש. "היחידה היא מאוד ייחודית בזרוע, כמעט ואין לה הקבלות בצבא. הזכייה וההגעה לטקס היא גאווה עבור היחידה. הפידבק, ההוקרה, הברכות והאיחולים שמקבלים אנשי היחידה מבכירי הזרוע הם הפרס, אך הזכייה בפרס עצמו היא לא הרבדים ביחידה על ידי עבודה משותפת ומאומצת".

  "מתקיימת שלוביות מרשימה ויפה של קצינים, נגדים, חיילי שח"ר חים (שילוב חרדים)- חיילים מכל שכבות האוכלוסייה", התייחס מפקד מספנת חיל הים, אל"מ דודי יוסף לזכייה. "למספנה יש יכולות לאומיות- אנו מטפלים בפלטפורמות שיש רק לנו. במט"מ הם חוד החנית, הם מבצעים תהליכים מאוד מורכבים של טיפול באמל"ח מכל הסוגים".

  זוהי אינה הזכייה הראשונה עבור במט"מ. כבר בשנת 1997, בית המלאכה הוסמך לתקן בין לאומי לאיכות הסביבה ושנה לאחר מכן זכו בפרס הראשון בתחרות. היחידה גם קיבלה 'תו הזהב', תו הדורש רמה גבוהה של בטיחות, איכות מוצר ואת תקן איכות הסביבה. בשנת 2011, בית המלאכה ניגש שוב אל התחרות והוענקה להם תעודת הוקרה. רף התחרות הינו ברמה גבוהה ומשתתפים בה גופים רבים מהתעשייה האזרחית. את התחרות הזו הוביל מפקד מחלקת איכות, רנ"ג דוד לוגסי. לדבריו של מפקד היחידה, ישנה השתדלות רבה לבצע את תחום האיכות ברמה הכי גבוהה שיכולים להגיע אליה. מפקד במט"מ הוסיף, "מעבר להשתתפות בתחרות, ישנם יתרונות נוספים לזכייה, לדוגמה החיבור שהיא יוצרת בין האנשים וכן גם חידוד הערכים בהם היחידה דבקה".

   

 • 27.01.15
  ישן פוגש חדש

  "התבגרנו, שערנו הלבין, השנים עשו את שלהם אבל רוחנו נשארה צעירה ומלאת חיים. מרגש היה לראות את הצעירים שהיום מניפים את דגל העבודה וההגנה על ארצנו", כך סיכמו ותיקי יש"י (יחידת השליטה הימית) קציני, נגדי וחיילי היחידה אשר שירתו ביחידה בעבר נפגשו בתחילת חודש ינואר עם משרתיה כיום, על מנת להתעדכן בהתפתחות היחידה. במהלך הביקור פגשו החברים זה את זה, העלו זיכרונות מהעבר וסיירו בין החדרים המוכרים למחצה, החדרים בהם שירתו שנים רבות ועתה נראים טכנולוגיים ומתקדמים יותר, אך עדיין נשענים על יסודות העבר.

  "אחת המטרות היא קירוב הותיקים ליחידה כפי שהיא כיום", אמר רב-סרן (במיל') אורי כהן. "חלק מהאנשים בביקור היו עוד ביק"ג - יחידת קשר וגילוי, היחידה שהיוותה את הבסיס ליחידת השליטה הימית הקיימת כיום. הם לקחו חלק באירועים מבצעיים רבים במהלך השנים, הם למעשה הקימו את היחידה והם בהחלט עדיין קשורים אליה. היה חשוב לי לארגן את הסיור הזה, כדי לחזק את הקשר ביניהם לבין משרתי היחידה כיום. בנוסף, הטכנולוגיה השתנתה ומעניין לראות את הפער בין זמננו לעכשיו".

  יחידת השליטה הימית אחראית על איסוף כלל הנתונים מהנעשה בגבולות הימיים של מדינת ישראל, בין אם אלו ספינות אזרחיות, צבאיות או משטרתיות. הקשר עם הספינות, הן עם הספינות האזרחיות שרוצות לעגון בארץ והן עם כלי חיל הים, נעשה בידי היחידה. לכן, היחידה מורכבת מתאים רבים האמונים על הקשר עם הגורמים השונים, בין אם זה הקשר עם חיל האוויר, עם ספינות הטילים או עם הצוללות בלב הים. היחידה שומרת על קשר הן בזמן פעילות שוטפת והן בזמן מבצעים, משימה מאתגרת ומורכבת טכנולוגית. רגע משעשע ומרגש נרשם בערב כאשר אחד בכירי היחידה לשעבר גילה כי המצאה שלו הקשורה להעברת מסרים ללב ים, עליה קיבל פרס על יצירתיות בעת תקופת שירותו, עדיין נמצאת בפעילות ביחידה.

  "אנחנו חברים ותיקים, שירתנו אחד עם השני ואנחנו שומרים על קשר", סיפר רנ"ג אלי משה, אשר שירת כמפל"ג קשר בעברו. "כולנו עבדנו יחד בעבר. אני אמנם משוחרר טרי, אז אני מכיר הכל, אבל הגעתי בשביל החברים. כל האנשים שהגיעו שירתו מעל לעשרים שנה בתפקידים ביחידה, אני אישית שירתתי 24 שנה ביחידה. כיף לראות את כולם שוב כאן, מתעדכנים במה שקורה ונזכרים בסיפורים", הוסיף.

   

 • 21.01.15
  טקס לזכר חללי אח"י דקר

  טקס האזכרה הממלכתי לחללי אח"י דקר התקיים ביום ג' בהר הרצל, 47 שנים לאחר טביעתה בלב ים. הטקס נערך בנוכחות סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, סגל הפיקוד הבכיר של חיל הים והמשפחות השכולות. אח"י דקר נעלמה יחד עם 67 חברי הצוות ששהו בה בדרך ארצה מבריטניה, בעת השקתה לצי הישראלי בהפלגתה לנמל ביתה בחיפה בפעם הראשונה. במשך שנים מקום שקיעתה נשאר עלום, עד שאותרו שרידיה ב1999.

  "מאז ששקעו במצולות הים הם איתנו, חשנו אותם הכי קרוב שאפשר, אפילו את טקס היציאה מהצוללת והשיבה ארצה עשינו כמעט כמוהם", סיפר מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, בהתייחסו להגעת הצוללת אח"י תנין בתחילת השנה. "הרגשנו כולנו את לוחמי הדקר כאילו הם איתנו בכל מייל שהפלגנו. כמוהם חשנו גאווה ושליחות, כמוהם שרנו 'התקווה' ולבנו פעם בהתרגשות, כמוהם רצינו להגיע ולחבק אתכם - בני המשפחה. חיבוק שלא קרה".

   

   

  אח"י דקר הייתה צוללת מסוג T, אשר שירתה בצי הבריטי ונקנתה בידי ישראל באמצע שנות ה-60. היא שקעה ליד חופי קפריסין ב25.1.1968, חמישה ימים לפני התאריך בו הייתה אמורה לעגון בחיפה בפעם הראשונה. הסיבה לטביעתה נשארה תעלומה, והיוותה כר פורה לשמועות במהלך השנים. למרות זאת, לאחר מציאת שרידי הצוללת וחקירתם בלב הים, הגיע צוות הבדיקה למסקנה כי הצוללת טבעה בשל אירוע פתאומי שגרם לה לצלול עד להתנגשות בקרקעית. טביעת הצוללת מהווה עד היום אירוע משמעותי בהיסטורית חיל הים ובשייטת הצוללות בפרט, כאשר בהגעת הצוללת אח"י תנין בתחילת השנה, היא שייטה מעל למקום טביעת אח"י דקר למען השלכת זרים וקיום טקס זיכרון, עשרות שנים לאחר הטביעה.

  מהצוללת אח"י דקר לא שרד איש מההפלגה הסופית ארצה, אך ישנם אנשי צוות של הדקר שלא עלו להפלגה ברגע האחרון לפני יציאתה מהנמל, והם מכונים ניצולי הדקר. "כל שנה זה מרגש מחדש. זה הטקס השני שלנו השנה", אמר כרמל אברהם, אחד מניצולי הדקר. "במהלך הפלגתה של אח"י תנין הזמין אותי מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, לטקס לזכר אח"י דקר מעל לנקודת שקיעתה בדרך הגעתה של אח"י תנין ארצה. לטקס הבאתי איתי אבן בת 2,000 שנה, שכתוב עליה 67 לזכר 67 החללים, והשלכתי אותה מעל לשרידי הצוללת".

 • 18.01.15
  ים, יבשה

  מסע דבורן, השלישי במספר יצא לדרך בתחילת השבוע שעבר. בין משתתפי המסע ניתן למנות את חניכי קורס לוחם ביטחון שוטף מגמת שייט (לב"ש) במחזור 62, חניכי קורס לוחם בט"ש השטה (מכונה) במחזור 52 ואת חניכי קורס סנפיר במחזור 20. המסע כלל צעידה לאורך החוף מנהריה עד ראש הנקרה וסיור במוצב השליטה האזורי במקום, המוצב הצפוני ביותר של חיל הים. "חלו שינויים רבים במסלול הלוחם הימי", הצהיר מפקד בית ספר בט"ש, סרן ארז פוד. "ההכשרה עצמה התקדמה מאוד גם כן. הלוחמים מבינים באופן חד משמעי את משמעות התפקיד, מבינים שמי שמגן על הגבול זה האנשים בדבורה. מעבר לכך, ישנו גם ערך הכרת הארץ על ידי הרגליים ואהבת המולדת, אשר מעניקים לחניכים תחושות שבכיתה לא יכולות לעבור".

  לדברי מפקד בית הספר בט"ש, במסע הפתיחה משתתפים חניכי בית הספר לצד לוחמים מהשטח, בכדי ליצור חיבור בין ההכשרה לשטח. מסע דבורן מביא לחיבור למשימה ומסע כומתה, על ידי קבלת הסיכה, מביא לחיבור לזרוע. המסע הינו חלק מההכשרה של לוחמי הבט"ש, וזוהי הפעם הראשונה שגם לוחמי יחידת סנפיר בהכשרתם משתתפים בו, שכן לרוב הלוחמים מוכשרים במסלול נפרד. "לוחמי הבט"ש מבצעים פעילות חשובה מאין כמותה", אמר סרן פוד. "המסעות נועדו להעצים את השירות שלהם. אלו הם לוחמים צנועים אשר מבצעים את עבודתם בשקט וביעילות".

  רס"פ בית הספר, סמ"ר שגב גוברמן, הצהיר, "אני מתמלא בגאווה לנוכח לוחמי הבט"ש אשר צועדים לעבר סיכת הכומתה המייצגת את שייכותם לחיל". הוא הוסיף, "כמובן שיש לציין את סגל המפקדים המקצועי והמבחר אשר אינו מפסיק לרגע להשקיע בחניכים גם בשעות הקטנות של הלילה. אני מאושר לראות את הסגל מלווים את חייליהם חדורי המוטיבציה אל עבר סיום מסלולם".

 • 15.01.15
  החלפת מפקד בסיס ציוד ותובלה (בצ"ת)

  טקס החלפת מפקד בסיס ציוד ותובלה התקיים השבוע (ד') במחנה החותרים. היחידה נפרדה ממפקדה, אלוף משנה אלי שוח, אשר עתיד לסיים את שירותו בצה"ל. מפקד היחידה החדש הינו אל"מ פלטי שוורץ.

  הטקס התקיים במעמד מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג ובנוכחות מפקד מספן הציוד, תא"ל משה זנה. בצ"ת, בסיס הציוד והתובלה, מהווה עורק ראשי בהפעלה המבצעית של זרוע הים בפן הלוגיסטי. היחידה אמונה על מערך התובלה החילית, הרכש והניפוק וכן על תפקידים נוספים משמעותיים במערך הטכנו לוגיסטי בזרוע הים.

  "החלפת מפקד ביחידה קטנה זה אירוע מאוד משמעותי בעיצוב פני היחידה. משמעותו של מפקד ביחידה היא יכולתו לעצב תרבות, הזדמנות לעצב פנים ולעצב חזון. בבצ"ת, תחת פיקודו של אלי, פני היחידה היו כפני אלי", אמר מפקד חיל הים באירוע, והודה לאלוף משנה אלי שוח על פועלו ביחידה בעת פיקודו. "אנחנו מצפים מכם אנשי בצ"ת, קצינים, נגדים, חיילים וחיילות דבר פשוט ומורכב: לתת שירות", הוסיף. "אתם ציר מרכזי בהפעלה המבצעית של חיל הים. חיל הים נשען עליכם. כשספינה יוצאת לים, אנחנו נשענים עליכם", סיכם.

  "זכות גדולה ומחויבות אדירה בעבורי לפקד על בצ"ת לאחר שנים של שירות בתפקידים השונים במערך הטכנו-לוגיסטי", אמר מפקד היחידה הנכנס, אל"מ פלטי שוורץ. "עלינו להבטיח כי נבצע את המוטל עלינו בצורה המיטבית, אני משוכנע כי ביחד נדע להוביל את בצ"ת לעמידה מלאה ביעודה וזאת בזכות כוח האדם האיכותי הקיים בה ובזכות המוטיבציה של כל אחד ואחת המשרתים ביחידה", סיכם.

   

 • 12.01.15
  ירוק על לבן

  16 מפקדי אוגדות בהווה ולעתיד, אשר נמצאים כעת בהכשרת פיקוד ליחידות הלוחמות בצה"ל, ביקרו בבסיס חיפה של חיל הים עם תחילת השנה הלועזית החדשה כחלק מהשתלמותם. בין משתתפי הקורס ניתן למנות את מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד (סער) סלמה. הביקור נפתח עם סקירת הייעוד והמשימות של זרוע הים מפי ראש מספן המטה, תא"ל אלי שרביט, וסקירת אתגרי הזירה הצפונית, אשר הועברו על ידי מפקד בסיס חיפה.

  לאחר הסקירות, חניכי הקורס עברו את בסיס פולינום, בסיס הצוללות החדש. במהלך הביקור, הדגישו מפקדי האוגדות את חשיבות שיתוף הפעולה בין הזרועות. החניכים ביקרו בצוללת אח"י תנין, הצוללת הרביעית של זרוע הים ושמעו על פעילותה יוצאת הדופן של השייטת מפי מפקדה, אל"מ ג'. לאחר מכן, משתתפי הקורס עברו אל שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, והפילגו על גבי הספינה אח"י להב, ספינה מדגם סער 5, צפו בשיתוף פעולה עם המסוק הימי ובביצוע מטווח מתותח 76 מ"מ. עם סיום ההפלגה, עברו החניכים לבסיס השייטת בעתלית, שם שמעו סקירות מפי גורמים נוספים וכן צפו בתצוגת יכולות של שייטת הקומנדו הימי.

  "ההשתלבות בהכשרת הדרג הפיקודי הבכיר בצה"ל מהווה נדבך נוסף בהעמקת עקרון השילוביות ותרומת הזרוע למאמץ ההכרעבה הלאומי", אמר מפקד בסיס חיפה בסיום היום.

   

 • 06.01.15
  מתנדבים לשירות בזרוע הים

  הרמטכ"ל, רב אלוף בנימין (בני) גנץ, ביקר את המתנדבים אשר התגייסו בשבוע שעבר ועתידים להיקלט בין היתר לחיל הים. במהלך הגיוס הרמטכ"ל שוחח עם החיילים הטריים ואחל להם הצלחה בהמשך דרכם. "הורים, אני מאוד שמח ונרגש. בחרתי לבוא לביקור זה, גיוס מתנדבים", אמר. הוא הסביר את בחירתו, "אלו הם אנשים אשר התעקשו ובחרו לבוא, להתגייס ולתת מעצמם. תודה רבה להורים על התמיכה, הסיוע והליווי. אין ספק שהגיוס שלכם הוא הגיוס המרגש ביותר שהייתי בו. הצעדים אל האוטובוסים הם הצעדים המשמעותיים אשר הופכים אותך לבן אדם אחר".

  בנוסף לכך, התקיים באותו הביקור גם פאנל מתנדבים, בו השתתפו חיילים בסדיר. בין פאנל המתנדבים ניתן היה למנות חיילת מכוחותינו - הבק"שית (בקרית השליטה) רב"ט יעל קרינקין, שבנוסף להיותה מתנדבת היא אף עולה חדשה, חיילת בודדה. רב"ט יעל קרינקין, אשר מנהלת אורח חיים דתי, עלתה מדרום אפריקה במיוחד על מנת לשרת בצה"ל. לדבריה זה היה ברור לחלוטין שהיא תעשה את הצעד הזה והיא רואה המשך למסלולה הצבאי. "הקושי הכי גדול שלי בצבא היה להתקבל אליו. אני מבינה שהצבא הוא מקום קשה. לפעמים יהיו תהיות אבל זה הדבר הכי עוצמתי שקיים, זה הופך אותנו לחזקים, צריך לראות את הזכות ואת הכבוד שמלווים אותך בהיותך חייל בצה"ל".

  בחיל הים משרתים כיום מאות חיילים מתנדבים, והם מהווים חלק משמעותי ועוצמתי לחיל.

   

 • 04.01.15
  חולמים זרוע, עושים חיל

  "2014 הייתה שנה מאתגרת, עם זאת, אנחנו הולכים לשנה מאתגרת לא פחות", פתח את כנס תכנית העבודה השנתית מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג. בכנס, אשר התקיים בשבוע שעבר במספנת חיל הים בחיפה נכחו ראשי המספנים, מפקדי הבסיסים, מפקדי השייטות וראשי המחלקות, אשר סיכמו את תכנית העבודה לשנת 2014 והציגו את עיקרי הפעילות לשנת 2015. "אנחנו הולכים לשנה של התעצמות ושנה מכריעה בתחום השילוביות", הוסיף.

  את הצגת עיקרי שנת 2014 פתח ראש מספן המטה, תת אלוף אליהו שרביט, אשר שיבח את תהליכי ההתייעלות שחלו השנה בזרוע. "בתהליכי ההתייעלות שהגדרנו עמדנו מעל ומעבר. התייעלות היא מקור. עם זאת, לא נזניח את ההשקעה בתחום הפרט וניתן דגש גם לפעילויות הרווחה", הוסיף.

  מבין הפרויקטים המרכזיים לתכנית העבודה לשנת 2015 אשר הוצגו במהלך הערב היו השינויים בתחום הסיור האווירי ותחום הכלים הבלתי מאוישים, כניסת הצוללת אח"י רהב, הצוללת החמישית של זרוע הים שתכנס לשורותיה השנה וכמו כן גם שיפוץ ובניית מבנים חדשים בבסיסים השונים, שיפוץ הרציפים והעצמת תחום הרפואה הקרבית בחיל. בתחום כוח האדם הדגישה ראש המספן, אלוף משנה מיכל תשובה, את הקונפליקט שבין התייעלות להתעצמות, "קונפליקט אותו יש לנהל באחריות רבה. זה אתגר לכל אחד ואחד מאיתנו", הסבירה.

  השינויים הכלל צה"ליים אשר צפויים להיכנס לתוקפם בשנת 2015 עתידים להשפיע גם הם על זרוע הים, ביניהם קיצור שירות החובה לבנים ומודל הקבע החדש, לצד זאת, מסכמים במספן כוח האדם שנה מוצלחת במיוחד, בעיקר בתחום הלוחם הימי. "אנחנו באיוש מלא במערך, מציינים ירידה בנשר במהלך ההכשרה ומזהים עלייה במוטיבציה. בשנת 2015 נלך לכיוון של שילוב נשים במקצועות נוספים, בדגש על המערך הטכני", הוסיף סגן ראש מספן כוח אדם, סא"ל אבי גאון.

  בתחום הטכנולוגי מסכמים במחלקות השונות שנה מוצלחת אשר כללה פיתוחים חדשים הנותנים מענה לאיומים העתיים ולשיפור היכולות המבצעיות. "בשנת 2015 ניתן דגש לתחום הסייבר", הסביר ראש מחלקת תקשוב, אלוף משנה גיל בן עמי, "הסייבר נכנס לא רק לחתום מערכות המידע, אלא גם לתחום מערכות הלחימה, ואנו נערכים לזה, כמובילים בצה"ל", הוסיף. "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה אנחנו מסיימים את השנה הזאת בצורה פנטסטית. "התשובה היא בעבודה הבין מספנית שהפכה לחלק מהמהות ומהתרבות שלנו", סיכם את התחום ראש מספן הציוד, תא"ל משה זנה. שינויים נוספים אשר עלו על הפרק היו שינויים ארגוניים אשר עתידים להתבצע בעיקר במטה הזרוע, יישום לקחי מבצע 'צוק איתן' בכלל היחידות המבצעיות וגיבוש החזון והמצפן הערכי הזרועי.

  "אנחנו מגיעים בשנה הזאת לתמונת מצב שונה מבעבר. אנחנו חיל עוצמתי. הגענו להבנה מדויקת של מה אנחנו רוצים. לא הייתה כמות פרויקטים גדולה כזו ב20 שנה האחרונות. העוצמה שלנו היא בשיח המשותף ובשיתוף הפעולה. אנחנו צריכים לחשוב זרוע ולעשות חיל. כשחושבים גדול, מגיעים רחוק". סיכם מפקד חיל הים הים, האלוף רם רוטברג.

   

 • 30.12.14
  משפחת הלהב התאחדה

  פגישת מחזור: פגישה של משיטי אח"י להב, ספינת טילים מדגם סער 5, נערכה על גבי סיפון הספינה במהלך חודש דצמבר. אל הביקור הצטרפו משפחותיהם של משיטי הספינה, אשר עשתה דרכה ארצה לפני עשרים שנה בדיוק. לנוכחים במפגש נערך סיור בספינה המדוברת, כולל צפייה בסרט אשר תיאר את מסעה אל חופי מדינת ישראל. זהו אינו המפגש הראשון שבו נפגשו המשיטים לאחר מסעם מארה"ב בשנת 1994. המפגש הראשון היה בציון עשור להגעה ארצה, בו לקחו חלק פחות אנשים מאשר במפגש האחרון. "אני רוצה להודות לאנשים אשר התאספו במיוחד ליום זה", אמר ראש מחלקת תכנון וארגון, אלוף-משנה אייל פייס, סגן מפקד הספינה, דאז. "המפגש הזה הוא מאוד מיוחד עבורי. בצוות היינו כשלושים איש, היום הגיעו למעלה מעשרים. הצוות מאוד נרגש, אנחנו שומרים על קשר ואני מעריך שניפגש שוב".

  לדבריו, הצוות הינו הבסיס למה שקיים כיום. הספינה אמנם עברה מאז שינויים רבים, אך הבסיס שלה נמצא באנשים שנתנו יד במהלך בניית הספינה.

  הספינה נבנתה בארה"ב על ידי חברת נות'רופ גראמן, וההפלגה ארכה כעשרים יום, מתוכם חצי היו באוקיינוס האטלנטי. אח"י להב, מסוג סער 5, נכנסה אל זרוע הים בשנת 1994. לאח"י להב חלק משמעותי במבצעי חיל הים לאורך השנים, בין אם במלחמת לבנון השנייה ובין אם בעוד שלל מבצעים חשאיים ומסווגים. לאחרונה, הספינה עלתה לכותרות בשל היותה הראשונה מבין ספינות הסער 5 אשר הצטיידו במכ"מ אדיר.

   

 • 28.12.14
  הרמטכ"ל נפרד מזרוע הים

  ביקור הפרידה מהרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, אשר עתיד לסיים את תפקידו בחודשים הקרובים, התקיים השבוע (א') בבסיס חיפה. הביקור, אשר התקיים בראשות מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג ובנוכחות כלל ראשי המספנים, מפקדי הבסיסים ומפקדי השייטות, היווה את הפרידה הרשמית של הרמטכ"ל לאחר ארבע שנות כהונתו מזרוע הים. היום נפתח בהפלגה על ספינת הטילים מדגם סער 5, אח"י להב. מסיפונה של הספינה צפה הרמטכ"ל בהישט פרידה חגיגי, אשר כלל את מגוון כלי השיט בחיל: ספינות הטילים, אח"י תנין, הצוללת הרביעית של חיל הים כנציגת שייטת הצוללות, כלי הביטחון השוטף וכלי השיט של שייטת הקומנדו הימי. במהלך השיט, כלל הכוחות בירכו את הרמטכ"ל לשלום בקשר והודו לו על תקופה בה זרוע הים הדגישה בפועלה את השילוביות הבין זרועית, יכולת ההכרעה הצה"לית, ההשתתפות בקרב היבשה וערך האדם וההון האנושי. כמו כן, הודו הכוחות על הובלה ושותפות במעבר מחיל לזרוע ימית ועל תקופה של יוזמה מבצעית, יצירתיות ותעוזה.

  במהלך הביקור הוקרן בספינת הטילים, אח"י להב, סרטון פרידה אישי שהוכן על ידי הלוחמים הימיים של שייטת 3. "השקט, השלווה והרוגע שהצלחת לשלוח לכלל יחידות הצבא היוו קרקע יציבה לעשייה פורייה", אמר מפקד שייטת 3, אלוף משנה אייל הראל. "השיח עם כלל יחידות הצבא, היכולת לבצע פעילות מבצעית בחיבורים כאלה ואחרים. בשם שייטת 3 אני רוצה לומר תודה והצלחה", איחל.

  לאחר שיחה אישית עם לוחמים ימיים משייטת ספינות הטילים ומכלי הבט"ש, עבר הרמטכ"ל לביקור בצוללת הרביעית של זרוע הים, אח"י תנין, שם שוחח עם מפקדים ולוחמים. לאחר ביקור זה, עבר הרמטכ"ל לבסיס הקומנדו הימי בעתלית, שם שוחח עם לוחמי השייטת. הרמטכ"ל העיד:
  "היכולת שלנו לנצל את הטווח הימי או לפעול איפה שצריך תלויה לא מעט ביכולות האישיות, הצוותיות והיחידתיות שלכם. היא נובעת מהתרבות שאתם משרים ובחיפוש שלכם אחר העשייה", אמר הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ.

   

 • 04.12.14
  ממצולות הים: יחידת הצלילה והחבלה התת-ימית נחשפת

  הכירו את הלוחמים של מתחת לפני המים: המפקד החדש של היחידה למשימות תת מימיות (ילת"ם) חושף פרטים מהמעמקים על היחידה. היחידה, שאחד מתפקידיה הוא ניטרול פצצות מתחת למים, היא מקבילתה הרטובה של יהל"ם - היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה הקרבית. "המשימה העיקרית של היחידה היא חבלה וצלילות מקצועיות", סיפר מפקד הילת"ם, רס"ן עידו קאופמן. "אנחנו מתמחים בסילוק פצצות ותחמושת ימית ויבשתית. למשל, דברים שנופלים או נורים לכיוון הים ואנחנו אוספים או מפרקים", הוסיף. הילת"ם השתתפה במבצע צוק איתן, וכן הפיקה ממנו לקחים רבים. "היחידה כמובן הוקפצה לדרום. גם החבלנים וגם הצוללנים המקצועיים שלנו השתתפו במבצע ותרמו רבות".

  רמת הצלילה אליה נדרשים לוחמי ולוחמות הילת"ם כה גבוהה, כך שפעולת הצלילה הופכת לרגילה כמעט כמו הליכה או ישיבה עבורם. הראות המטושטשת מתחת למים לא עוצרת את הצוללנים המקצועיים מלבצע את משימותיהם בדייקנות. בין אם מדובר בתיקון כלי שיט מתחת למים, או באיתור דבר מה שנפל לים - לוחמי הילת"ם מורגלים לחוש את סביבתם ולעבוד במקצועיות המרבית. "הצלילה היא לא המטרה אלא חלק מהאמצעי", הדגיש רס"ן קאופמן. "שיתוף הפעולה בין הלוחמים חייב להיות מושלם. הם מכירים זה את זה ברמה כה גבוהה עד שהם יכולים לדעת בעת המשימה מה כל אחד צריך כמעט בלי לתקשר ותחת מגבלה של ראות כמעט אפסית".

  לכן, מתבצע סינון טרם הקבלה ליחידה, ורק המתאימים והמתאימות ביותר מתקבלים. "נדרש מהלוחמים חוש טכני גבוה, ויכולת אלתור וחשיבה מהירה. זאת מפני שכל המשימות ביחידה מוגבלות בזמן", פירט רס"ן קאופמן. "היחידה צוללת לעומקים רבים, ולעתים הזמן שנותר לביצוע המשימה קצר משמעותית ביחס לזמן שנדרש בשביל לרדת מתחת למים ולעלות בחזרה לאחר הביצוע".

  מעבר ליכולות הפיזיות והטכניות של לוחמי היחידה, נדרשת מהם מסוגלות נפשית לעמוד בתנאי קיצון ובמצבים לא פשוטים. "אנחנו מחפשים אנשים צנועים שמעוניינים לעזור", ציין רס"ן קאופמן. "בסופו של דבר מהות היחידה היא תרומה במגוון דרכים לחיל הים. כשצוללים מתחת למים פתאום מגלים דברים שלא ציפינו להם בתדרוך ובהכנות וצריך לדעת לעבוד בצוות ולסמוך אחד על השני. מעבר לזה, לרוב טמפרטורת המים מקפיאה והחושך מוחלט. אלו דברים שרק אנשים מיוחדים במינם יכולים לעמוד בהם".

   

 • 03.12.14
  ערב רעית הלוחם

  ערב הרעיה המסורתי, מפגש לנשות קציני ונגדי זרוע הים התקיים בבסיס חיפה בתחילת השבוע הנוכחי. זהו האירוע החמישי המתקיים במתכונת זו, כאשר את האירוע הנוכחי הובילו ראש מספן כוח אדם, אל"מ מיכל תשובה ורעייתו של מפקד חיל הים, הגברת מיכל רוטברג, על ארגון הערב היה אמון מדור הת"ש החיילי בראשות רס"ן חן ממן דוד.

  במהלך הערב, עברו הנשים אשר לקחו בו חלק הרצאה בנושא "פריצת גבולות לתוצאות", אותה העביר המנטור המוביל בתחומו סא"ל (במיל') אלון אולמן, איש מילואים של זרוע הים אשר בשירותו הסדיר שימש כמפקד סטי"ל. כמו כן, שמעו הנשים במהלך הערב סקירה על פעילותה האינטנסיבית של הזרוע במהלך מבצע 'צוק איתן' מפי ראש מחלקת מבצעים, אל"מ שי אלבז. הגברת מיכל רוטברג סיכמה ואמרה "לכל אחת יש את המקום המיוחד שלה שהלחימה פגשה אותה". לדבריה היא מצאה נשים חזקות ואמיצות אשר היו איתנות במהלך הלחימה המתמשכת ואף העניקו לה כוח ותקווה שישנו עורף איתן ותומך. "אני מעריכה כל אחת ואחת מכן על הנתינה וההערכה שאתן נותנות באופן יום יומי לבני זוגכן", אמרה לנשים.

  "בסופו של יום, זה חשוב לא פחות לתמוך בנשות הלוחמים", אמרה ראש מספן כוח אדם, אל"מ מיכל תשובה. הן מתמודדות לבד עם העשייה המבצעית. חיל הים הוא חיל משפחתי והמחויבות שלנו אחד לשני היא גדולה. אנו עושים זאת מתוך אכפתיות ואחריות, ואכן התוצאות מראות כי האירוע הזה מעודד את הרעיות. הן אוהבות להיות מעורבות בחיל והן מוצאות חברויות מדהימות. אנחנו פה בשביל לעזור להן".

   

 • 02.12.14
  זהירים בדרכים

  זהירים גם ביבשה: שיעור תאונות הדרכים בחיל הים ירד ב48% בארבע השנים האחרונות. בין 2010 ל2014 ירד שיעור התאונות השנתי באופן רציף, כאשר הירידה הגדולה ביותר נעשתה בין 2013 ל2014, ירידה של 31 אחוז. מגמת הירידה הינה בנהיגה של נהגים מקצועיים בחיל הים, והיא נובעת בין היתר מפעילות נרחבת של בכירי מערך התובלה בחיל. בנוסף לירידה המשמעותית בתאונות הדרכים, זכו נהגי מערך התובלה של חיל הים בפרס זהירות בדרכים של מפקד זרוע יבשה על הצטיינותם האישית בתחום.

  אחד מהזוכים והבכיר שבהם, הוא סגן קצין התובלה בבצ"ת, רס"ב אלכסנדר קומרוב, הזוכה בפעם השלישית בפרס קצין רכב מצטיין בזהירות בדרכים של מפקד זרוע יבשה. בפעם הראשונה זכה בפרס ב2006 בעת שירותו במספנה, בפעם השנייה זכה ב2011 בתפקידו הנוכחי בבצ"ת והשנה זאת הפעם השלישית בה זכה לכבוד. בנוסף אליו זאת הפעם הרביעית ברציפות בו זוכה נהג סדיר בבצ"ת כ'נהג מצטיין', ומעבר לכך גם פלגת התובלה בבית ההובלות החילי זכתה בפלוגה מצטיינת בתחום הבטיחות.

  הן הזכיות האישיות והן הירידה הניכרת בתאונות הדרכים מעידות על תשומת הלב המיוחדת לה זוכה נושא הבטיחות בדרכים בשנים האחרונות. בבסיס בצ"ת הוקמה, בידי רס"ב קומרוב, מערכת אשר דואגת לתגמול הנהגים המצטיינים ונותנת משוב אישי בכל חודש על בסיס נתוני הנהיגה שלהם. את נתוני הנהיגה מספקת מערכת חדשה בחיל, הנקראת מערכת 'עוזר אלקטרוני לנהג' (ענ"א), אשר נכנסה לבצ"ת לפני כחודש.

  "בטיחות בדרכים מתחילה מהעובדה שאסור לקחת סיכונים או צ'נסים, אסור לעגל פינות", אמר רס"ב קומרוב. "לא רק נשק הורג, פגיעה של משאית באדם היא קטלנית. אנחנו עושים הדרכות לנהגים ומכשירים אותם עד שהם מוכנים לנהוג על הכביש, נותנים להם שיעורים נוספים לעבוד על הנקודות החלשות שלהם. המטרה שלי כקצין רכב היא לשנות את תרבות הנהיגה של הנוער, שהיא נהיגה עצבנית וחסרת סבלנות, ולהפוך את החיילים שלי לנהגים טובים יותר ולאנשים טובים יותר".

  כחלק מהמאמצים למניעת תאונות דרכים בחיל עוברים החיילים בפלגת התובלה שני תדריכים בשבוע. הם צופים בסרטי תאונות על מנת להמחיש להם את חשיבות הזהירות בעבודתם. "כשאתה מתגמל אנשים אתה נותן להם מטרה שעוזרת להם להשתפר, ולכן למרות החוסר בכוח אדם אנחנו עומדים בכל המטרות ב100 אחוז", סיפר רס"ב קומרוב, כאשר דיבר על פעולותיו למען שמירה על זהירות הנהגים בדרכים.

   

 • 27.11.14
  פורצת דרך

  לראשונה, סוכם ע"י מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, על תחילת תהליך הסמכה של קצינת ים בוגרת קורס חובלים למפקדת כלי שיט.

  במסגרת הסמכתה תהפוך הקצינה לסגנית מפקדת כלי בט"ש (פעם ראשונה שחובלת תבצע תפקיד זה) ולאחר מכן תעבור תהליך הכשרה והסמכה מקצועי במסגרת קורס פיקוד ימי מתקדם.

  מח"י, אלוף רם רוטברג: "חיל הים קיבל החלטה כחלק ממדיניות לקידום ושילוב נשים בכלי שייט ובתפקידי פיקוד משמעותיים".

  ההחלטה על תחילת תהליך הסמכתה של סרן אור כהן לפיקוד על כלי ביטחון שוטף מעידה ונובעת מיכולותיה המקצועיות והאישיות למול המורכבות הייחודית של פיקוד על כלי שייט בחיל הים. זוהי תחילת דרכה של הקצינה כחלק מהפיקוד המוביל בחיל ובהמשך תבחן התאמתה והתאמתן של נשים נוספות לפיקוד על כלי בט"ש וספינת טילים בהתאם לקישוריה".

  רמכ"א, אל"מ מיכל תשובה: "ההחלטה על הסמכתה של סרן אור כהן משקפת תהליך לבחינת יעדים ומקצועות חדשים לאיוש ע"י לוחמות במערך כלי השייט בחיל הים. התהליך התבסס על שיקולים מקצועיים ועניינים לאור איכות ביצועיה הגבוהים כקצינת גנ"ק בספינת הטילים".

  סרן אור כהן, קצינת גילוי, ניווט וקשר באח"י חץ, אשר לקחה חלק בלכידת ספינת הנשק KLOS C ובלחימה במבצע 'צוק איתן': "מדובר בחלום חיי שהתגשם, לפקד על לוחמים ולהובילם בשגרה ובמלחמה. האפשרות לפקד על לוחמים בכלי שיט מאתגרת ומעניינת בפרט לנוכח האתגרים המבצעים שעומדים כיום בפני חיל הים.

  אני נרגשת מאוד ומודה על ההזדמנות והאמון שניתנו לי מהפיקוד הבכיר בחיל. כקצינה בצה"ל אני מאמינה בשילוב של נשים בתפקידי לחימה משמעותיים ושמחה שניתנה לי היכולת להשפיע".

   

 • 26.11.14
  לוחמים ימיים חדשים נקלטו בפלגות הביטחון השוטף

  לוחמים חדשים נקלטו בפלגות הביטחון השוטף (בט"ש) בבסיסים השונים לפני כיומיים. הלוחמים סיימו את הכשרתם, אשר ארכה כארבעה חודשים ולאחריה נקלטו בבסיסים השונים. פלגות הבט"ש עוסקות בשמירת הגבול הימי של ישראל עם המדינות השונות. מדובר בתפקיד משמעותי המבצע בין היתר בשגרת היומיום סיכול פעילויות חבלניות (פח"ע).

  הלוחמים נקלטו בין היתר גם לפלגה 916, אשר עוסקת בשמירת הגבול הימי עם הגזרה החמה בעזה. רק בחודש האחרון מנעו לוחמי הפלגה מספר ניסיונות של הברחות אל תוך רצועת עזה.

  מפקד פלגה (מפל"ג) 916, סא"ל ליאב זילברמן, ברך את המצטרפים הטריים וסיפר על מסלולו הצבאי. יתר על כן, פרט על עקרונות 'אני מאמין' של היחידה ועל חזונו. "כולם פה בשבילכם, יש לכם פה שרשרת פיקוד מדהימה", אמר. "אני מאחל לכולכם שירות מאוד ממצה ומאתגר, שבו תרגישו את התרומה שלכם. את העשייה שלכם אף אחד אחר לא יוכל לעשות. אני מאחל לכם בהצלחה", הוסיף.

  "לפי דעתי בספינות הבט"ש זה יותר כמו משפחה", אמר אחד מהלוחמים החדשים בפלגה 916, רב"ט אביב הרפז. "יש פה יותר אקשן ומשמעות. מרגישים כאן את המבצעיות, את משמעות השירות ואת מגוון המשימות שהיחידה עונה עליהם. בנוסף לכך, שמעתי על המשפחתיות שיש פה, שזה אחים לכל החיים".

  לוחם אחר בפלגה, רב"ט אהרון ברק, הצטרף לדבריו, "אין פה מישהו אחר שיכול להחליף אותנו ולתפוס 'קו'". לדבריו, זה מה שהופך את השירות בזרוע הים לייחודי. "רק אחרי המבצע האחרון, 'צוק איתן', החלו להבין מה זה דבורים והבינו שאנחנו לוחמים, כמו כל הלוחמים האחרים".

   

 • 23.11.14
  ביטחון גבוה

  קורס 19 של יחידת 'סנפיר', אשר מתעסקת בביטחון השוטף (בט"ש) של הנמלים, סיימו בהצלחה את שבוע הבידוק הביטחוני בשבוע שעבר. השבוע קיים בתוכן הקורס הבסיסי עוד מאז הקמתו בשנת 2006, והוא כלל אימוני קרב מגע, עבודה עם נשק ושיעורי לחימה עיוניים. השיעורים הללו נועדו להכשיר את החניכים לקראת הפעילות המבצעית של היחידה.


  "מהות היחידה היא אבטחה ימית", אמר סגן מפקד בית הספר לשיט וימאות, רס"ם דקל סויסה. "עיקר עבודתה היא הגנת הנמל וביצוע משימות ביטחון שוטף". לדבריו של רס"ם סויסה, לקורס מוסיפים כל עת יכולות מבצעיות וקשיים פיזיים. בקורס הזה לדוגמה, נוספו אימונים במתקנים מיוחדים אשר נועדו לתרגל את החניכים לקראת זמן האמת.


  "זהו שבוע שמצפים לו רבות", סגן מפקד בית הספר הוסיף. "בשבוע הזה יש הרבה חלקים פיזיים, הרבה שימושים בנשק ולימוד טכניקה מבצעית. זה אחד מהשבועות המרכזיים של הקורס. זה שבוע שמרגישים בו יותר, ובעיקר, את מהות התפקיד, מרגישים בשבוע הזה יותר לוחמים".
  "אני מרגיש כעת מוכן לקראת הבאות", סיפר אחד החניכים, טוראי דין זילברשטיין. "הרבה דברים מהקורס בכלל, ומהשבוע הזה בפרט הכינו אותנו, הן מבחינה לימודית והן מבחינה פיזית, חידדו אותנו. תכננו לנו את הקורס לפרטי פרטים", הוסיף.
   

   

 • 19.11.14
  מפתחים וזוכים

  מצטיינים בחדשנות רפואית: מערך הרפואה החילי זכה בפרס ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) בתחום רפואה צבאית. הזכייה בפרס היא על פיתוח תוכנה רפואיים בשם E.S.T.I (electronic system transfer of information) המכילה מידע על הכשירות הרפואית והמקצועית של הלוחמים, ומאפשרת גישה אל המידע הזה באופן מסודר וידידותי למשתמש. "מה שמיוחד בחיל הים הוא שהכשירות הרפואית צריכה להיות גבוהה כל הזמן", סיפר קרפ"ח ים, סא"ל שחר שפירא. "בשל העבודה המבצעית בחיל יכולים לומר למפקדים, בהתראה של שעות, שהם יוצאים למבצע של שבועיים ובשביל זה הם צריכים לדעת שהחיילים כשירים פיזית בכל הבחינות".

  פיתוח E.S.T.I לקח שלוש שנים, ודרש שיתוף פעולה של יחידות רבות בחיל. התוכנה נותנת מענה לצרכים שכוללים בין היתר גישה נוחה יותר לנתוני הכשירות, תמיכה ביותר נתונים, מגוון רב יותר של אינפורמציה ותמיכה במערכת האינטרנטית של צה"ל.

  "ניהול סיכונים הוא היתרון האמיתי של המערכת", אמר סא"ל רונן בר, מפקד המכון לרפואה ימית בו מבצעים חלק מבדיקות הכשירות של הלוחמים. "המערכת היא פלטפורמה מאפשרת ואחת הסיבות להצלחתה היא העובדה שניתן להרחיב את סוגי האינפורמציה שהיא מכילה ולבנות לה מימדים נוספים. ניתן גם להחליט החלטות מושכלות ומבוססות נתונים על פי המידע שהיא מכילה. בנוסף, ניתן לדלות מהמערכת באופן פשוט, אינפורמציה בזמן אמת התורמת לניהול סיכונים נכון של מפקדי היחידות ושל מתכנני הפעולות המבצעיות", הסביר.

  פיתוח התוכנה החדשה החל ב- 2010 כאשר שנה שלמה הושקעה באפיון צרכי היחידות בחיל הים, ושנתיים נוספות עסקו בבנייתה. הפיתוח נוצר משיתוף פעולה בין גורמים רבים במערך הרפואה בחיל: רס"ן ד"ר מרדלר מבה"ד חיל הים, סרן ד"ר נצר מבסיס חיפה ורמ"ד בריאות תעסוקתית, רס"ן כרמל רז ממן, יחד עם גורמים בממת"ם.

  המערכת נותנת פירוט של כשירויות הלוחם היחיד, על פירוט של מצבו ושל ההיסטוריה הרפואית שלו. בנוסף, היא גם נותנת גרפים ונתונים סטטיסטיים המאפשרים נקודת מבט כללית על מצב לוחמי החיל. השילוב בין שתי נקודות המבט מאפשר יצירת תמונה מצב טובה ונאמנה למציאות יכולת המשפרת את בחירות הרכבי החיילים.

  נכון לעכשיו חיל הים הינו היחיד שמשתמש במערכת החדשה, אך מפקד מר"י מאמין כי מקומות נוספים בצבא יכולים להיעזר באפשרויות אותן היא מציעה. גם קרפ"ח ים, סא"ל שחר שפירא, חושב כי המערכת מתאימה לצרכים נוספים. "פיתוח עתידי של המערכת יהיה לנושא הכשירות המקצועית ברפואית בחיל", אמר סא"ל שפירא. "אנחנו חושבים על פיתוח של המערכת כך שהיא תכיל מידע על הכשרות, הסמכות והתמחויות של כל אחד מאנשי הצוות הרפואי", פירט.

  בנוסף, המערכת E.S.T.I. קרויה כך בשל סיבה כפולה - האחת היא ראשי התיבות באנגלית, והשנייה היא מחווה לעובדת מר"י בעבר, אסתי אילנדר, אשר דחפה את נושא המחשוב במר"י והתחילה את פיתוח פרויקט המערכת החדשה. אילנדר נפטרה מסרטן כשנה לאחר תחילת העבודה על הפרויקט, ולכן כמחווה לזיכרונה נקרא הפרויקט על שמה.

   

 • 17.11.14
  עוצמתנו באחדותנו

  המשפחות השכולות של שייטת 3, שייטת ספינות הטילים (סטי"לים), התכנסו בחודש האחרון לערב התאחדות. מדובר באירוע מיוחד במינו אשר מתרחש פעם בשנה מזה שלוש שנים. בין משתתפי האירוע נמנו מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד סלמה ומפקד שייטת 3, אל"ם אייל הראל. בנוסף לכך, גם הלוחמים הימיים של השייטת השתתפו בטקס המיוחד ולהקת חיל הים הופיעה במהלך הטקס.

  "פגשנו אתכם לפני שנה, את חלקכם אף פגשנו גם בטקס האחרון", אמר מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד סלמה. "אין לי ספק שהשנה לא הייתה קלה וכי המפגשים לא מהווים תחליף ליקרים מכל- הילדים. הם ציוו לנו את הדרך ואנו שותפים לגורל אשר הכתיבו לנו- חיל הים בכלל, ושייטת 3 בפרט. הילדים הראו לנו איך ולמה אנו פה. סיימנו את מבצע 'צוק איתן' בהצלחה לא רגילה. הלוחמים התעלו על עצמם ואני רוצה להגיד שההצלחות האלו הן הרבה בזכותכם. אני משוכנע שכל המפקדים ירגישו כי אנחנו באים לחזק, אך אנחנו בסוף גם יוצאים מחוזקים. בנימה אישית, אני רוצה להגיד לכם תודה, הערכה גדולה שזו המשפחה ושותפות הגורל- לא בחרנו בזה, אך זו המשפחה, משפחת שייטת 3", הוסיף.

  "אנו המלווים אתכם בכל עת, יודעים כי חיים שלמים הצטמצמו וכי לכאב המפעם אין מועד", הצטרף לדבריו מפקד שייטת 3, אל"ם אייל הראל. "איש מלבדכם לא יוכל להעיד כמה הכאב עמוק". בסיום דבריו, אף הקריא את 'מגש הכסף' אשר כתב נתן אלתרמן.

  ארז ישראל, אח שכול של סא"ל אברהם ישראל ז"ל תאר באירוע את הרגשותיו. "נכון שאחרי אובדן יקירנו נפער חור בליבנו שלעולם לא יתמלא", אמר. "כל אחד מאיתנו נושא פצע בליבו שנגדע בטרם עת. במהלך השנה אנו מרכינים את הראש והערב ההרכב הוא משפחתי, אינטימי, עם משפחת חיל הים. עוצמתנו- באחדותנו".

   

 • 11.11.14
  סיכול הברחות לרצע"ז מעיניהן של בקריות השליטה הימית

  מאז סיום מבצע 'צוק איתן', התווך הימי הסמוך לרצועת עזה אינו שקט. חיל הים מסכל באופן תדיר ניסיונות הברחת פח"ע באמצעות ספינות הבט"ש של פלגה 916 ובקריות השליטה הימית בבסיס אשדוד ובמוצב השליטה האזורי ארז. ניסיונות ההברחה הופכים שכיחים, אך מהווים הצלחה מבצעית, שכן כל ניסיון הברחה מסוכל עוד בטרם הגעת הסירה ליעדה.

  רק בתחילת השבוע סוכלו 2 הברחות לאזור רצועת עזה, אחת אחר השנייה. כלי השיט זוהו על ידי ספינת בט"ש ועל ידי בק"שית במקביל, כאשר הספינה קיבלה את הדיווחים של הבק"שית ועקבה אחר כלי השיט בעצמה.

  אחת מבקריות השליטה הימית אשר לקחה חלק באירוע היא סמל קים חסון (20), אשר משרתת מזה כשנה וחצי במוצב השליטה האזורי ארז. קים מספרת כי צפתה במכ"ם, והבחינה במטרה אשר חוצה את הגבול בין מצרים לעזה, במקביל לדבורה אשר שהתה בים וזיהתה את המטרה גם היא. קים דיווחה על כך לאחראית המשמרת, ובכך יצרה דריכות ומוכנות בקרב הפיקוד. בשלב זה, כאשר הכוננות עולה, מתקבלת ההבנה כי מדובר בפח"ע. "האדרנלין עולה, הדיווחים עולים, יש ב'אקשן' הזה משהו מאוד מספק. אני שמחה שיצא לי לקחת חלק באירוע הזה", היא אומרת. עבור קים, זהו לא אירוע הפח"ע הראשון אותו היא חווה כבקרית שליטה ימית. "הניסיון נצבר, וכל אירוע שאני לוקחת בו חלק הוא גאווה עבורי".

  בקרית שליטה נוספת אשר לקחה חלק באירוע היא רב"ט ספיר ג'יבלי (19), אשר מספרת על כוננות בזירה שגרמה לציפייה לסירה נוספת לאחר זיהוי ניסיון ההברחה הראשון. ספיר סרקה את המכ"ם וזיהתה את סירת המנועית אשר הגיעה מדרום. "זו תחושת סיפוק אדירה. זה חלק מהעבודה שלנו, אנחנו עובדות מסביב לשעון בשביל אירועים מהסוג הזה. אפשר להגיד שזו הפעם הראשונה שאני חווה אירוע כזה בשירות שלי". ספיר מספרת כי האירוע חיזק את תחושת ההזדהות שלה עם תפקיד בקרית השליטה. "זה לא תפקיד פשוט, אבל באירועים מהסוג הנ"ל, את יודעת שעשית עבודה טובה", היא מוסרת לבקריות השליטה הימית אשר עתידות להתגייס ולהתחיל את הכשרתן בהמשך השבוע.

   

 • 09.11.14
  הדור הבא

  פרק חדש בחייהם של מתגייסי חודש נובמבר נפתח בשבוע שעבר עם גיוסם של הלוחמים הימיים. לאחר שיסיימו את פרק ההכשרה, ישתלבו הלוחמים החדשים במספר יחידות בחיל, בראשן- שייטת ספינות הטילים (סטי"לים), פלגות הביטחון השוטף ויחידת סנפיר. מפקד אח"י רומח, רס"ן זיו רושקין, הגיע לבסיס מיטב שבתל השומר וחשף מעט מהמצפה למתגייסים ומאופי שירותם. "כל תפקיד ותפקיד בסטי"ל חשוב, לא יהיה ניתן לוותר על אף תפקיד", אמר רס"ן רושקין. "אחד הדברים היפים בסטי"ל הוא שזה כמו משפחה. לחיות כל כך הרבה זמן אחד עם השני, מיטה ליד מיטה, לאכול זה ליד זה, זה לא דבר פשוט, אבל זה יוצר בסופו של דבר חיבור מדהים. לכל מקום יש את חווית השירות המיוחד שלו", הוסיף.

  "אני ממשיך את המורשת של אבא", סיפר בגאווה אחד מהמתגייסים, טוראי אופק אטיאס. "לפי הסיפורים, זה שירות בונה ולפי דעתי יהיה גם מהנה. אני מקווה להצליח ולהתקדם".

  המתגייסים הראו רצון רב לשרת בחיל. "מהרגע שהתחלתי את תהליך המיון רציתי להגיע ליחידת סנפיר", גילתה מתגייסת נוספת, טוראי אביאל בן בסט. "אני חושבת שזה התפקיד הכי טוב לבנות בחיל, במיוחד לי, שיש לי חיבור חזק לים".

  בנוסף לגיוס לוחמים ימיים, בשבועות האחרונים הגביר ענף איתור וגיוס (או"ג) את פעילותו מול מועמדים בצורה ישירה. חיל הים השתתף ביום 'אחים בוגרים' בתיכון 'שוהם' שבעיר והציג בפניהם את ייחודיות השירות בזרוע הים. זו הפעם הראשונה בה התקיימה פעילות מהסוג הנ"ל בתיכון 'שוהם'. במהלך היום חולקו עלוני מידע וסטיקרים המסבירים על מגוון התפקידים בחיל. "הפונקציה הייחודית היא שהלוחמים הם 'סוכני השיווק' שלנו", הסביר ראש ענף או"ג, סא"ל גיא לייטר. "האינדיקציה שלי היא כי המועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) הביעו התלהבות וסקרנות מן התפקידים אשר הצגנו בפניהם, ובמיוחד מתפקיד הלוחם הימי. הם רואים את הרב גוניות בשירות, שהוא משמעותי וטכנולוגי- שילוב המהווה שילוב מנצח".

  אכן, לפי הנתונים העדכניים, הערכותיו של סא"ל לייטר נכונות. המוטיבציה לשרת כלוחם ימי עלתה בכ-70% אחוזים לחודש יולי בהשוואה ליולי אשתקד. הנתון הזה מתייחס למיוני מלש"בים, אשר רשמו כי המידה שלהם לשרת בחיל הלבן הוא 'במידה רבה מאוד'. הייעוד של אותם המועמדים הוא ליחידת ספינות הטילים, דבורים וסנפיר. בנוסף לכך חלה גם ירידה משמעותית בעלת אותו ערך בכמות המועמדים אשר אינם מעוניינים להגיע לזרוע הים.

  סא"ל לייטר סיכם את האירוע, "אנו מצפים שייצרו עמנו קשר. במסגרת הפרויקט אנו נגיע לכל מקום בארץ, הן למרכז והן לפריפריה. אנו מכוונים לכולם ונגיע לכולם".

   

 • 04.11.14
  צובעים את צה"ל בלבן

  כחלק מחודש הכושר והבריאות הצה"לי, התקיימה הבוקר (שלישי) אליפות צה"ל בניווט. התחרות התקיימה בארבעה מקצים: מקצה היחידות המיוחדות, שני מקצים ליחידות במערך המתנייע ומערך ההכשרות, בו לקחו חלק בסיסי אימון חטיבתיים ובסיסי הדרכה. היחידות הלוחמות של חיל הים זכו בכלל המקצים במקום הראשון: במקצה היחידות המיוחדות והמובחרות זכתה שייטת הקומנדו הימי, במקצה המערך המתנייע, אשר חולק לבתים זכו שייטת הצוללות ושייטת ספינות הטילים ובמקצה ההכשרות, הכולל בין היתר בסיסי אימון חטיבתיים, זכה בית הספר לחובלים של בסיס ההדרכה.

  אליפות הניווט הצה"לית הופרדה מאליפות הכושר הקרבי, וזאת על מנת להתקדם בתחום הניווט, המהווה מרכיב עיקרי בכושר הקרבי, ונדרשת מיומנות גבוהה בו בקרב כלל הלוחמים בצה"ל. "חיל הים לוקח חלק מדי שנה באליפות הכושר הקרבי, וגם זכה בשנים הקודמות במקומות הראשונים", מוסר סרן גיא מוסט, רמ"ד כושר קרבי בחיל הים. היחידות המשתתפות קיבלו ימים ספורים בלבד להתכונן לאליפות, ומקום הניווט, יער תל חדיד, נמסר להן כ - 36 שעות בלבד לפני הניווט.

  "התרבות הקרבית של חיל הים היא חלק מהDNA של היחידות הלוחמות, שייטת ספינות הטילים, יחידת הקומנדו הימי והצוללות", אמר היום מפקד שייטת ספינות הטילים, אלוף משנה אייל הראל. "הזכייה בתחרות הניווט הצה"לית של כלל יחידות החיל היא גאווה גדולה ואות הוקרה על השקעה רצופה ואינטנסיבית בכושר הקרבי", הוסיף.

   

 • 03.11.14
  עונת הגיבושים החלה

  גיבוש צוללן פתח את 'עונת הגיבושים' רשמית בשבוע שעבר עבור המועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים), שצפויים להתגייס בשנת 2015. הגיבוש, אשר התקיים במשך ארבעה ימים קבע האם הם מתאימים לשירות המיוחד, המאתגר והמעניין בשייטת הצוללות. הגיבוש התקיים במתכונת ייחודית, שכן המועמדים השתתפו בשבוע גדנ"ע שהתרחש בקיץ והחליטו להמשיך במיונים. במהלך הגיבוש, המלש"בים ביקרו בצוללת החדשה אח"י תנין, בה הביעו התעניינות רבה. "המוטיבציה לשרת בשייטת הצוללות היא יותר גדולה מבעבר", אמר מפקד הגיבוש, רס"ן (במיל') א'. " זו יחידה מבצעית מדהימה, לומדים בה המון. השירות הוא שירות טכנולוגי, מאתגר, בונה ותורם".

  בתום הגיבוש המלש"בים הביעו שביעות רצון וטענו כי המוטיבציה לשרת בשייטת רק עלתה בעקבותיו. "השבוע הוכחנו לעצמנו שאין דבר העומד בפני הרצון", סיכמו המועמדים בפה אחד. "המוטיבציה היא שהניעה אותי הלאה", סיפר אחד המשתתפים. "אני רוצה להגיע לשייטת 7 בגלל השירות המיוחד. אני חושב שבצוללת יש משהו שאין במקום אחר".

  לרגל פתיחת עונת הגיבושים, נרתמו פסיכולוג בית הספר לחובלים ופסיכולוג בית ספר צוללן לתת טיפים למועמדים. פסיכולוג בית ספר צוללן, רס"ן י' הציע פשוט לתת אמון במערכת. "מצד אחד אנו נדע כיצד ללחוץ את המועמדים ולדחוק אותם, אך מצד שני אנו כן נשמור עליהם. על ידי כך נדע האם הם מתאימים לשייטת הצוללות או לא. חשוב להתאמץ כמה שאפשר ולא לנסות להיות אדם אחר, כי את זה רואים את ברגע", הסביר את דבריו.

  "אחד הדברים החשובים הוא לבוא ולהיות עצמך", הוסיף פסיכולוג ביה"ס חובלים, רס"ן יגל שרעבי. "בין היתר גם חשוב לישון שבע שעות שינה קודם לכן, להיות מוכנים נפשית, פיזית, מנטלית ושכלית. בגיבוש עצמו חשוב להיות אתה ולהיות מנוטרל מכל הטיפים שנתנו לך, לא לשחק משחקים. לתת מקסימום מאמץ כדי להצליח, שכן זו הזדמנות שלא חוזרת על עצמה. כל הזמן בוחנים אותך והחלטת הקבלה מסתמכת על ארבעת הימים האלו, לכן זה חשוב להראות את כל היכולות שלך. גם אם אתה מרגיש שלא הצלחת במבחן אחד, צריך להמשיך הלאה ולא לוותר, התמונה הכוללת היא זו שחשובה".

   

 • 30.10.14
  אימון סיירת דבורות לאחר מבצע 'צוק איתן'

  הלחימה נגמרה אך אנו מוכנים מתמיד: אימון סיירת נערך שלשום בבסיס אשדוד. את האימון ערכו לוחמי סיירת 'בזק', שלקחו חלק פעיל ומשמעותי בלחימה בקיץ האחרון. באימון תרגלו הלוחמים מצבים שונים המדמים אירועי לחימה אפשריים, כמו דימוי של ירי במטרה הנעה בים ופגיעה בדופן הספינה.

  "לפני 'צוק איתן' הייתי קצין מתחיל, והמפקדים תמיד אמרו לנו כמה חשוב להתאמן וכמה זה הכרחי. ועדיין, אתה לא לגמרי מבין את החשיבות של זה", סיפר מפקד ספינה 912 בסיירת 'בזק', סגן חיים בוכריס. "היום, אחרי 'צוק איתן', אני מבין שהתרגילים האלה חשובים באופן אקוטי. ההכנות והפקות הלקחים מהם חשובות מאוד, ובזכותן התפקוד שלנו בזמן אמת מוצלח".

  מטרת האימון היא שיפור שיתוף הפעולה בין הספינות בסיירת ותרגול אירועי מלחמה אפשריים. האימון נערך אל מול חופי הים התיכון, כשברקע ניתן לראות את קו החוף מתל אביב ועד עזה. במהלך האימון תרגלו החיילים ירי יבש אל מול דימוי תקיפות מגורמים עוינים וירי חי על מטרה נעה הן ממקלעים והן מהתותח. "האימון לא ארוך, אבל הוא משקף גם את הבט"ש וגם אירועים מלחמתיים", אמר בוריס וולשין, הצ'יף של ספינה 912. "האימון עוזר לדעת מה צריך לתקן ומה צריך לעשות כשאנחנו בבט"ש. היום הלך טוב יחסית וזה חשוב".

  בנוסף, הספינות תרגלו אירוע מתגלגל של עצירת סירת דייגים חורגת, כמו שקורה לעיתים באזור רצועת עזה. בתחילה יצרה הספינה קשר עם כלי השיט, ואחר כך היא קראה הוראות עצירה בערבית. לאחר מכן, במקום הקשבה להוראות מהקשר ועקיבה אחר הפעולות הנאמרות להם, הוציאו הדייגים נשקים והחלו לירות לעבר הספינה, ובכך הפכו את התרגיל מעצירה שגרתית נוספת לאירוע של פעולה חבלנית. בעוד הספינה מגיבה במהירות לתקרית, יורה לעברם ומטביעה את סירת הדייגים, מגיחה סירת דייגים נוספת הרוצה לתקוף את הספינה. את תפקיד האויבים "שיחקו" חיילי יחידת סנפיר על גבי צרעות. אירוע מתגלגל זה הוא דימוי לתרחיש אפשרי, אחד מיני רבים, אליו מתכוננים בגזרה הימית הדרומית.

  "חלק מהתרגילים באימון זה דימוי של מה שעשינו ב'צוק איתן' ", סיפר אבישי אלרום, לוחם ב912. "האימון כלל גם תרגילי פגיעה בספינה וגם תרגילי לחימה. עשינו דברים מלחמתיים שתרגלנו היום באימון רק באופן ממושך ובאירועי אמת. ירי אל מטרות חוף למשל, שתרגלנו היום, עשינו הרבה במהלך המבצע".

  פלגת הבט"ש בגזרה הימית הדרומית ממשיכה בשגרת עבודתה מאז סיום הלחימה בקיץ האחרון. לוחמי הפלגה שלחמו במבצע 'צוק איתן' ברצועת עזה מכירים את האיומים איתם הם מתמודדים, והתרחישים אותם תרגלו באימון הם איומים אמיתיים שיכולים להתרחש בגזרה. לאחר סיום האימון בהצלחה הם מפיקים לקחים וממשיכים להשתפר, על מנת להיות מוכנים לכל איום שעלול לקרות.

   

 • 21.10.14
  47 שנים לטביעת אח"י אילת: הקרב ששינה את תורת הלחימה הימית

  הטקס השנתי לזכר חללי משחתת אח"י אילת נערך ביום ראשון (19.10) בבית העלמין הצבאי בחיפה, במעמד מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג. זוהי השנה ה-47 לטביעת המשחתת אשר טבעה כתוצאה מפגיעת טילים שנורו מספינות טילים מצריות, בקרב הזכור כקרב טילי הים-ים הראשון במערב. באירוע נהרגו 47 לוחמים מצוות המשחתת.

  "ארבעה טילים נשלחו אל גוף האונייה ואל צוותה - והלב עדיין פועם והנשמה עדיין חיה", אמר אלוף רוטברג בדבריו שנשא בטקס. "אני מבקש ומתחייב ללמוד וללמד את החיל את סודכם, סוד הערכים שבכם. על הדוגמא האישית, הרעות, החברות, הנתינה וההקרבה לחבר. על תהליכי קבלת ההחלטות, קור הרוח והיכולת לתפקד בעלטה, באי הודאות, בקור ובדממה. על אחוות הלוחמים שלכם, לוחמי חיל הים", הוסיף.

  יש המגדירים את הקרב כמשנה תורת הלחימה הימית הישראלית. השינוי שכלל את השימוש בטילי ים, במקום בתותחים, וכמו כן הביא למעבר לשימוש בספינות בעלות יכולות תמרון טובות יותר. לקחים חשובים הופקו גם בנוגע להתנהלות הפיקוד במהלך המשימה והקרב. "יום-יום אנו שולחים את טובי בנינו למשימותיהם", סיפר אלוף רוטברג. "הם פועלים מול אותו אויב, באותן הזירות ובידיעה אחת ברורה - עם ישראל שלח אותם באמצעותינו, מפקדי חיל הים".

   

 • 13.10.14
  יומן מסע

  סיכת הכומתה הנחשקת הוענקה לפקודים שישרתו בספינות הטילים עם תום ההכשרה, לאחר שעברו מסע כומתה לפני כשבועיים. מסע הכומתה הוכנס להכשרתם עקב הרצון לעצב מחדש את דמות הלוחם הימי. על מנת לקבל את סיכת הכומתה הפקודים התבקשו לעבור שני חלקים מפרכים במסע- חלק רגלי וחלק ימי. החלק הרגלי כלל 17 קילומטרים של הליכה רצופה, בו בין היתר היה מקטע עם אלונקות, בעוד החלק ימי כלל שני קילומטרים של חתירה בסירות גומי (ס"גים). בחלק הרגלי ניתן היה לראות בין הראשונים את ראש מספן ים (רמי"ם), תא"ל דרור פרידמן, שהתלווה למסע. "אני חושב שזה לא נכון לקבל את ההחלטות מבלי לראות מה קורה למטה", הסביר את הצטרפותו. "זוהי הזדמנות בלתי חוזרת להכיר את המפקדים הצעירים ואת האנשים מהשטח בלי מסננות, לראות איך דברים מתנהלים בפועל", הוסיף רמי"ם.

   

  לאחר שתם החלק הימי, אשר חתם את המסע, קרא המפל"ג למסיימי המסע ולמפקדיהם להתכנס ל"עלה ים". במעגל החיצוני והגדול, הלוחמים, שזה עתה סיימו את המסע, חבקו אחד את האחר. במעגל הפנימי המפקדים עשו גם כן. המפל"ג שאל בקול ברור האם כולם נהנו, ובקול אחיד ענו כולם, "כן, המפל"ג". לאחר מכן ביצעו "עלה ים", ונפלו אחורנית, על גבם, למים, מלאי גאווה. אחד מהפקודים, טוראי משה עסיס ספר, "תוך כדי המסע התחיל הקושי". הוא הוסיף, "שם התגלו החבר'ה שעוזרים, שנותנים, שמובילים".
  לוחם נוסף אשר לקח חלק במסע, טוראי טל איפרגן אמר, "עבודת הצוות ושיתוף הפעולה בין חברי הקבוצה היו משמעותיים".
  "אני מאוד גאה בחיילים שלנו", שתף מפקד צוות קשר ימי, סמ"ר גיא ביכלר. "הם תפקדו כאילו היו כבר לוחמים בקבוצה מגובשת. הם הראו אחווה, רעות ורוח צוות. שמחתי להוביל אותם יחד עם שאר הסגל. אומנם זה היה מסעי האחרון בתור מפקד צוות, אך אני בטוח שהסגל יחווה מסעות דומים עם אותם הערכים. זהו סיכום של תקופה נהדרת של הכשרה".

   

 • 08.10.14
  פועלים בעלטה

  טקס הענקת צל"ש הרמטכ"ל לשייטת 13 התרחש בתחילת השבוע, על עשרות מבצעים מוצלחים של היחידה בתקופה האחרונה. הטקס נערך בבסיס השייטת בעתלית במעמד הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג ומפקד הקומנדו הימי, אל"ם ג'. הצל"ש הוענק בעקבות רצף של פעולות מבצעיות מוצלחות של השייטת בעומק שטחי האויב. הקומנדו הימי הפגין יכולות מרשימות לאורך שלל הפעולות, הן ברמת התכנון והן ברמת הביצוע בשטח. "המשימה שלנו היא לחתור קדימה, לחתור למגע", הצהיר אל"ם ג' בנאומו לכל אנשי היחידה לאחר טקס הענקת הצל"ש. "זה חלק ממי שאנחנו, זהו הסטנדרט בו אנחנו פועלים. רציתי לומר תודה ללוחמים ולאנשי המטה שאפשרו להכל לפעול. העבודה הקשה של כולם לא נעלמה מעיניי", אמר.

  רצף המבצעים דרש השקעה רבה ותכנון קפדני של כל אנשי הקומנדו הימי. ההשקעה הרבה שנתנו כל אנשי היחידה, על מנת להוציא את המשימות לפועל, היא זו שהובילה להענקת הצל"ש ליחידה. הצל"ש מתווסף למספר צל"שי הרמטכ"ל שכבר ניתנו ליחידה בעבר, והאוסף המרשים משקף את הערכת הפיקוד העליון ליחידה. "מה שמאפיין את השייטת הוא היוזמה המבצעית", סיפר הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ. "השייטת לא בוחלת בשום משימה, מחפשת איך להשתלב, מחפשת איך להשפיע, איך להיות מעורבת. יחידה לא מגיעה פתאום לצל"ש, יחידה מגיעה לצל"ש כי יש בה שורשים, יש בה יסודות, יש בה מורשת מקדימה", פירט.

  הצל"ש ניתן בעקבות היצירתיות שגילו מפקדי שייטת 13 נוכח האתגרים שעמדו לפניהם ברצף המשימות. נכונות היחידה להתאים את עצמה לבעיות העומדות מולה ולהפגין יכולות מבצעיות גבוהות על אף החידושים והשינויים היא הסיבה להערכה הגבוהה לה זוכה היחידה. "הצל"ש, למרות שאינו חלק מאופיינו וצניעותנו, מגיע כאות הערכה על ביצוע עשרות מבצעים", אמר מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג. "המבצעים פורצי דרך וייחודיים במינם, והם דרשו פעילות מאומצת שבוצעה לאורך תקופת זמן קצרה במספר זירות, תוך מימוש מספר מבצעים במקביל. השייטת לא בוחלת בשום משימה, והיא עושה זאת בהמון צניעות", הסביר.

   

 • 06.10.14
  המסורת נמשכת

  כמדי שנה, גם השנה התקיים שבוע חיל הים המסורתי, אשר נדחה בשל מבצע ׳צוק איתן׳. השבוע כלל אירועים רבים, ביניהם מרוץ חיל הים השלישי, טקס התייחדות עם משפחות זרוע הים ומפגש מפקדי חיל הים לדורותיהם. במפגש התקבצו יחדיו מפקדי החיל מהעבר עם מפקד חיל הים הנוכחי, האלוף רם רוטברג. בפעילויות השבוע לקחו חלק כל חיילי החיל, בהם אנשי המטה וכלי הלוחמים הימיים.

  כחלק בלתי נפרד משבוע זה, גם השנה נערך טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חיל הים בשבוע זה. בטקס, אשר התקיים בגן אלישבע באשדוד, נכחו שר הביטחון, מר משה (בוגי) יעלון, ראש המטה הכללי, רא״ל בנימין (בני) גנץ, מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, סגל הפיקוד הבכיר והמשפחות השכולות. ״הארץ שייכת למי שנלחמו ונפלו עבורה״, אמר מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג. ״נלחמנו כמו הבנים, כמו הנופלים - אותה מטרה, אותה שליחות ואותה האחריות - להגן על הבית, להבטיח את חירותו וביטחונו של עם ישראל. הם המגנים שלנו, הם הנופלים שלנו, הם האתוס שלנו״, אמר.

  כחלק מהשבוע החילי התקיים גם מרוץ החיל השלישי, שהינו מסורת חדשה. המרוץ כלל ריצה מחיפה ועד אשדוד לאורך קו החוף, כאשר כל יחידה בחיל רצה מקטע שונה. בין חלקי המרוץ השונים הועבר דגל חיל הים המסמל את האחדות של כלל היחידות.

  גם יום חיל הים המסורתי חל בשבוע זה. ביומו האחרון, לבשו כל חיילי זרוע הים לבן כחלק מהאירוע. בבוקר הוקראה פקודת היום, ובהמשך נערכו פעילויות חינוך ומורשת לכלל היחידות. היום נחתם בביקור היסטורי של מפקדי החיל לדורותיו בצוללת אח״י תנין, הצוללת החדשה, הרביעית בסד״כ המבצעי של חיל הים. מפקדי החיל למדו מפיו של סא״ל ג׳, מפקדה של הצוללת, אודות המערכות המתקדמות החדשות המצויות בה. בין מפקדי חיל לדורותיהם נמנה גם האלוף (במיל׳) שלמה הראל בן ה-93, מפקד החיל במייל׳ המבוגר ביותר שעודנו חי. כמו כן, הם ביקרו על סיפונה של הספינה אח״י אילת מדגם סער 5, ספינת הטילים המתקדמת ביותר של החיל.

 • 02.10.14
  חניכים, לוחמים, מפקדים

  קורס מפקדי צרעות, אשר מחציתו לקח חלק בלחימה במבצע 'צוק איתן', יסתיים היום, בתזמון מקרי במיוחד, ביום חיל הים. הקורס, שארך חודשיים וחצי, הכשיר ארבעה מלוחמי יחידת סנפיר לפקד על הסירות ולדאוג לביצוע ביטחון שוטף (בט"ש) בזירתם. סירות הצרעה הזריזות, שבשימוש היחידה, דואגות לכך שהנמלים ושערי הכניסה הימיים למדינת ישראל יהיו בטוחים ומוגנים. מפקדי החיילים הסדירים, אשר עוברים הכשרה ייחודית מסוגה בחיל, הם אחדים בלבד מדי שנה. "ההכשרה צריכה להימשך כרגיל, כאשר אנחנו צריכים להחזיר מפקדים לבסיסיהם", אמר מפקד קורס מפקדי צרעות ביחידת סנפיר, רס"ל נדב ברק בנוגע להכשרת המפקדים בזמן המבצע. "חלק מהקורס כולל שהייה בבסיס אליו אתה שייך, אז הם עשו את מה שמוטל עליהם ומעבר- מבחנים, אימונים ופעילות מבצעית", הוסיף.

  את הקורס התחילו ארבעה בנים לוחמים בלבד, וכן במספר זה גם סיימו. "בקורס הזה לא היו בכלל בנות", אמר מפקד הקורס. "אבל בלב מלא אני יכול לומר שאין שום אינטרס ועניין לשים אך ורק בנים בקורס". כמו כן, יש לציין כי בשנה האחרונה חלו מאמצים רבים לשילוב לוחמות במערך הלוחם.

  לדברי מפקד הקורס, היה קושי בהמשכת ההכשרה, שכן החניכים לקחו חלק בעת המבצע במערך הבט"ש של זירת אשדוד, אך על אף הקושי, הם הצליחו לסיים את החומר הלימודי בתאריך אשר ניתן להם בתחילה, ועמדו ביעד בהצלחה. "היה קשה, אני לא אשקר, הם קרעו את עצמם, הציבו לעצמם יעד, הגדירו זמן מסוים להסמכה, חתרו לניצחון ועשו זאת", סיפר בגאווה רס"ל ברק.

  מפקד סנפיר באשדוד מסר, "הלוחמים תפקדו גם בהכשרה המבצעית והפיקודית תוך השתתפות בלחימה במבצע 'צוק איתן'. הם תרמו ליחידה תוך כדי למידה ועשו הכשרה מגוונת. אני מאחל לחיילים בהצלחה בהמשך דרכם".

  הטקס יתרחש היום במקביל ליום חיל הים. שני האירועים לא היו מיועדים לאותו היום, אך מכיוון שיום חיל הים נדחה בשבועיים יצא שכך הדבר. "זה לא היה הכי נוח בהתחלה, אבל יש לכך בונוסים", רס"ל ברק שיתף. "זה יהיה מעמד יפה. יש באירועים משהו סימבולי שמחבר אותם לכלל חיל הים".

   

 • 30.09.14
  מעלים את הקצב

  מרוץ חיל הים השלישי נפתח היום בהזנקה חגיגית בבסיס ההדרכה שבחיפה, מרוץ בו עתידים לקחת אלפי קצינים וחיילים המשרתים כיום בחיל מכלל יחידותיו ומאות אזרחים, בהם תלמידי בתי ספר ובתי ספר ימיים.

  "מרוץ חיל הים מתקיים במתכונת עממית ולא תחרותית. המטרה היא חיזוק ערך הרעות ואחוות הלוחמים בזרוע הים, בנוסף להעלאת המודעות לכושר קרבי בחיל", אומר סגן ראש מדור כושר קרבי בחיל הים, סרן גיא מוסט, אשר עתיד בעוד כחודש לקבל את תפקיד ראש המדור. "המטרות העיקריות שעומדות מנגד עינינו בקיום המרוץ הן העלאת תחושת השייכות של חיילי ומפקדי הזרוע, וכמו כן שיווק החיל והגברת המוטיבציה לשירות ביחידות קרביות בכלל ובפרט בחיל בקרב בני נוער".

  במהלך המרוץ, משרתי החיל רצים מקטעים שונים על החוף בין חיפה לאשדוד, ועוברים באנדרטאות, בשמורות טבע ועוד. המרוץ מתקיים כחלק מאירועי שבוע חיל הים - טקס הזיכרון השנתי בגן אלישבע שבאשדוד, יום חיל הים ובו העצרת החילית ועוד. השבוע, שנקשר בתחילה עם סיום קורס חובלים, נדחה בעקבות מבצע "צוק איתן".

    

   

  "מלבד האספקט הגופני שבמרוץ", ממשיך סרן גיא מוסט. "המטרה היא להעמיק את מורשת הקרב של חיל הים ושל צה"ל בכלל עם משרתיו, ליצור גיבוש זרועי ואווירה שונה תוך יציאה מהשגרה וחיזוק הקשר בין חיילי הזרוע, וכמובן לחזק את הקשר שבין חיילי חיל הים לקהילה".

  המרוץ מהווה נקודת שיא בתכנית חינוך אשר מתקיימת בחיל מזה זמן מה בנושא מורשת הקרב החילית והצה"לית בכלל. במרוץ עתידים לקחת חלק מפקדי היחידות, מפקדי המספנים והוא מתקיים בראשות מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, שאף עתיד לקחת בו גם חלק.

  מדברי מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג בטקס ההזנקה: "אנחנו חיל תוסס וקרבי. במרוץ אנחנו רצים על החופים עליהם אנחנו מגנים, בים ומהים, לאורך כל השנה".

   

 • 24.09.14
  שנה של התעצמות בפתח - הצוללת אח"י תנין עגנה בבסיס חיפה

  אתמול, (ג'), 23.09.14, עגנה הצוללת אח"י תנין, הראשונה מסוג Dolphin AIP בבסיס חיפה. הצוללת עגנה ברציף הפולינום שבבסיס בטקס חגיגי בנוכחות נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, מפקד חיל הים, האלוף רם רוטרברג וסגל הפיקוד הבכיר של החיל.
  את הצוללת ליוו מגוון כלי השיט של זרוע הים, ביניהם: צוללות משייטת 7, ספינות טילים, דבורות מפלגות הביטחון השוטף וכלים של הקומנדו הימי.


  אח''י תנין היא הצוללת הרביעית של זרוע הים ומדינת ישראל והצוללת הראשונה שהגיעה במסגרת רכש שלוש הצוללות מדגם ''Dolphin AIP''. הצוללת הצטרפה לסדר הכוחות המבצעי של שייטת הצוללות ותיטול חלק מרכזי בפעילות המבצעית של שייטת הצוללות.

  בשנה הקרובה, עתידה שייטת הצוללת בפרט, וחיל הים בכלל, לעבור התעצמות משמעותית. אח"י תנין, הקרויה על שם הצוללת מדגם S המיתולוגית משנות השישים, מסמלת את העוצמה הטכנולוגית והאסטרטגית של חיל הים. אמצעי לחימה מתקדמים, כלי שיט חדישים - דוגמת הצוללת אח"י תנין והצוללות החדשות הנוספות אשר עתידות להגיע, ובמרכז - האדם, כוח האדם האיכותי של החיל אשר עתיד להצעיד אותו קדימה גם בשנה הקרובה.

  הצוללת אח"י תנין מהירה יותר, מסוגלת לשהות זמן ממושך יותר מתחת למים, בעלת מערכות נשק משופרות - וזאת מבלי לפגוע בתנאי המחייה של צוות הלוחמים השוהים בה, צוות מובחר של כ50 אנשי צוות בתפקידים שונים. לא כל לוחם מתאים להיות צוללן: המתאימים ביותר זוכים בשירות חשאי, ייחודי ומאתגר, בו הם לוקחים חלק בהפעלת כלי הנשק שהוא אולי המתקדם, המתוחכם והעוצמתי ביותר של זרוע הים.

  מדברי ראש המטה הכללי, רב- אלוף בנימין (בני) גנץ במהלך הטקס: "צוללת אח"י תנין שאנו מקבלים היום למשפחת חיל הים, תעניק לחיל יכולות לחימה חדישות לצד יכולות הגנתיות גבוהות מבעבר. היא ואחיותיה שיתווספו בעתיד, והן הקיימות, יאפשרו לחיל הים גמישות מירבית, מעבר בין זירות ויכולת פעולה במקביל. בהסתכלות לעתיד הקרוב והרחוק, חיל הים יוסיף לעמוד כחלק בלתי נפרד ממערך ההגנה וההתקפה של מדינת ישראל, ולוחמיו ימשיכו לפעול כתף אל כתף בתיאום עם כל כוחותינו".

  מדברי מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג: "לוחמי הצוללת 'תנין', אתם הזרוע הארוכה של צה"ל - שקטה, קטלנית ובעלת עוצמה. רוח הצוללן, הנושבת בכם כאן בין הרציפים, מפיחה ערכי קרב, רעות ולחימה. אתם, תגיעו ראשונים למעוזי האויב. אתם, תשמרו על המולדת מן המעמקים, לעיתים בהשקט ובדומיה ולעיתים בעוצמה ובהפתעה. יחד עם לוחמי ספינות הטילים והקומנדו הימי תפעלו רחוק יותר, עמוק יותר ובעוצמה רבה יותר. עוצמה שתביא ניצחון, עוצמה שנשענת על מורשת מפוארת, הווה מרשים ועתיד מבטיח".

   

 • 22.09.14
  טקס אזכרה לצוללת אח"י דקר בהשתתפות הצוללת אח"י תנין

  ביום א', 21.09.14 נערך טקס אזכרה לחללי אח"י דקר, כחלק ממסלול הגעתה של הצוללת החדשה אח"י תנין, לחופי מדינת ישראל. הטקס נערך בנקודת הציון בה נעלמה הצוללת אח"י דקר, במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג ובנוכחות מפקד שייטת 7, אלוף משנה ג', מפקד אח"י תנין, סא"ל ג', נכדו של מפקדו אח"י דקר, סגן ר' המשרת כחובל בשייטת הצוללות, מפקדים ולוחמים משייטת הצוללות ומשייטת ספינות הטילים.
  בנוסף, לקחו בטקס חלק לוחמים אשר הוחלט ברגע האחרון להורידם מהדקר אל הצוללן 'דולפין', אשר יצאה לישראל חמישה ימים לאחר מכן, והם קצין המכונות הראשי (הצ'יף) של הדקר, אל"מ במיל' אור ("זבו") בן זאב (69), ישראל רוזן (65), ואברהם כרמל (69) שהיה ראש צוות החשמל בדקר. לנסיעה הצטרף תא"ל (מיל') הדר קמחי, שהיה מפקד שייטת 7 באותה תקופה. כשהגיעו לנקודה הם הטילו למים אבן כבדה שעליה חרטו "דקר".

  הטקס התקיים 265 מייל מחופי מדינת ישראל, ובמהלכו הוקראו שמות 69 הנופלים אשר לא זכו לשוב למולדת. לזכרם, הונחו זרים, התקיים מטח כבוד וכן הושמעה צפירה להתייחדות עם זכרם.

  במהלך הטקס, פרצה הצוללת אח"י תנין ממעמקי הים אל הנקודה בה נעלמה אח"י דקר. הלוחמים אשר על סיפונה של ספינת הטילים אח"י אילת עמדו לאורך הדופן הפונה לצוללת בחרטום ובירכתיים, ומשמר הכבוד תפס מיקומו על המנחת.

  מתוך דבריו של הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ בטקס: "כאן בלב הים התיכון, אנו מורידים עוגן, עוצרים ופוגשים עוצמה ימית חדשה, בדרכה לנמלי הבית ולחופי מדינת ישראל. ללא ספק עוצמה זו מבצעית ואסטרטגית, חשובה עד מאוד למדינת ישראל, צה"ל וחיל הים. סיפורם של חברי הצוות של אח"י "דקר" אינו נגמר בשדר האחרון של הצוללת, וגם לא ביום שבו משו את שרידיה ממצולות הים התיכון. סיפורם, הוא סיפורו של חיל הים, והוא ממשיך ונכתב בפועלם ובעשייתם של מפקדי החיל וחייליו היום. אתם, לוחמי הצוללת אח"י תנין, המצטרפת השבוע למשפחת חה"י, מכירים את עברו המפואר של החיל ואת סיפורה של אח"י דקר- אתם המתאימים ביותר להמשיך את מורשת עשייתם של צוות הדקר".

  מתוך דבריו של מפקד חיל הים, אלוף רוטברג בטקס: "אחי תנין קשורה בקשר חיים עמוק לדקר שנחה לה בקרקעית הים, קשר של ממשיכי הדרך. לכולנו מחויבות עילאית לכל אחד ואחד מצוות הדקר ומשפחתו. אין מרחק או עומק שהם רחוקים ועמוקים מידי. אני מתחייב להמשיך את מה שלא הספקתם. אנחנו נשמור, נגן, נפעל בכל חוף אויב ונילחם בחירוף נפש על הבית, על מדינת ישראל. מכאן, איתכם בלב, תמשיך התנין בדרכה, אל הנמל בחיפה, ותצטרף אל זרוע הים, בהגנה על המולדת".

  הצוללת אח"י תנין הינה הראשונה מסוג Dolphin AIP המתקדם אשר מגיעה למדינת ישראל. הצוללת אשר הינה הרביעית של זרוע הים במדינת ישראל, תיכנס בימים הקרובים לנמל חיפה בטקס בראשות ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שר הביטחון, מר משה בוגי יעלון והרמטכ"ל, רב אלוף בנימין (בני גנץ), ובכך תצטרף לסד"כ המבצעי של החיל.

   

 • 21.09.14
  בהצדעה

  פלגת הביטחון השוטף של זירת אשדוד, 916, נפרדת מסגן אלוף אלי סוחוליצקי, אשר מסיים בימים אלו את תפקידו לאחר שנתיים בהן ידעה הפלגה אתגרים רבים, ובראשם מבצע 'צוק איתן', בו הובילה את לחימת כלי השיט בדרום. הטקס התקיים במעמד מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג ומפקד בסיס אשדוד, אלוף משנה עידו בן משה. את סגן אלוף אלי סוחוליצקי יחליף סגן אלוף ליאב זילברמן, אשר בתפקידו הקודם היה מפקד מסגרת סטי"ל בבסיס ההדרכה.

  במהלך כהותנו, פלגת הביטחון השוטף תחת פיקודו של סגן אלוף אלי סוחוליצקי הובילה את ההגנה על הגבול הימי ברצועת עזה, עם כמעט 100% פגיעה בפעילי טרור וחיזקה את שילוביות הכוחות ושיתוף הפעולה עם הכוחות הקרקעיים והאוויריים במבצע.

  מתוך דבריו של סגן אלוף אלי סוחוליצקי בטקס: "תקופת פיקודי התאפיינה בפעילות מבצעית פורצת דרך במגוון רחב של תחומים, תוך כדי תמיכה ללא סייג של אנשי בסיס אשדוד. לאורך כל התקופה ניסו ארגוני המחבלים ברצועת עזה לפגע בכלי השיט של פלגה 916 ובלוחמיה על מנת להשיג פריצת דרך. במהלך מבצעי 'עמוד ענן' ו'צוק איתן' תקפה הפלגה יחד עם שאר הוכחות של החיל ברצועת עזה החל מיום הלחימה הראשון תוך כדי פגיעה ביעדי טרור לאורך חופה הימי של הרצועה. גם אירועי הפעילות החבלנית העוינת וניסיונות ההברחה לרצועת עזה לא פסקו להגיע ופקדו אותנו מספר פעמים בשנתיים החולפות. לשמחתי הרבה אף פיגוע לא צלח, זאת עקב הפעלה מבצעית נכונה ונבונה המושתת על חינוך למקצוענות, נורמות וערכים. בין השאר, סוכלו פיגועים שתוכננו נגד יישובי הדרום, תוך כדי הפגנת דבקות במשימה, חתירה למגע וניצחון בקרב".

  מתוך דבריו של מפקד בסיס אשדוד, אלוף משנה עידו בן משה: "החלפת פיקוד על פלגה 916 הינה אירוע חשוב ומרגש בזירת אשדוד. הפלגה השתתפה באופן מלא במערך הלחימה באויב כגורם מרכזי ומוביל, וכחלק מכלל הכוחות ההתקפיים של חיל הים. במערכה זו הוכיחה פלגה 916 רמה מבצעית גבוהה, אורך נשימה ויכולת למידה מטעויות".

   

 • 16.09.14
  מילות סיכום

  אחרי 27 שנות שירות, רנ"ג ג'רי טבח עתיד לסיים את שירותו בצה"ל בעוד כשבועיים, ובכך יסכם את תרומתו לחיל הים במגוון תפקידים. בכולם רנ"ג טבח הותיר את חותמו על חיילים וקצינים רבים לאורך השנים. במשרד קטן ומואר, מתאם רנ"ג טבח בין אירועים, טקסים, ימי עיון, ביקורים ועוד, ובעיקר, משמשת דלת משרדו כדלת פתוחה עבור כל אלו שחפצים באוזן קשבת.

  הוא התחיל את שירותו הצבאי בחיל הים בשנת 1988 כחשמלאי. לאחר שירות בן 8 שנים, שירת כמנהל מערכות חשמל בפלגה הטכנית בבסיס אשדוד. בשנת 1998 עבר קורס נגדי משמעת, ושינה את מסלול שירותו לתחום זה, בו שירת במספר תפקידים: רס"ר הפלגה הטכנית, רס"ר פלגת תחזוקה, רס"ר פלגת הביטחון השוטף 916 וב11 השנים האחרונות
  רס"ר המפקדה.

  עבור ג'רי, שירות בחיל הים היה עניין כמעט ברור מאליו. כבוגר תיכון ימי באשדוד, שם הוא מתגורר עד היום וחובב ים מושבע, היה לו ברור שימצא את דרכו בספינה ובמזח. "זו לא הייתה 'יד הגורל' - כיוונתי לזה, זה היה מה שנקרא 'מכתוב'. כבר בזמן לימודיי ידעתי שלשם אני מכוון", אומר.

  כיום ג'רי נשוי ואב לשלושה, בתו הבכורה עומדת בשנה הקרובה בפני גיוס - וג'רי מבחינתו, יודע לאן הוא מכוון. " השאיפה שלי לשירות הצבאי של ילדיי הוא כמובן חיל הים, אבל הילדים יחליטו לעצמם, אני אהיה שלם עם כל החלטה שהם יקחו. תפקידי הוא לנסות להכווין אותם, לתת להם אצבע מדריכה, אבל לא יותר". לאורך השנים, ג'רי מעיד כי ילדיו היו חלק בלתי נפרד מהשירות - בין אם בהפלגות משפחות, בביקורים בבסיס אשדוד ועוד.

  מה האתגרים שלך בתפקידך הנוכחי והאחרון?

  "האתגרים שלי בראש ובראשונה הם חיילי היחידה, לחנך אותם, ולא בפן של מתמטיקה וספרות אלא 'חינוך של החיים', כמו שאני קורא לזה, בין אם זה כללי התנהגות, צורת דיבור וכדומה. אנשים מגיעים לפה מכל קשת החברה במדינת ישראל וצריך לפצח את האגוז הקשיח הזה. כמובן, שגרת היחידה גם היא אתגר, זו יחידה גדולה מאוד המונה אלפי חיילים, נגדים וקצינים אשר בראשם עומדים הבכירים, ראשי המספנים וכמובן מפקד חיל הים".

  אחד הפרויקטים אשר הנהיג ג'רי במהלך שירותו הוא אימוץ ניצולי שואה בטקסי יום השואה השנתיים. מלבד זה, לטקסי זיכרון מקום מיוחד בליבו של ג'רי, ובטקס הזיכרון המסורתי בגן אלישע שבאשדוד
  מדי שנה אף ילדיו מכבדים אותו בנוכחותם.

  הוא מגדיר את עצמו כמעין פסיכולוג - הוא יושב יום יום מול חיילים וחיילות ושומע בעיות לאו דווקא בנושא הצבא אלא גם בנושאים אישיים ומשתדל לתת עצות מניסיונו הרב. בזה, הוא חושב שהוא עושה את הייעוד הגדול ביותר שלו מול חיילי היחידה. מלבד החיילים עליהם מפקד ג'רי באופן ישיר, הפך הרס"ר ל'אב' של המפקדה. "הדלת שלי פתוחה לכל בעיה כזו או אחרת, בייחוד בתקופות חגים כמו זו, מתחילות להתעורר בעיות של חיילים שאין להם היכן או איך לחגוג את החג ויש צורך לצוות או לספח אותם למשפחות. אני מתמרן בין משימות היחידה לבין צרכי הפרט. אני תמיד פועל בכיוון של להשתדל ולעזור", הוא מספר.

  "הרס"ר זו הדמות שכולם אוהבים לשנוא", הוא צוחק. "אבל לאורך התקופה האחרונה, כששומעים שאני משתחרר, נכנסים אלי למשרד ואומרים לי 'הרס"ר, תחסר לנו'. זה מאוד מפתיע אותי בתחילה, האינטראקציה שלי עם אנשים בסופו של דבר עסקה ב'תעשה ואל תעשה', אבל אני מבין שזה בזכות התרומה שלי, שהייתה מעבר".


  בעוד כשבועיים עתיד לסיים ג'רי את שירותו, במהלכו לקח חלק באירועים רבים שאירעו בחיל, ועיצבו את שירותו הצבאי. "כל יום פה הוא יום חדש מלא אתגרים ומשימות, יש פה רוח רעננה ליושבי הבניין", הוא מסכם.

  קשה לך לעזוב?

  "כן, התחלתי להרגיש את זה בחודשיים-שלושה האחרונים. אני מסתכל בכל יום על נקודה אחרת בבניין ואומר לעצמי "את המקום הזה כנראה כבר לא אראה עוד מעט", אני מתרגש בכל פעם מחדש שאני נכנס למשרד שלי".

   

 • 09.09.14
  יד ביד

  היום (ג'), התקיים בבסיס חיפה ביקור חגיגי של נכבדי העדה הדרוזית בראשות מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג ובנוכחות מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד סלמה, מזכירו הצבאי של הנשיא, תא"ל חסון חסון, הקצין בן העדה הדרוזית הבכיר ביותר בצה"ל וראש מנהל האוכלוסיות באגף כוח האדם, אלוף משנה וג'די סרחן. מטרת הביקור הייתה חיזוק הקשר שבין החיל לעדה, ועידוד גיוס בקרב בני העדה לשירות משמעותי בחיל.


  היום נפתח בברכה חגיגית של מפקד חיל הים ובהצגת אתגרי העת העומדים בפני החיל על ידי מפקד בסיס חיפה, שסקר בפני נכבדי העדה הדרוזית את פריסת הכוחות החיילים, משימותיו בתחום ההגנה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל והביטחון השוטף, והתעצמותו. כמו כן סקר תא"ל סלמה בפני המכובדים את פעילות החיל במהלך מבצע 'צוק איתן'.


  היום המשיך בהפלגה חגיגית על אח"י חנית, ספינה מדגם סער 5. על סיפונה של החנית שוחחו נכבדי העדה עם מפקד שייטת ספינות הטילים, אלוף משנה אייל הראל. בין ארוחה מסורתית ב'מס' לבין ביקור בגשר הפיקוד, דנו בחשיבות גיוס בני העדה הדרוזית לתפקידים משמעותיים בחיל הים.


  "כיום משרתים כ-130 קצינים, נגדים וחיילים בני העדה הדרוזית בחיל", אומרת מפקדת פלגת כוח אדם בבסיס חיפה, סא"ל לילך רבינוביץ'. "חיל הים מקבל בזרועות פתוחות כבר הרבה שנים חיילים ואנשי קבע בני העדה הדרוזית, קצינים מהנדסים, לוחמים על כלי השיט, ועוד. אנחנו גאים בהיותם חלק חשוב מהחיל ונשמח לראות בעתיד חיילים נוספים. אנחנו מקווים שמהביקור הזה יוצרו קשרים חדשים שיגדילו אף יותר את כמויות המתגייסים בקרב בני העדה לחיל".


  מפקד שייטת ספינות הטילים סקר בפני הנכבדים על פעילותה של השייטת, בין היתר הפעילות ב'חשיפה מלאה', והוביל אותם לסיור על גשר הפיקוד, בו הם שוחחו עם מפקדי ולוחמי הספינה וצפו במערכות הנשק וההגנה המתקדמות שבה. "אנחנו מודים למפקד חיל הים על המפגש הזה. אין ספק שזה יום חשוב עבורנו, שירות החיילים בני העדה הדרוזית בחיל הים הוא אתגר חשוב", אמר רנתיר מועדי, מבכירי העדה אשר נכח בביקור.


  לאחר ארוחה קלה ב'מס', שבה החנית אל החוף וטקס מרגש התקיים במעמד כל הנוכחים. "העוצמה הגדולה ביותר של חיל הים היא האנשים. המעמד הזה הוא הזדמנות להצדעה ולהוקרה, ולאמירת תודה והערכה על השותפות, על ההליכה יחד בדרך ללא שום הבדל, על היותנו כולו אנשים שיודעים על מה אנו נלחמים", אמר מפקד חיל הים, והודה לראש העדה הדרוזית, השייח' מואפיק ת'ריף על הצלחת היום ושיתוף הפעולה הפורה.

 • 08.09.14
  נכס אסטרטגי: הצוללת אח"י תנין בדרכה לישראל

  הצוללת אח"י תנין, הצודללת הרביעית בחיל הים, יצאה להפלגה מבצעית לעבר חופי מדינת ישראל. הצוללת, מסוג Dolphin AIP המתקדם נקנתה בגרמניה, והיא תצטרף לצי של שייטת הצוללות ותמלא את משימותיה המגוונות של השייטת במעמקים. אח"י תנין היא הצוללת הראשונה שתגיע במסגרת רכש שלוש צוללות חדשות העתידות להגיע מגרמניה. דגלה הוחלף בטקס מיוחד בעיר קיל, בנוכחות ראש צוות הפרויקט, אלוף משנה א', הנספח הצבאי בגרמניה, אלוף משנה אייל כץ וכמו כן מנכ"ל המספנה הגרמנית, אנדריאס בורמסטר.


  אח"י תנין נקראת על שם צולל היסטורית מדגם S אשר הגיעה לישראל מאנגליה בשנת 1959, והוצאה משירות בשנת 1968. מקור השם תנין הוא בספר ישעיהו בתנ"ך. אח"י תנין המקורית נקנתה מאנגליה יחד עם צוללת נוספת, אח"י רהב, אשר הוצאה משירות בשנת 1967.


  אח"י תנין עושה דרכה אל חופי מדינת ישראל בהפלגה מבצעית, ארוכה, חשאית ומיוחדת בסיומה של תקופה ארוכה בה עמלו אנשי הצוללת, בפיקודו של סא"ל ג' על בניינה ועל הכנתה לקראת כניסה לשירות מבצעי בחיל הים. בתקופה הקרובה תעגון הצוללת בבסיס הפולינום, רציף הצוללות החדש שנבנה בשנים האחרונות בבסיס חיפה ואשר יתרום לשמירת חשאיות ומבצעיות השייטת.

   


  הצוללת תמשיך את תהליך ההתעצמות שעוברת שייטת הצוללת בפרט וחיל הים בכלל, לקראת אתגרי העת החדשה. הצוללת עתידה לקחת חלק במשימות מגוונות, מורכבות וחשאיות שרובן יישארו עלומות. הצוללת החדשה תגיע רחוק יותר, עמוק יותר ובעוצמת אש חזקה יותר מבעבר, ותמצב את השייטת כנכס האסטרטגי העוצמתי של החיל.


  מדבריו של גורם בכיר בחיל: "מדובר בהפלגה ארוכה ומורכבת. הצוללת עושה את הדרך מהים הצפוני, ובדרכה היא תעצור בנקודת הטביעה של אח"י דקר, ותקיים טקס אזכרה מלא. בכך אנחנו משלימים תהליך של 7 שנים, מאז תחילת הפרויקט ועד להגעתה של הצוללת הראשונה".

 • 07.09.14
  חולייה בשרשרת דורות

  חיל הים ממשיך במסורת חיזוק הקשר עם ותיקי החיל במפגש 'רצף הדורות', מסורת המתקיימת אחת למספר שנים בסמוך לטקס סיום קורס חובלים, בו לוקחים חלק בוגרי מחזורי קורס חובלים בשנים עברו אשר שירתו שנים ארוכות בחיל, בסדיר ובמילואים, שחלקם אף המשיכו בשירות קבע ארוך שנים והגיעו לתפקידי מפתח בחיל. בוגרי הקורסים אשר לקחו חלק במפגש המרגש היו בני מחזורים י"א (משנת 1964), כ"ב (1973), כ"ג וכ"ד (1974), נ', נ"א ונ"ב (1984) ופ', פ"א ופ"ב (1994). המפגש התקיים במעמד מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, מפקד בסיס ההדרכה, אלוף משנה סמי צמח ומפקדי המספנים, ביניהם גם רמצ"ד, תא"ל משה זנה, אשר נפגש עם בני מחזורו.


  המפגש התקיים רגעים ספורים לפני תחילת טקס סיום קורס חובלים מחזור 129 אשר התקיים בבסיס ההדרכה בשבוע שעבר. במהלך המפגש, צפו הנוכחים בקטעי ארכיון המתעדים את הקורסים השונים והתרפקו על זכרונות העבר המשותפים: בני מחזור 1964, מהראשונים בחיל לקחת חלק בהתגבשות כוח שייטת ספינות הטילים, לקחו חלק בלחימה במלחמת ששת הימים. כמוהם, גם בני מחזורי שנת 1974 לקחו חלק בלחימה של ממש, במלחמת יום הכיפורים שהתקיימה במהלך הכשרתם. בני מחזור 1984 לקחו חלק במלחמת שלום הגליל.


  בני מחזור 1994 סיפרו על חוויות המהפכה הטכנולוגית אשר התרחשה בין היתר, גם במהלך תקופת הכשרתם. הם היו האחרונים לניווט בעזרת מפות מיושנות והראשונים לקלוט את המערכות השו"ב (שליטה ובקרה) והלוחמה האלקטרונית, אשר נכנסו לשימוש בתחילת שנות התשעים. כמו כן, היו האחרונים להפליג על ספינות הסער 2, אשר הוצאו משימוש באותן שנים והראשונים להפליג על צוללות הדולפין המתקדמות.
  במהלך הכנס נאם מפקד חיל הים והדגיש את חשיבות שימור המורשת החילית: "אני מזמין אתכם להפגש יותר. אנו נציע לכם פלטפורמות מתאימות בחיל של היום. אנחנו רוצים לאסוף את תרבות חיל הים, הצבע של החיל, המשפחתיות, אנחנו רוצים לייצר רצף של היסטוריה", אמר באירוע.


  מבין אלו שלקחו חלק במפגש, נרגש היה במיוחד סגן אלוף (במיל') יוסי שחף, אשר שירת בתפקידו האחרון בחיל מפקד זירת ים סוף. בנו של יוסי, סגן ים שחף, סיים רק רגעים ספורים לאחר מכן את קורס החובלים במחזור 129. "אני מאוד מתרגש לראות את החבר'ה שלא ראיתי הרבה שנים, ויש לי התרגשות כפולה, היום אני נוכח גם בטקסים של בני ים, שמסיים את הקורס - בדיוק 30 שנה מהרגע בו אני סיימתי קורס חובלים במחזור נ"א. משפחת חיל הים ממשיכה לגדול".

 • 03.09.14
  מפקדים חדשים בלב ים

  כמיטב המסורת בקריאת "עלה ים", הסתיים אתמול קורס חובלים, מחזור 129. הטקס, אשר נערך במעמד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו; שר הביטחון, מר משה (בוגי) יעלון; הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ; מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג וקציני סגל הפיקוד הבכיר של חיל הים, התקיים בבסיס ההדרכה של החיל בחיפה. במהלך הטקס נחשפה לבוגרים הטריים סיכת קצין הים, והוענקה להם דרגת הסגן. מבין עשרות החובלים החדשים, ל14% קשר לחיל הים, כאשר 7% מתוכם הם בנים ממשיכים. 66% הם עירוניים ו30% ישוביים, ו4% תושבי המושבים. הקורס, אשר נמשך שנתיים וחמישה חודשים כולל ארבעה שלבים, המכשירים את המסיימים לתפקיד קצין הים - מהשלב הבסיסי בו עוברים הצוערים טירונות שדה וים, דרך השלב המתקדם בו הם מתפצלים למגמות השונות (שייט, מכונה ואלקטרוניקה), שלב האקדמיה והשלב הייעודי, בו הם רוכשים הכשרה עיונית ומעשית כקציני משמרת בספינות ובצוללות. החובלים החדשים עתידים לפקד על כלי השיט השונים, להוביל משימות מורכבות ומאתגרות ולהוות את שרשרת הפיקוד המתחדשת בחיל.

   


  מתוך דבריו של מפקד חיל הים במהלך הטקס: "בצוק איתן התמלא ליבי בגאווה, ראיתי אתכם בכלי השיט, בקרבות בעת הלחימה. הייתם חלק משמעותי בצוותי הלחימה של חיל הים. בעוצמה, בקשיחות ובחוסן הפלגתם על כלי השיט ימים כלילות. לא ניתן להשיג ניצחון ללא אמון ורוח צוות. כמפקדים, תמיד תידרשו לנצח, בכל משימה, קרב או מלחמה, ניצחון הוא התכלית. על גשר הפיקוד בסטי״ל, במי״ק הצוללת, בבקרה, במרכז הטכני, על הסיפון ובגשר הפתוח, שם מיקומכם - שם תהיו, תמיד מלפנים, בשטח. זהו מיקומכם הטבעי, לכך התאמנתם והוכשרתם, להוביל, לפקד, להילחם ולנצח. הפליגו רחוק, ציללו עמוק, נצחו ושובו הביתה בשלום". 


  אחד מבגורי הקורס הוא סגן עידן מורס, בן 21 מגבעתיים אשר סיים במגמת שיט. עידן נולד בישראל, העביר את ילדותו בגרמניה עם משפחתו. למעמד המרגש הגישו סבו וסבתו של עידן מגרמניה, וכמו כן גם אחיו מלונדון - במיוחד בשביל לצפות בו בטקס הסיום. "להיות חובל לפי דעתי זה שילוב של פיקוד במתווה לא פשוט, הפעלה אינטנסיבית של המחשבה, עמידה תחת לחץ בתנאים לא פשוטים ובים סוער", מספר עידן. "אני מצפה כבר להתחיל את התפקיד". עשרות הבוגרים הטריים עתידים להגיע אל ספינות הטילים, הדבורות והצוללות, ולהוביל את החיל להצלחות המבצעיות הבאות.

 • 01.09.14
  עלו על הגל

  ביום חמישי (28.08.14) התקיים בבסיס חיפה ביקור של מועמדים לשירות ביטחון, בני נוער ילידי שנתון 1997 אשר מיועדים למחזור הגיוס הקרוב. הביקור, הנקרא 'מתגייסים בלבן', פרי יוזמתו של מדור איתור ושיווק בענף איתור וגיוס במספן כוח האדם, חשף בפני בני הנוער את מגוון התפקידים בהם ניתן לשרת בחיל ומטרתו הייתה עידוד גיוס והעלאת המוטיביציה לשירות בתפקידים השונים.


  היום נפתח עם דבריה של רמ"ד איתור ושיווק, רס"ן טלי ויינברג-שביט ולאחר מכן המשיך בפאנל תפקידים בו הציגו חיילים מהיחידות השונות את פועלם: צוללן, לוחם בט"ש, בקרית שליטה ימית, לוחמת סנפיר, ימאית גוררת ועוד. לסיום, ביקרו בני הנוער בדבורה ובסטי"ל ושוחחו עם הלוחמים בעמדות השונות.


  "המטרה העיקרית שעמדה לנגד עינינו בפרוייקט 'מתגייסים בלבן' הוא להביא לידי חשיפה את כל התפקידים בהם ניתן לשרת בחיל. מדובר ביום שבו אנחנו חושפים את כלל התפקידים - ביחידות ההתנדבות וביחידות הממיינות השונות. ליום הגיעו המלש"בים המהווים פוטנציאל גיוס לשנתון הקרוב. במהלך הביקור ביצענו סיור בכלי השיט השונים ובנוסף קיימנו פאנל של בעלי תפקידים, פאנל מגוון על מנת להציג להם את כלל התפקידים מנקודת ראייתו של הפרט - מה שהוא עובר בשירות שלו", מספרת רס"ן ויינברג-שביט. "השתדלנו שזה יהיה ביקור אינטימי, פרטני ואישי ויצרנו פלטפורמה שבה יוכלו המלש"בים ליצור איתנו קשר ואנחנו נוכל לסייע להם על מנת שיוכלו להגיע לחיל הים, נשמח שהם יצטרפו לכוחותינו", הוסיפה.


  מבין אלו שלקחו חלק בביקור, סיון ברדה, תושבת עכו אשר עולה לכיתה י"ב ולקחה חלק בביקור מספרת כי מבין כלל התפקידים, תפקיד לוחמת סנפיר סקרן אותה יותר מכל. "באתי לראות את מגוון התפקידים. היה לי חשוב לבוא ולראות את החיל מקרוב", היא אומרת.


  ביום לקחו חלק בין היתר, חיילי ביתן חיל הים במיצג החילות בתל השומר אשר עוסקים לאורך כל ימות השנה בנושא עידוד הגיוס לחיל. בני הנוער יצאו לדרכם הביתה בסיום לא רק עם חוברות הסברה על התפקידים השונים, אלא בעיקר עם ידע נרחב על כלל אפשרויות השירות המשמעותי בחיל.

 • 26.08.14
  בארבע עיניים

  עבור התאומות יסמין וירדן לוין מקיבוץ מפלסים שבעוטף עזה, ההגנה על הבית מקבלת משמעות אחרת: כבקריות שליטה ימית בזירת אשדוד הן יודעות שהן יביאו לסיכול המחבל הבא שיגיע מלב ים.

  כשהתאומות יסמין וירדן לוין (19) מקיבוץ מפלסים שבמועצה אזורית שדות נגב, מסיימות עוד משמרת כבקריות שליטה ימית במוצב השליטה הזירתי בבסיס אשדוד, הן יודעות שהן לקחו חלק לא רק בדבר הגדול שנקרא הגנה על המדינה, אלא גם פשוט - בהגנה על הבית. ירדן ויסמין נולדו לאם אנגליה שעלתה ארצה לפני 25 שנה ולאב חובל בדרגת סגן אלוף (במיל') שהכירו, למרבה ההפתעה, על אונייה במהלך הפלגה מישראל לקפריסין. את הילדות הן העבירו בקיבוץ מפלסים ובלונדון לסירוגין. כשהגיעו לגיל 18, היה להן די ברור שימצאו את דרכן בחיל הים. "רצינו להמשיך את המורשת של אבא בחיל", מספרת יסמין.

  איך היה להעביר את הקורס יחד, כאחיות?
  יסמין:
  "תחילת השירות הצבאי זו אולי התקופה הקשה ביותר בו. העובדה שאחותי הייתה איתי הקלה עלי מאוד, זה בעצם להיות קרובה למשפחה כל הזמן ולהתגעגע לבית קצת פחות".
  השיבוץ, יחד גם כן, לא הפתיע את הבנות. "לשרת עם יסמין, זה גם לשרת עם החברה הכי טובה שלי, ולא רק עם אחותי. אנחנו עושות הכל ביחד כל הזמן, זה מחזק. זה מרגיש יותר קרוב לבית", מוסיפה ירדן.

  בתור תושבות עוטף עזה, אתן למודות מבצעים והסלמות מהעבר. איך העובדה שהפעם אתן גם חיילות בצה"ל השפיעה עליכן?
  יסמין:
  "אין ספק שזה מעסיק אותי ואני יותר מודאגת, אני חושבת על המשפחה, על ההורים והאח שבבית. אבל מצד שני, זה מגביר את תחושת הסיפוק. כשאני יודעת שאני מגינה על הבית, זה נותן לעבודה פן אחר לחלוטין".
  ירדן: "ירי לכיוון הבית שלנו הוא לא משהו שחדש לנו. זה לא נעים, אבל עברנו את זה כבר בעבר מספר פעמים. אין ספק שהפעם זה שונה. בפעמים קודמות זה היה פשוט לקום, ללכת ולהתרחק. עכשיו, כשאני כאן בזירה, אני מחויבת לזה במאה אחוז".

  מה המשמעות של להיות בקרית שליטה ימית בעיניכן?
  יסמין:
  "הגבול הימי הוא גבול שונה מאוד משאר הגבולות שאנחנו מכירים - הוא לא מוחשי. אי אפשר לגעת בו או לראות אותו בבירור. אם לא היה אותנו, יתכן כי המצב היה אחרת. הרבה מנצלים את הים לפעילות עוינת. זה תפקיד מאוד משמעותי, מציל חיים".
  ירדן: "התפקיד לא קל, הוא אינטנסיבי מאוד אבל זה גם שירות מאוד מספק. זו תחושה שעשיתי משהו משמעותי למען המדינה. כן, במהלך המבצע היינו במשך תקופה ממושכת בבסיס, אבל זה גם גיבש אותנו. יצא לי פתאום להכיר בנות שלא הכרתי קודם, חברות חדשות".

  במהלך מבצע צוק איתן, סוכל ניסיון חדירת מחבלים באזור זיקים הודות לערנותה של בקרית שליטה ימית במוצב השליטה האזורי ארז. "זה הרגיש טוב לדעת שזה העלה את המודעות לתפקיד שלנו. אני חושבת שאנשים מודעים לחשיבות התפקיד שלנו עכשיו יותר מבעבר וזה לא ברור מאליו", מספרת ירדן. "מתחילת המבצע, העבודה במוצב היא הרבה יותר אינטנסיבית. צריך להיות הרבה יותר ערניות ומרוכזת, כל דבר הוא הרבה יותר חשוב וקריטי", מחזקת יסמין.
  ירדן ויסמין מספרות שהקשר ביניהן חזק מאוד. "אנחנו חברות הכי טובות. אני יותר עצמאית, ירדן יותר ילדה של בית", מספרת וצוחקת יסמין.

   

  אם אחת מכן תצא לפיקוד או לקצונה, תאלצו להיפרד. יוצא לכן לחשוב על זה לפעמים?
  יסמין:
  "האופציה להיות קצינה או מפקדת בקורס בהחלט עוברת לי בראש, אבל אין ספק שלהיפרד מירדן כן קצת מגביר את החששות וההתלבטויות. כל האופציות פתוחות מבחינתי".

   

 • 24.08.14
  "צוק איתן": הבק"שית שסיכלה את הפיגוע בזיקים משחזרת את האירוע

  כשרב"ט נועה טיטל, בקרית שליטה ימית, הייתה לקראת סיום המשמרת שלה - היא זיהתה שני ראשים בוקעים מן המים. באותם רגעים הפגינה רב"ט טיטל עצבי ברזל ולא הנידה עפעף עד שהסריקה האחרונה הגיעה לקיצה, לאחר מספר שעות. "אחרי שזיהיתי את האירוע, הסתכלתי וראיתי את הכדורים של צה"ל מתעופפים סביב המחבלים בדיונות. אחר כך ראיתי אותם מגיחים ומתחילים לירות", היא מתארת את ניסיון החדירה מזיקים שהצליחה להתריע עליו בזמן ובכך למנוע פיגוע.


  כוונה ממשית לבצע פיגוע הייתה ידועה מראש - לכן צה"ל תגבר את פעילותו באזור בהתאם, ואף הוקפצו חובלים למוצב על מנת לאבטח את המקום, ומתווה הסריקות עודכן. לטענת רב"ט טיטל, הודות להגברת הכוננות היא הצליחה לזהות את המחבלים.


  בשלב מסוים באירוע חברו אל שני המחבלים הראשונים זוג מחבלים נוסף, והחלו חילופי אש מסיביים - תחילה אל מול מאבטחי המוצב ובהמשך מול כוחות משמעותיים כגון דבורות, מסוקי קרב, חי"ר ועוד. "במהלך כל האירוע המשכתי להתביית עליהם עם אמצעי התצפית והגילוי שלנו, ופשוט העברתי דיווחים על מה שראיתי", מספרת רב"ט טיטל.

    

   

   

   


  כשהמחבלים סוכלו חשה רב"ט טיטל הקלה עצומה. "זה היה מוזר לראות את הפיצוצים מכל כך קרוב", היא משתפת. "בסיום האירוע התקשרתי להורים שלי וסיפרתי להם על האירוע, שהם כבר הכירו מהצפייה בחדשות", היא ממשיכה לשחזר. באותה שיחה תהתה אימה של רב"ט נועה טיטל כיצד הצליחו לזהות את המחבלים - מבלי לדעת שבתה הייתה הבק"שית שהביאה לגילוי. "כשסיפרתי לה שזו אני היא הייתה מאוד גאה בי", היא אומרת.
  "הייתי במקום הנכון בזמן הנכון"


  למרות הגאווה, את הקרדיט לא זוקפת רב"ט טיטל לעצמה. "כל אחת מהבק"שיות הייתה מזהה את המחבלים, אני פשוט הייתי במקום הנכון בזמן הנכון", היא מסבירה. "אני לא יכולה לקבל 'צל"ש' על זה שסרקתי וזיהיתי אותם. זה הייעוד שלי בתפקיד", היא מדגישה.


  מדובר בפעם הראשונה בה פלגת הבט"ש תקפה מטרות ברצועת עזה. "בזמן המבצע אנחנו תוקפים מטרות איכות ופוגעים בחמאס", מספר החובל שפיקד על ספינות התקיפה, סרן מ', מנקודת מבטו מבין הגלים.
  גם מפקד סיירת כריש, המונה מספר כלי שיט מבצעיים, השתתפו בסיכול הפיגוע. "בשלב מסוים המחבלים עמדו בין הפטיש לסדן, בין הירי מהחוף לירי שלנו, עד שפגענו. הלוחמים היו מאוד מקצועיים, ושמרו על קור רוח לכל אורך האירוע. הם מאומנים לזה היטב", סיפר לאתר צה"ל סרן א', מפקד הסיירת.


  במקביל לאירוע, תקפו דבורות מטרות בעזה - לראשונה במסגרת מבצע "צוק איתן". סיירת בזק תקפה מספר מטרות, חלקן מהמערך הימי של החמאס. "הייתה לנו מוטיבציה גבוה מאוד אחרי הפיגוע בזיקים, ששמענו עליו לפני שיצאנו", מתאר מפקד הסיירת, סרן מתן. "הרגשנו אותו הדבר כמו באימון. זה בדיוק אותו הדבר, באימון עושים הכל ואפילו לוחצים על הכפתור. ההבדל היחיד היה שהפעם - יצא טיל

 • 19.08.14
  טור אישי בזמן אמת

  שלום לכולכם, אני סגן תום יאירי ואני סגנית מפקד מש''ז אשדוד. ייתכן ואתם אפילו לא מבינים מה זה אומר, ולשכם כך רציתי לשתף אתכם בחשיבות של עבודת הקודש אותה מבצעות החיילות שלי. אז אחרי החודש האחרון, אני מאמינה שכולכם כבר שמעתם ואולי אפילו קצת מכירים את תפקיד בקרית השליטה הימית(בק''שית). למי שלא יודע על מי אני מדברת- הכוונה היא כמובן לסיכול חדירה של ארבעה צוללנים מחבלים לחוף ישראלי וניסיון חדירה לבסיס צבאי, שסוכל עקב ערנותה של בקרית השליטה הימית רב''ט נועה טייטל.
  היום, אני רוצה לחשוף אתכם למשהו חדש, שאולי לא תמיד חשבתם עליו.
  הגבול הימי של מדינת ישראל הוא אמנם גבול מוגדר, אך מצד שני הוא מאוד מופשט ולא נראה לעין. שלא כמו ברצועת עזה או בגבול הצפוני עם לבנון, הוא גבול פיזי עם גדר המונע מעבר. דמיינו לכם מקרה, בו מחבל עולה על סירה ומנסה להפליג אל חופי תל אביב מלב הים על מנת לבצע פיגוע אימתני במרכז המדינה. נשמע תלוש מהמציאות? אירועים כאלה ואחרים עלולים להתרחש כל יום, ואפילו כבר קרו (כדוגמת מלון סבוי ואירוע ניצנים) וכאן אנחנו נכנסות לתמונה: בקריות השליטה הימית, העיניים של המדינה, גם ביום וגם בלילה שומרות עליכם ללא הפסקה ע''י תפעול של שלל אמצעי גילוי, בינהם מכ''מים ומצלמות משוכללות. באופן הזה בדיוק הן מתפעלות אירועים, קטנים וגדולים, שחלקם פורסמו ולחקם יפה השתיקה. זה יכול להתחיל באירוע טביעה, בו חיי אדם ניצלו בזכות העין החדה של הבקרית, עבודה והגנה רצופה על אסדות הקידוח, בקרה רצופה מול כלי השייט האזרחיים היוצאים ונכנסים ארצה ומתן עזרה במקרה של אירוע מתפתח וכו'.
  לאחר פרק זמן מסוים בו הבק''שית מתפעלת את האירועים דרך אמצעי הגילוי, היא מקודמת לאחר מבין מגוון תפקידים רבים הנפתחים בפניה במוצב שלה. המוצב הרלוונטי אלינו, הוא מש''ז (מוצב שליטה זירתי) אשדוד, בו אפשריות הקידום כוללות עבודה מול גורמים רבים, בינהם:
  בקרה על אוניות הסוחר העובדות מול ישראל, אכיפה ושמירה על גבול הים שמול חופי רצועת עזה, תפעול אירועים לחוצים בזמן ועוד..
  חשוב לציין כי מדובר בתפקידים שהינם פיקודיים הכוללים בתוכם עבודה אל מול הבק''שיות, אשר למעשה הופכות להיות החיילות שלהן בעת הקידום.
  הבק''שיות המקודמות, זכו לתפעל במהלך "צוק איתן" עשרות פעיליות ומבצעים יום- יומיים, אשר נוהלו מתוך חמ''ל חירום הנפתח בזירה אל מול ספינות חיל הים. לכל אחת מהן תרומה רבה בכל יעד אותו תקף חיל הים בהצלחה רבה. ובכלל, שלא רק בעת מבצעים, גם בשגרה, יש לציין שאנחנו כאן על המפה. לא קיים כלי שיט באזורנו שאיננו מכירות את שמו, מטרת הימצאותו וכיוון הפלגתו. כל דבר הנראה חשוד ולא שגרתי, הבקרית מפעילה את כלי שיט חיל הים ומכווינה אותם למיקום.
  כל דבר שקורה בים עובר דרכנו, כל אישור המתקבל לים מתקבל מאיתנו, כל אירוע שמנוהל בים מנוהל על ידינו.
  חשוב לי להדגיש שאני יותר מגאה להיות המפקדת של הבנות האלה, ויודעת שבין אם זה בבית, או בחוף הים, או גם סתם ככה באמצע הלילה... אני תמיד יכולה לישון בשקט וברוגע, כי העיניים שלהן שומרות עליי 24/7.
  ובחזרה להתחלה- זוכרים את אותה הסירה שעלולה לנסות לפגע במרכז תל אביב? אז אני מבטיחה לכם שאין לכם מה לדאוג. כל עוד אנחנו כאן, גם אתם יכולים לישון בשקט.

 • 07.08.14
  ביטחון מסביב לשעון

  אצל רובנו ים נחשב למקום רגוע, שלו שנקשר לחופש ושלוה, אולם אל לנו להתייחס לשקט הזה כמובן מאליו.

  הזירה הימית רוויית איומים אשר ללא פעילות אינטנסיבית ומקצועית של פלגות הביטחון השוטף היו עלולים לצייר תמונה שונה כאשר היינו חושבים על חוף הים.

  להיות לוחם ימי בפלגות הביטחון השוטף זה תפקיד לא פשוט כלל. על מנת לקבל את סיכת הלוחם הימי ולשרת בפלגה על הדבורן לעבור חמישה חודשים של הכשרה המתחלקים לחודש טירונות ולאחר מכן ארבעה חודשים של קורס ביטחון שוטף בבסיס ההדרכה של החיל.

  כפי שניתן לשער, התפקיד עצמו דורש לא מעט, אך מביא עמו סיפוק וגאווה רבה. לוחם בפלגה 916, פלגת הביטחון השוטף באשדוד, סמ"ר דורון מעיד: "בשירות השוטף שלנו בפלגה נדרשת מאתנו, הלוחמים, אחריות רבה וערנות שיא. אני גאה להגן על המדינה ומרגיש שהתרומה שי ושל כל הלוחמים בפלגה היא הבטחת השקט מהים, אתם יכולים להרגיש בטוחים, אנחנו שומרים עליכם", מבקש דורון להעביר את המסר.

   

 • 29.07.14
  יש על מי לסמוך

  בדומה למבצעים "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן", יריית הפתיחה של מבצע "צוק איתן" הייתה תקיפות מטרות חוף מהים ומהאוויר. במלוא הכוח והעוצמה סיכלו לוחמי חיל הים מוקדים אסטרטגיים רבים של תשתיות הטרור, אשר ממוקמות ברצועת עזה ומאיימות על בטחון אזרחי מדינת ישראל.


  מערך השליטה של החיל הוכיח גם הוא במהלך המבצע, כי הוא חלק מרכזי בזיהוי פעילות חבלנית עוינת משטח הרצועה. המערך הכרחי ומכריע במאמץ הצה"לי לסיכול אירועים ואיומים מכל סוג. בזכות ערנותן ותושייתן של בקריות השליטה הימיות, נמנע במהלך המבצע ניסיון חדירת מחבלים של ארגון הטרור חמאס, אשר הגיעו מהרצועה דרך הים. הזיהוי המוקדם והקפצת הכוחות הלוחמים של חיל הים, היבשה והאוויר, מנעו מהמחבלים לפגוע באזרחי מדינת ישראל.


  שיתוף הפעולה במבצע לא התקיים רק בין עם חיל האוויר וזרוע היבשה, אם כי גם בין גורמי המודיעין. מודיעין חיל הים עמל רבות בהפללת מטרות בחוף על מנת למנוע פגיעה בבלתי מעורבים, ולהכות קשות בחמאס.


  מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, סקר לכוחות הלוחמים לכוחות הלוחמים: ״האש אותה אתם מבצעים מהים אפקטיבית, פוגעת קשות בחמאס ונכסיו ומסייעת רבות לחטיבות המתמרנות.
  יש על מי לסמוך- עליכם; יש על מה להגן- על הבית. באש ובמים ביחד ננצח".

 • 24.07.14
  תצפית איכותית ופגיעה מדויקת במטרות: חיל הים ממשיך לפעול בצמוד לכוחות היבשה

  באזור כמו רצועת עזה, הגובלת הים התיכון, נזקקים הכוחות היבשתיים שפועלים קרקעית במסגרת מבצע "צוק איתן" לסיוע צמוד מיחידות חיל הים בגזרה. "היחידות מהוות שכבה נוספת של תקיפה, הגנה ואיסוף מודיעין", הסביר סגן מפקד בסיס אשדוד של חיל הים, סא"ל אלעד מרום. "הכוחות היבשתיים יכולים לבקש מאיתנו לירות לעבר יעד ו'לנקות' אותו לפני כניסה שלהם - למשל בניין נטוש שיש חשש ששוכנים בו מחבלים".

  הפגיעה המדויקת במטרות יבשתיות מכיוון הים מתבצעת הודות לעמדת נשק מדויקת המייצבת את עצמה מול מטרות גם כאשר הכלי הימי נמצא בתנועה. בנוסף, הודות למערכות שליטה ובקרה מתקדמות עליהן אי אפשר לפרט, מוודאות ספינות חיל הים הימנעות מתקריות ירי דו-צדדי (דו"צ). "בחודשיים האחרונים נפגשנו עם כל הכוחות שהיו צפויים להיכנס לרצועת עזה כדי לוודא שכולם מדברים באותה השפה - המבצע הזה מביא רמה חדשה של שיתוף פעולה יבשתי-ימי", קבע סא"ל מרום.

  בנוסף לסיוע בתקיפת מטרות, מספקים כלי חיל הים תצפית מדויקת לחטיבות הפועלות בגזרה - כלי השיט שנמצאים על גבול הרצועה יכולים לספק בזמן אמת תמונה של החוף באיכות גבוהה, ובכך לתרום לזיהוי מטרות, כגון חלון של בניין בו אמור להימצא מחבל. תמונת המצב מגיעה בזמן אמת גם למוצבי השליטה של חיל הים, בעוד שבעבר הסתמכו בהם בעיקר על יכולות דיבור או תמונה שסיפקו להם כלי הטיס החגים מעל הגזרה. "מפקד חיל הים יכול לראות מה שהדבורה או הסטי"ל רואים בזמן אמת, וזה נותן לנו יותר מעורבות ושליטה בתהליך המבצעי", אמר סא"ל מרום.

  עקב הסגר הימי שהוטל על רצועת עזה מאז תחילת הפעילות, האיום הימי מצד ארגוני טרור ברצועה, ורוב פעילות חיל הים מוכוונת לסיוע לכוחות היבשתיים. עם זאת, יחידות חיל הים פוקחות עין גם על הנעשה בשטח הימי של הרצועה. "האיומים העיקריים מבחינתנו כרגע הם חדירה ליבשה מהים, כפי שראינו באירוע החדירה בזיקים בשבוע שעבר", סיפר סא"ל מרום. "מדובר באיום שכבר תירגלנו את ההתמודדות מולו בתרגילים רבים, בשיתוף פעולה עם כוחות יבשתיים וחיל האוויר, והוא בשליטה מבחינתנו". בנוסף, נערכים בחיל גם לניסיונות של ירי יבשתי על ספינות. "יש מוטיבציה גבוהה לירי על ספינות מצד החמאס, כי זה יספק להם את תמונת הניצחון שהם מאוד מחפשים".

   

 • 24.07.14
  תוקפים מהים, מגנים על החוף

  בעוד שצבא היבשה סורק את רצועת עזה בחיפוש אחר מנהרות תת- קרקעיות, בחיל הים מתנהלת מערכה נרחבת כנגד איום דומה. איום זה מכונה בפי קצין בכיר בחיל הים "המנהרות הימיות", שכן בדיוק כמו מנהרה יבשתית, כך גם המנהרה הימית מאפשרת למחבל להיכנס אליה בשטח הרצועה, ולהגיח אל שטח ישראל. "אנחנו מנהלים מערכה ארוכה כנגד היחידה הימית של החמאס, שמפעילה גם את הצוללנים שראינו בניסיון החדירה הכושל. צריך לפגוע בהם, מהמפקד ועד אחרון החיילים", הדגיש הקצין הבכיר.

  במשימה זו עוסקים כלי הביטחון השוטף של חיל הים, הדבורות והשלדגים, ספינות הטילים וכוחות של שייטת 13. "לא הייתם שומעים על הפשיטה שערכה השייטת אם לא היו פצועים. היו עוד מבצעים כאלה במהלך 'צוק איתן', מבצעים שנותרו שקטים", ציין הקצין. "הלוחמים שנפגעו נפצעו באורח קל מאוד, ממטעני חבלה מאולתרים שהושלכו לכיוונם", הוסיף.

  "את הפשיטה הבאה שלנו אנחנו נייצר אל מול וקטור הלמידה של האויב. אנו יוצאים מנקודת הנחה שהם לומדים כמו שאנחנו לומדים", הדגיש הגורם. "אנחנו מתגברים לפי ההערכות שלנו, בתצפיות ובהגנה הימית על חופי ישראל", הוסיף.


  המרחב הימי כמימד תקיפה נוסף


  תרומתו של חיל הים לפעילות המבצעית מתבטאת ביתרון שמביאה הפעילות במימד נוסף - תקיפה מהמרחב הימי. עד עתה נתקפו מטרות בעזה 76 פעמים על ידי הצי הישראלי. " המספרים לא שווי ערך אל מול מה שאתה עושה", טען הקצין. "עיקר המשמעות שלנו היא שאנחנו מביאים מימד אחר. פעיל הטרור יכול לחשוב שהוא נמצא מתחת לסככה ולכן לא רואים אותו מלמעלה, ולהיות מותקף מהים".

  לדבריו, החיל מנסה לשמר את גורם ההפתעה לכל אורך המבצע. "אנחנו עובדים על לייצר זעזוע בצד השני, לייצר חדירות, לפעול בבקיאות, ולערער את ההגיון שלהם", פירט. " אני נערך לכל האפשרויות, כולל לזה שיש בידיהם טילי חוף-ים. ספינות פועלות במדיניות התגוננות נגד טילים, וזה מתבטא בכל תנועה שלהן, בתפקוד שלהן וההתנהלות שלהן", סיכם

 • 13.07.14
  כוחות מיוחדים פשטו על מתחם לאחסון רקטות ברצועה

  במהלך הלילה פשט כוח מיוחד על מתחם ממנו נורה מספר גדול של רקטות ארוכות טווח. באירוע נפתחה אש לעבר הכוח, שהשיב באש. היעד הותקף ונפגע.
  בחילופי האש נפצעו באורח קל ארבעה לוחמים, ופונו לבית-חולים בארץ.


  תא"ל אלמוז התייחס היום לאירוע ואמר כי "אני יכול להגיד רק את מה שאני יכול להגיד. אנחנו מפעילים כוחות מיוחדים גם במערכה הזו. יצאנו לפשיטה לעבר יעד מסויים, הכח הותקל, יצר מגע עם האנשים, חילץ את עצמו- והשלים את המשימה. לאחר מכן חיל-האוויר תקף מספר מטרות באיזור. מדובר ביעד שעיקרו היה משגרים ששיגרו רקטות לעבר מרכז הארץ, אך היו בו מטרות נוספות"

 • 12.07.14
  כך נראית הפעילות הימית מול רצועת עזה

  על רקע ההכנות למבצע "צוק איתן", פלגת הביטחון השוטף (בט"ש) של זירת אשדוד קיימה אימון יוצא דופן אל מול חופי עזה, אשר נועד להכין אותה לתרחיש של מבצע מהסוג הזה בדיוק. בליל שני, שעות ספורות לאחר סיום התרגיל, כבר תקפו לוחמי הפלגה מספר מטרות ברצועת עזה, ביניהן מחנות אימונים של החמאס. "מבחינת תקיפות חוף, מבצע בעזה כיום ייראה די דומה למה שעשינו במבצע עמוד ענן - תותחים שלא נודמים לעבר מטרות איכותיות", הסביר מפקד הפלגה, סא"ל א'. "ומבחינת סיוע לכוחות היבשה, חיל הים עמל כל הזמן על פיתוח אמצעים מתאימים, אימונים ויכולות".


  חיל הים תוקף מטרות ברצועת עזה בזמן מבצע "צוק איתן"


  במבצע ימשיכו הסירות בשמירה על הגבול הימי ובמקביל ישתלבו בקרב היבשתי ויפגיזו מטרות של ארגוני הטרור ברצועה. בנוסף, הן יסייעו לכוחות יבשה, שיוכלו להיעזר בנקודת מבט רחוקה וכוללת. עם משימות אלה נדרשו לוחמי פלגת הבט"ש להתמודד במהלך האימון.

  בעיני הלוחמים, במהלך האימון הפכו בתי ראשון לציון למבנים ברצועת עזה. הספינות תרגלו תקיפת חוף, ננעלו על מטרות וביצעו את כל השלבים. בנוסף, הספינה עקבה בדממה אחר ג'יפ דוהר של הנח"ל, בדרכו אל המטרה. לוחמי הספינה העבירו עדכונים שוטפים לכוח החי"ר באמצעות הקשר, וסיפרו לו כל העת מה נמצא מעבר לטווח הראייה שלו.

  תרחיש נוסף שתורגל באימון היה הגנה מפני חדירות וניסיונות פיגוע, כאשר במקביל אליו נדרשו הלוחמים להתמודד עם אתגרים בלתי צפויים כגון כיבוי שריפה, טיפול בהצפה, וחילוץ פצועים טובעים - הכל באותו הזמן. האימון נקבע מזה זמן רב לתאריך המיועד, ואינו תגובה להסלמה. עם זאת, הדגיש סא"ל א' כי האימון הוא לחלוטין ב"רוח התקופה".


  האימון תוכנן כאימון כלל-פלגתי, אך בפועל השתתפו בו רק חלק מהסירות בפלגה. החלק השני נאלץ להעדר בשל כוננות מוגברת. לדבריו של סא"ל א', הספינות היו מוכנות לתקיפה של החוף בהתאם לנדרש, כפי שנעשה בעמוד ענן.

  מתמודדים מול עלייה בהתראות לפיגועים דרך הים


  בעוד מטחי רקטות כבדים נורים מן היבשה לדרום הארץ, חשף המודיעין ערוץ נוסף - עלייה במוטיבציה של ארגוני הטרור ברצועת עזה לבצע פיגוע דרך הים. בצה"ל מזהים עלייה בהתראות לפיגועים - ומתכוננים אליה. "היקף ההתראות גדל, כולל כוונה לבצע פיגועים מורכבים וקטלניים", תיאר סא"ל סוחוליצקי. "אנחנו שוהים הרבה בים, כמעט ולא היינו בחוף בשבועיים האחרונים", סיפר לאתר צה"ל סגן מפקד 'שלדג' (כלי שיט בפלגה), סמ"ר רועי לוי.

  כוחות חיל הים יישמו את החלטת הדרג המדיני, המצמצמת בחצי את ששת המיילים בהם מותר שייט של דייגים עזתים. חיל הים צופה אירועים רבים של חיכוך בין הספינות שלו, האמונות על הסדר, לבין הדייגים. "עשינו את המעבר הזה בצורה מאוד אלגנטית. הצבנו דוברי ערבית על כל הספינות והודענו בבוקר שזה הולך לקרות בצהריים, והיה חיכוך מינימאלי", ציין מפקד הפלגה. "עכשיו, בעקבות צמצום מרחב הדייג, אנחנו מעריכים שיהיו יותר אירועים של חריגות ויותר חיכוך".

  לכל אורך השנה האחרונה עסק חיל הים בשיפור יכולות שיתוף הפעולה עם כוחות היבשה. "שיפרנו יכולות שמיועדות לסיוע לכוחות היבשתיים", סיפר סא"ל ליאב זילברמן, מפקד בית הספר לסטי"לים, שיחליף את סא"ל סוחוליצקי בתפקידו בעתיד הקרוב. "שיפרנו גם את טכניקות הירי ושדרגנו את תותח הטייפון, שיודע היום לתקוף חלון ספציפי בבית", הוסיף מפקד בית הספר.

   

   

 • 09.07.14
  כך סוכל ניסיון פיגוע של הקומנדו הימי של חמאס

  ניסיון פיגוע בשטח מדינת ישראל סוכל אתמול (שלישי), על רקע פתיחת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. בקרית שליטה (בק"שית) של חיל הים זיהתה באירוע המדובר תנועת מחבלים לכיוון מוצב השליטה האזורי (מש"א) ארז, סמוך לרצועת עזה. המחבלים ניסו לחדור לשטח ישראל דרך הים, ובמקביל פתחו באש לעבר כוחות צה"ל.


  המחבלים פעלו בשיטה חדשה. "האירוע הזה הוא תקדים - מעולם לא הייתה חדירה מהים לרצועת החוף שליד המוצב", סיפר בשיחה לאתר צה"ל מפקד בסיס אשדוד בחיל הים, אל"ם ע'. "ההבנה שלנו כרגע היא שהם ניסו לפגוע ביושבי המש"א בכוונה תחילה. היינו בכוננות מוגברת בעקבות התראות, וכעת אנו מעלים את רמת הכוננות שוב", הוסיף. עם זאת, לדבריו מדובר באירוע נקודתי.


  באירוע החדירה שהתרחש אמש הגיחו שני מחבלים אל החוף, וזוהו ע"י הבק"שית ממוצב ארז תוך מספר שניות. בזמן שהוקפצו כוחות בגזרה, המחבלים פתחו באש לעבר מוצב השליטה. חניכי קורס חובלים היו חלק מהכוחות שהוקפצו לאבטח את המוצב, והשיבו באש לעבר המחבלים. בהמשך האירוע התגלו שני מחבלים נוספים, שהיו חמושים באמצעי לחימה יקרים, כמו גם בציוד צלילה מתקדם. המחבלים נורו מהאוויר, מהים ומהיבשה - וסוכלו.


  לדברי אל"ם ע', המוטיבציה לבצע פיגוע נובעת מכך שחמאס שרוי במצוקה ובבידוד כלכלי ומדיני, ומסובל מערעור מעמדו ברצועת עזה. "חמאס גורר את כל הרצועה לעימות כדי לחפות על כשליו", הסביר.

   

   

   

   

   

   

  את ההצלחה בסיכול האירוע יש לזקוף לזכות הבק"שית, שביצעה את תפקידה תוך גילוי עירנות מוגברת. "הזיהוי היה מהיר. כדי לסל פיגוע כה מורכב צריך יכולת אישית מאוד גבוהה וכישורים מקצועיים מצוינים", העיד אל"ם ע'. "הבק"שית ליוותה את האירוע מתחילתו ועד סופו באמצעי התצפית שלה, כשהיא מכוונת את כלי הביטחון השוטף, את מסוקי הקרב ואת כוחות החי"ר אל המטרה. כלל הכוחות היו באחריות חיל הים והיא הייתה העיניים שלנו", הוסיף.


  לדברי מפקד בסיס אשדוד, מאז מבצע "עמוד ענן" העמיקה יכולת תקיפת היעדים המדויקת. "אנחנו בוחרים מטרות איכותיות יותר וחשובות לתקיפה", גילה אל"ם ע' והוסיף כי "העמקנו גם את ההיכרות עם כוחות החי"ר ואת טכניקות שיתוף הפעולה."

 • 06.07.14
  מכ"ם אדיר

  המכ"ם מותקן בימים אלה על אחת מספינות החיל, ופותח כחלק ממערכת ההגנה המתקדמת, המאפשרת לבנות תמונה אווירית וימית בטווחים גדולים במיוחד ובנוסף הגנה על הספינה ואף על הכוחות לידה. כמו כן, המכ"ם עוקב אחרי איומים שאיתר ובמקביל סורק את שאר השטח. המכ"ם פותח בחברה ביטחונית וקציני חיל הים הכניסו לתוכו את צרכי חיל הים הישראלי. המכ"ם הינו המכ"ם הראשון אשר כולו דיגיטלי, גם בקליטה וגם בשידור. המערך הטכנולוגי של חיל הים הינו מערך קטן אך בין המפותחים בעולם. הפרויקט פותח בשיתופי פעולה שונים, אך חיל הים הישראלי הוא הראשון שמצליח להפעיל ולתפעל את המכ"ם.

  המכ"ם יתחיל פעילות מבצעית בשבועות הקרובים ולאחר מכן יותקן על יתר ספינות הטילים בחיל. "המכ"ם החדש מהווה קפיצת מדרגה בתחומו ולו יכולות רבות ומגוונות", העיד קצין בחיל. למכ"ם יכולות זיהוי של מטרות באוויר, בים וביבשה על ידי סקירה דיגיטלית של השטח בעזרת ארבע לוחות אשר הותקנו על הספינה, על ידי מספנת חיל הים בבסיס חיפה. המכ"ם יתן מענה רחב יותר לאיומים הקיימים בשטח והינו רק ההתחלה של הפיתוחים המתקיימים בחיל הים.

   

 • 12.06.14
  מוכנים לכל תרחיש

  24 שעות ביממה יש מי ששומר על הגבול הימי. בתקופת הקיץ רוויית האיומים, פלגת הבט"ש בגזרה הימית הצפונית מעלה את הכוננות והמוכנות לכלל התרחישים.


  שיחה עם מפקדי ספינה בפלגה 914, פלגת ספינות הבט"ש בחיפה אשר התקיימה השבוע סיפקה הצצה נדירה למגוון תרחישי הקיצון - אליהם מתכוננים בפלגה מידי יום.


  ישנם שלל תרחישים מורכבים מתכוננים הלוחמים, "אנחנו צופים אל הים, אל המצולות ואל האוויר ומחפשים את הבלתי נודע", סיפר מפקד דבורה, סרן דור צמח.


  בתקופת הקיץ עולה מספרן של סירות הדייג המתקרבות לגבול, המהוות עיסוק מרכזי בפלגה. כמו כן, הלוחמים מבצעים בקרה ומנטרלים במידת הצורך כל חפץ חשוד בים על מנת למנוע השטה של מטען חבלה לחוף במסווה.


  "יא ראיס אונקה ג'יש אל דיפה אל ישראלי, אינתי קריב לחודוד, רוך לשימל ולא אנא בטוחק", כלומר: כאן צה"ל, אתה מתקרב לגבול, תעלה צפונה או שנירה" - כריזה זו המקבילה לכריזת "וואקף וואקף ולא אנא בטוחק" ביבשה, מזהירה את המנסים לחדור לגבול טרם לוחמי הבט"ש מתחילים בפעולה.


  "אנחנו יודעים להתמודד לא רק עם סירות דייג אלא גם עם חדירה מהירה של אופנוע ים, הכלי המהיר ביותר במים", סיפר סגן מפקד דבורה, סגן תום אזרזר. בין שלל התרחישים עימם מתמודדים הלוחמים, ישנם גם איומים כמו חדירת שחיינים וצוללנים. אתם יכולים להפליג בדמיונכם - והם ימשיכו להפליג במציאות, לבצע עבודתם נאמנה ולהמשיך לשמור על הגבול ולהבטיח את ביטחון תושבי הצפון.

 • 10.06.14
  חובלים בגבעת התחמושת

  בשלב האקדמיה בקורס חובלים הצוערים עושים תואר ראשון. בשנה האחרונה שונה המקצוע מBA כללי לתואר במדעי המדינה. התואר, הינו חלק בלתי נפרד מהכשרתו של חובל, שכן האמונה היא לחנך ולגדל קצינים מנהיגים ומשכילים אשר מתמחים בדרך הים אך גם בדרך החיים. בין הלימודים לתואר הראשון, עוברים הצוערים שיעורי מורשת הקרב ולומדים את ערכי הפיקוד דרך סיפורי מלחמה בחיל הים ובצבא הגדול.


  "בשתיים, שתיים ושלושים
  נכנסו דרך הטרשים
  לשדה האש והמוקשים
  של גבעת התחמושת. 

  מול בונקרים מבוצרים
  ומרגמות מאה עשרים
  מאה וכמה בחורים
  על גבעת התחמושת."
  (מילים: יורם טהרלב)

  כחלק מההכשרה של צוערי שלב האקדמיה בקורס חובלים, יצאו הצוערים ליום מורשת קרב 'בעקבות לוחמים' בירושלים. הצוערים הודרכו לאורך המסלול ע"י מפקד שלב האקדמיה, סרן עוזי נאמן ובהשתתפות מפקדי מגמות הקורס והסגל הבכיר של בית הספר.


  מפקד בית ספר לקצינים וחובלים, סגן אלוף יובל אילון, מספר על היוזמה המיוחדת: "במסגרת הציר הערכי והפיקודי בקורס חובלים החלטנו להתעסק גם במורשות קרב המלמדות את הדילמות הפיקודיות והערכיות של מפקד לוחם".


  הצוערים למדו על הקרב של חטיבה 55, צנחנים במילואים, בגבעת התחמושת, מה שהיה בהמשך לכיבוש ירושלים במלחמת 'ששת הימים'. המור"ק היה פעילות מסכמת של למידה מורחבת בנושא ירושלים לקראת בואו של 'יום ירושלים'.


  "הצוערים למדו על המצב הצבאי והמדיני שהוביל לקרבות בירושלים ועל ההחלטות של המפקדים הבכירים" מספר סא"ל יובל אילון, "הם שיחזרו את הקרב של החטיבה מגבעת התחמושת ועד הכותל. החל משש בערב ועד שלוש לפנות בוקר הלכו הצוערים במסלול שהלכו בו הלוחמים בזמנו".


  מפקד שלב האקדמיה למד את נושא המור"ק לעומק והוביל אותו, מה שהדגים לצוערים דרך שונה להעברת מידע וערכים לחיילים. "גם מפקד בזרוע הים יכול ללמד מורשת קרב של זרוע היבשה ולהעביר אותה לפקודים שלו ודרך זה ללמד את ערכיו השונים של צה"ל" מסביר סא"ל יובל אילון, "אפשר ללמוד המון מהסיפור על הקרב בגבעת התמושת על מנהיגות והובלת חיילים תחת אש. זה משהו שרלוונטי לכל קצין לוחם בצה"ל."

   

 • 08.06.14
  להאמין בעשייה

  הכירו את סגן ולדי גולובן, המשרת בבסיס ההדרכה של חיל הים כמפקד מחלקה בטירונות לוחמים. ולדי מסכם בימים אלו שבעה מחזורים בהם פיקד.

  ולדי התגייס בחודש נובמבר 2011, ועבר קורס מכי"ם במשך חצי שנה, לאחר מכן שובץ כמפקד כיתה בחיל האוויר ופיקד על 4 מחזורים, עוד העיד כי: "ידעתי שאני יכול לתת מעצמי יותר, ורציתי לצאת לקצונה ולפקד על מחלקה ועל סגל מפקדים וזה מה שייעדתי לעצמי", לאחר שסיים בה"ד 1 שובץ כמפקד מחלקת טירונים בחיל הים.

  "אחרי שהכשרתי למעלה מ-500 חיילים אשר מיועדים להיות הלוחמים הבאים של חיל הים, אני מבין את גודל האחריות והחשיבות של התפקיד שלי. הדבר שהיה לי הכי חשוב הוא לחדד ולהקנות לחיילים ערכים בסיסיים כבני אדם לפני הכל, מתוך אמונה שלפני שיהיו חיילים טובים, יהיו בני-אדם טובים"

  ולדי היה מהראשונים שהגו את מסלול הלוחם הימי בטירונות יחד עם שאר חבריו לסגל הפיקודי, "חלק מהרעיונות שלי משמשים אותנו כיום בטירונות ובשבוע הלוחמים, לדוגמא מסע ימי מאתגר המשלב חתירה בסירות גומי. רעיונות אלו ימשיכו לשרת את מסלול הכשרת הלוחם הימי ואת חיל הים לעוד שנים רבות".

  "מסלול הטירונות ללא ספק מאתגר את הטירון ומוציא ממנו הרבה יותר ממה שהיה נדרש בעבר. כמפקד מחלקה יוצא לי לעזור לחיילים ברגעי משבר וקשיים ובכך אני עוזר להם לבנות את עצמם מנטאלית להמשך השירות כלוחמים".

   

 • 21.05.14
  עוצמה בזכות השירות

  כחלק מההתייעלות של חיל הים, אוחדו אתמול שני בסיסי בצ"ת (בסיס ציוד ותובלה) לבסיס אחד בטירת הכרמל ובכך נסגר בסיס בצ"ת קישון לאחר עשרות שנים בהן מספר בסיסי הציוד סיפקו תמיכה בחיל.


  האירוע התקיים בראשות ראש מספן ציוד, תא"ל משה זנה, אשר אמר: "בתהליך התייעלות נכון, מכירת השטח אפשרה לבנות מחסנים מתקדמים כולל מחסן אוטומטי נוסף וכמו כן נבנה בית מלאה למנועים מתקדם כולל מתקן הרצה מהמשוכללים במזרח התיכון". בנוסף שיבח רמצ"ד את הכוח המניע את בסיס בצ"ת, "מספן הציוד העוסק בתכליתו על שמירת הכשירות והזמינות של כלל המערך המבצעי של חיל הים וכן על הנדסה, הטכנולוגיה ולוגיסטיקה נשען בעוצמתו על המשאב היקר מכל - האנשים".


  בסיס בצ"ת קישון הועבר בשלושה שלבים:


  השלב הראשון הושלם כאשר פונו כל שטחי האחסנה הפתוחים של הקישון.


  בשלב השני פונו כל שטחי האחסנה הסגורים של הבסיס (המחסנים), והועברו לבצ"ת טירה אשר שם נבנו מחסנים יעודים.


  ובשלב הסופי הושלמה ההעברה באפריל האחרון כאשר פונה בימ"ל (בית מלאכה) מנועים ומתקן ההרצה ובזה נחתם פרק בצ"ת קישון בחיל הים.


  בשנת 1989 הקימו את המחסן האוטומטי ומחסנים ידניים בבצ"ת טירה והחל השלב של מעבר ציוד וכוח אדם מקישון לטירה. בשנת 2007 קיבל בצ"ת תחת אחריותו את כל השטחים של מחנה החותרים, ובשנת 2008 נחתם הסכם המכירה של בצ"ת קישון עם חברת נמלי ישראל (חנ"י).


  מפקד בצ"ת, אל"מ אלי שוח, נפרד מהבסיס עם מבט לעתיד: "המהלך הזה הינו עוד שלב בחזון ריכוז כלל הלוגיסטיקה בבסיס אחד, רכש עתידי, אחסנה וניפוק לכוחות הלוחמים, תהליך שמוביל לחיסכון באמצעים והתייעלות. פינוי בסיס ששירת את חיל הים נאמנה מקום המדינה ועד היום הוא תהליך מורכב. התהליך נעשה באופן מדויק ומקצועי, תוך עמידה בלוחות זמנים הדוקים כל זאת התאפשר בזכות עבודה מאומצת של אנשי בצ"ת ופלגת הלוגיסטיקה".


  ההיסטוריה של הבסיס החלה באזור קישון בחוף שמן בחיפה, בתקופת הפלי"ם. בסיום מלחמת העצמאות בשנת 1948 כשהכוחות הבריטים עזבו את המדינה, הם העבירו את המחסנים שלהם בקישון למדינת ישראל. באותה שנה עם הקמת חיל הים, הוקם יחס"ן - יחידת אחסנה ורישום של חיל הים. היחס"ן הוקם מתשתית של הכוחות הבריטים שעזבו את המדינה. עד עצם היום הזה מחסנים אלו שרתו נאמנה את הציוד שנרכש עבור יחידות חיל הים.

 • 08.05.14
  סמ"ר רון בן חיים - מצטיין נשיא

  במהלך טקסי יום העצמאות דגל ישראל מורם חזרה לראש התורן ופותח את חגיגות יום העצמאות. ברחבי הארץ ובמיוחד בערים הגדולות מתקיימים טקסים ומופעים רבים. בעוד אזרחי ישראל חוגגים את העצמאות, בצהריי יום החג התאספו 120 חיילים וקצינים מצטיינים, שנבחרו מכל יחידות צה"ל, על מנת לקבל את אות מצטיין הנשיא.

  אות זה הינו אות הצטיינות לחיילי וקציני צה"ל, המוענק על ידי נשיא המדינה במעמד ראש הממשלה, שר הביטחון, ראש המטה הכללי, אלופי צה"ל ונכבדים נוספים. בין המצטיינים לחגיגות 66 שנים לעצמאות מדינת ישראל, נמנה סגן מפקד דבור בפלגת הביטחון השוטף הדרומית, סמ"ר רון בן חיים.


  רון בן 21, ומתגורר במעלה אדומים, היה לפני שירותו הצבאי פעיל בעמותת "כנפיים של קרמבו", כרכז סניף ירושלים. כנפיים של קרמבו היא תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים, הראשונה והיחידה מסוגה בעולם. העמותה קולטת ילדים רבי נכויות, מגבלות פיזיות ותקשורתיות - ונותנת מענה לצרכים החברתיים שלהם, הכוונה לפיתוח מיומנויות חברתיות, בינם לבין עצמם, ובינם לבין החונכים שלהם. רון מציין כי הרקע שממנו בא טרם גיוסו תרם לו רבות: "השנה בה ריכזתי את הסניף נתנה לי המון כלים ואפשרות לראות מקום אחר שמעולם לא ראיתי קודם. הרגשתי בתור אדם שאני מקבל המון. למדתי לקבל את כולם, וניתנה לי האפשרות לראות דברים בעין רחבה יותר אם היום אקבל חייל, לא משנה מאיזה רקע הוא יהיה, אדע להתאים את עצמי אליו ולהיות שם בשבילו וכמו כן לעשות את תפקידי על הצד הטוב ביותר".


  "ההכרות שלי עם חיל הים התחילה כשאני וחבר מהתיכון קיבלנו מיון ללוחם הימי,ספינות הטילים ודבורים והחלטנו ללכת יחד. שנינו עברנו את המיון ומשם הכל התחיל, הוא הלך להיות בפלגת הביטחון השוטף 916 וכיום מפקד בבסיס ההדרכה, ואני הגעתי לפלגת הביטחון השוטף 915 והיום אני סגן מפקד דבור. אני מודה שבמעבר בין הספינות קצת חששתי לאיזו ספינה אגיע, אבל היום אני יכול להגיד בשמחה שכל הרגשות האלו השתנו ואני מאוד מרוצה מתפקידי, ממפקדיי ומחבריי לפלגה המדהימה. פלגה 915 היא פלגה קטנה וביתית, כולם פה אחד בשביל השני וזה לא מובן מאליו".


  רון היה אחד מחיילי חיל הים שקיבלו את התואר הנחשק בשל היותו חייל מצטיין וכאות הוקרה על השירות והעשייה הצה"לית והחילית המשמעותית שלו. הוא מסכם את הטקס כרגע מכונן בשירות, "היה טקס מאוד מכובד, מרשים ומרגש, נפגשנו עם מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, הוא דיבר איתנו ביחידות ובירך אותנו לרגל הטקס. זו באמת חוויה של פעם בחיים, לא יוצא לכל אחד להגיע למעמד הזה, ואני מודה למפקדיי ולשותפיי למסע בשירות הצבאי שנתנו לי להיות שם".

   

 • 04.05.14
  פנימיית "נירים" מעייני שייטת הצוללות

  באפריל 2002, במהלך פעולת שייטת 13 במבצע "חומת מגן", נפל רס"ל ניר קריצ'מן בקרב "פנים מול פנים" מול כוח מחבלים בשכם. מפקדו האישי וצוות לוחמים אליו השתייך, החליט להנציח את זכרו ודמותו בהקמת פרויקט חינוכי ייחודי. עמותת "נירים" שהוקמה על שמו, שמה לה למטרה להיות נושאת הדגל בכל הנוגע לחינוך למצוינות של נוער ישראלי בסיכון גבוה, שנשר או נמצא בסכנת נשירה ממסגרות חינוך פורמאליות. אחד משני הפרויקטים המובילים של העמותה הוא כפר הנוער "נירים" היוצר מסגרות תובעניות ומאתגרות עבור החניכים ובמקביל בונה להם בית חם. בין הישגיו של כפר הנוער- העלאת אחוזי הזכאות לבגרות, גיוס לצה"ל ותרומה לקהילה.

  קצינת כוח אדם בשייטת 7, הילה דיקמן, מספרת על בית הספר כמפלט אחרון שאליו מגיעים בני הנוער שלא התמודדו עם מסגרות החינוך הפורמאליות: "לוחמי השייטת מגיעים לשם פעם בשבוע. בכל פעם מגיעים ארבעה לוחמים מהשייטת לבית הספר ונמצאים איתם מהבוקר עד הצהריים. הלוחמים עוזרים לתלמידי הפנימייה בשיעורי הבית, בהכנה למבחנים ובתחומים אישיים אחרים.

  לוחם שייטת 7, רס"ל א', בן 23, עשה שנת שירות לפני צבא בפנימיית "נירים". א' היה הש"ש של קבוצת "עוז", בני נוער בכיתה י"א ומעיד כי להיות ש"ש בפנימייה זה להיות אח גדול של החניכים, להוות להם דמות שונה ממה שהם מכירים בבית, התנהגות נורמטיבית שהם לא מכירים בדרך כלל".

  "היום מתחיל בלהעיר אותם בבוקר כדי שיגיעו להשכמה. כל בוקר יש שיחה על מצב הרוח של כל אחד באותו היום, הולכים יחד לבית הספר ועוזרים להם באופן אישי עם הלימודים, יש ש"ש על כל תלמיד, אחד על אחד ובדרך זו אתה עוזר להם להתמקד בחומר".

  "נירים" הוא כפר נוער בעל מסגרת חצי צבאית, כאשר המדריך משנת השירות הוא הדמות העדינה, יותר חברית. המדריך הוא אדם שהם יכולים לשבת איתו בערב, לשתף אותו, זה שהולכים איתו להתאוורר, להירגע.

  המטרה העליונה בפנימיית "נירים" הינה הזכאות לבגרות מלאה. "אני מרגיש שיותר קל לי להתחבר לבני הנוער דרך הלימודים, דרך ההדרכה וההוראה, העזרה בחומר הלימוד", מספר לוחם השייטת רס"ל א', " בתור לוחם שמגיע להתנדב, אתה דמות שמגיעה לתת קצת ומקווה שזה ישאיר הרבה. אתה מוצא את עצמך מגיע ללמד ומדבר איתם על החיים, על הצבא, על מה הם רוצים לעשות בצבא. לפעמים זה גם יותר חשוב מהלימודים. זה להיות אורחים במסגרת, לפגוש אנשים חדשים. השאיפה שלהם לפעמים היא להיות כמו הלוחמים. זה להוות להם דוגמא. התלמידים מאוד מתרשמים מתפקיד הצוללן, זה מעורר בהם משהו, אולי תקווה, אולי ציפיות מעצמם".

  רס"ל א' מספר על הפעמים שבהן חניכים שיתפו אותו בזה שהם רוצים להיות צוללנים וחובלים. " הם מבקשים את עזרתי בלהתכונן, לספר להם איך מתקבלים ואיך השירות. כיף לספר להם על ההתנהלות בצבא ובחיל הים. ההרגשה להתנדב במקום כזה מדהימה. אני מאוד אוהב להגיע לשם. בשבילי זה גם לחזור למקום שהיה עבורי בית במשך שנה ולעשות משהו שהוא מעבר. פתאום בא אלייך חניך ואומר לך תודה שישבת איתו כל היום, שיש לו מחר בגרות ועזרת לו. זה מדהים בעיניי".

   

 • 01.05.14
  שינוי תפיסה

  שוברים דיסטנס בחיל הים: בשנתיים האחרונות התגבשה בחיל הלבן תפישה פיקודית חדשה, אשר מטשטשת את המרחק הפיקודי ומבטלת למעשה את דמות המפקד הסמכותי והבלתי נגיש. זאת בניגוד לדימוי המיתי, המלווה את צה"ל מאז הקמתו.

  שיטת הפיקוד החדשה מתאפיינת ביחסי קרבה בין מפקד ישיר לחייליו, בדגש על שיח פתוח, והיעדר תחפושות או מסכות. מקור השיטה בהלך הרוח שמנהיג מפקד חיל הים הנוכחי, האלוף רם רוטברג, כפי העידו קצינים בכירים בשיחות עם אתר צה"ל.

  ראש מספן כח אדם בחיל-הים, אל"ם מיכל תשובה, התייחסה לנושא ואמרה "שמנו לנו כמטרה להוריד את כמות הקבילות בחיל הים, ולשפר את יחסי המפקד פקוד. השינוי כבר מכה בשטח, הוא כולל וחוצה גבולות; הוספנו המון תכנים הנוגעים לפיקוד טהור, בקורס פי"ם (פיקוד ימי- קורס המקביל לקורס מפקדי הפלוגות בזרוע היבשה, ומהווה אוטוריטה אחרונה בעיצוב דמות המפקד) וחובלים, ובקורסים ייעודיים שפתחנו העוסקים בנושא", סיפרה לאתר צה"ל.

  הרוח שהכתיב האלוף רוטברג, וקיבלה, למשל, ביטוי סימבולי בהחלפת סיסמת החיל מ"כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים" ל"ביחד ננצח", הובילה לכך שמפקדים בכירים מדברים בגובה העיניים עם אחרון נערי הסיפון.

  "אנו שואפים לצמצום המרחק הפיקודי, עד כדי כמעט אפס", אמר לאתר צה"ל מפקד קורס הפיקוד הימי (פי"ם), סא"ל יניב לביא. "ברגע שיש יחסי אמון ופתיחות, מתפרצות החוצה גם היצירתיות, החדשנות והמצוינות", הסביר סא"ל לביא את יתרונות התפישה.

  מסגרת משמעותית נוספת עבור עיצוב הפיקוד ימי היא בית הספר לחובלים. "הלוחמים של חיל הים הם איכותיים ובעלי יכולת טכנולוגית. הם נבחרים בקפידה, ומגיעים רק בהתנדבות", העיד הפסיכולוג של בית הספר לחובלים, רס"ן יגל שרעבי. "לוחמים אינטיליגנטיים אלו בפרט, ובני הנוער בכלל, מגיעים לצה"ל עם ציפיות אחרות ותפישה שונה של היררכיה. הם רוצים ללכת אחרי אנשים מתוך אמונה, לא כי יש להם דרגות על הכתפיים", אמר לאתר צה"ל.

  סיבה נוספת לכך ששבירת הדיסטנס מתאימה במיוחד לחיל הלבן, היא שהשירות בו מתאפיין בחיכוך גבוה בין מפקד לחייליו, אשר נמצאים כולם בסירה אחת. "בסוף אתה חייב להסתדר עם הסובבים אותך בגלל שאורח החיים הוא מאוד תובעני, והדרך לעשות את זה היא לטשטש את המרחב הפיקודי. בשיטה הזו הפקודים מצייתים מתוך הבנת התמונה הגדולה, ותחושת אחריות על החלק שלהם בתוכה", סיפר לאתר צה"ל סרן ג', שמפקד על צוות קצינים בפי"ם שישובו לשייטת הצוללות. "יש לי משפט שאני תמיד אומר לחניכים בקורס: אל תגיד לאנשים מה לעשות, אלא מה אתה רוצה שיקרה, ותן להם להפתיע אותך בדרכי הפעולה שלהם".

  לדבריי הפסיכולוג של קורס החובלים, בשייטת הסטי"לים השינוי הוא המורגש ביותר, בגדר מהפך של ממש. "פעם מפקד סטי"ל היה מפקד נוקשה, מטיל מורא", העיד רס"ן שרעבי ממסגרת חובלים. לפי תיאוריו, גם בשייטת הצוללות, מערך כלי הבט"ש ובשייטת 13 מורגשים שינויים.

  סא"ל אסי בן חמו, עד לא מזמן מפקד פלגה של סטי"לים, תיאר לאתר צה"ל שגרה שבה המרחק הפיקודי משחק תפקיד קטן מאוד. לדוגמא, הלוחמים הם אלו שמעירים את מפקדם בתאו האישי. "אני תלוי בלוחם כשם שהוא תלוי בי", אמר.

  בעקבות המהפכה, השתנו קורס הפיקוד הימי (פי"ם) וקורס החובלים בהתאם. המחזור שסיים לפני שבועיים פי"ם, הינו הקורס הרביעי שפועל במתכונת המשופרת, המכוונת לתכני פיקוד.

  ההבנה הרווחת, היא כי מפקדים בעלי בסיס נרחב של ידע וניסיון פיקודי, יוכלו להיפרד מהדיסטנס ביתר קלות. בפרקטיקה, מתבטאת תפישה זו בהוספת סדנאות פיקוד ומנהיגות ברמה אקדמית, הנפרשות כיום על פני חצי השנה של הקורס. "נתח גדול הרבה יותר מיועד לתכני פיקוד טהורים. יתר על כן, לצד ההכשרה הפורמאלית, אנחנו מצפים שהאווירה האינטימית ונטולת הדיסטנס שאנו מתעקשים עליה בקורס תעבור הלאה גם היא", ציין סא"ל לביא.

  שינוי האווירה לא פסח גם על קורס החובלים. שם מעידים על ירידה הדרגתית בדיסטנס שבין המפקד לצוער. "עכשיו אפילו בשלב הראשון המפקד מדבר עם חייליו. פעם הוא היה צועק רק פקודות", הסביר לאתר צה"ל רס"ן שרעבי, הפסיכולוג של הקורס.

  נוסף על כך, לראשונה בחיל נפתחו קורסים שמתבצעים לאחר פי"ם- מדובר בקורסים בני שבוע-שבועיים לרבי סרנים, סגני אלופים ואלופי משנה. הקורסים עוסקים בתכנים מנהיגותיים גרידא, "זאת על מנת לשמור רצף של הכשרות ולא לנטוש את הקצינים לאחר פי"ם", הסביר מפקד פי"ם. את הנושא חתם בכך ש"אין לי ספק שבעקבות הדגש המושם, המפקדים של הדור הזה יהיו טובים יותר ממה שאנחנו היינו".

   

 • 28.04.14
  נזכור ולא נשכח

  בטקס שהתקיים במפקדת חיל הים, אמר בנאומו רמ"ט חיל הים, תא"ל ירון לוי: "אנחנו כאן, צבא ההגנה לישראל ואנשי חיל הים, מתחייבים להמשיך את שניסו למחוק, לזכור ולא לשכוח אותם. אנו העם היהודי, ובעיקר לוחמיו - כוח המגן שלו, נשבעים עבורכם, להילחם עד טיפת דמנו האחרונה, להילחם על הבית הלאומי שלכם, שלנו, של העם היהודי".

  מעבר לטקס, מתקיים פרויקט נוסף בשם "פרח לניצול" זו השנה התשיעית, בפרויקט זה, נחשפים החיילים לסיפוריהם של ניצולי השואה לצורך הנצחה והעברה לדורות הבאים. השנה הוחלט לערוך את פרויקט "פרח לניצול" במתכונת מיוחדת.

  לעומת שנים קודמות שבהן ביקרו החיילים את הניצולים בביתם ברחבי הארץ, עלתה היוזמה להביא את הניצולים לבסיס החיל בחיפה על מנת ליצור חוויה משמעותית ורגשית יותר עבורם. הניצולים בדרך זו יוכלו לסגור מעגל ולצפות באחד הבסיסים הגדולים ביותר של חיל הים ולחוש מקרוב כי יש מי ששומר עליהם בגזרה הימית.

  לכבוד האירוע, נבחרו החיילים המצטיינים בבסיס חיפה ללוות את הניצולים. לכל ניצול יצטרפו שני חיילים אשר יעניקו לו תעודת הוקרה על השתתפותו והגעתו לאירוע וכמובן על רצונו הטוב לשתף בסיפורו האישי. בהמשך היום צפויים מפקדים שונים במערך החיל, ביניהם מפקד שייטת ספינות הסטילים, אלוף משנה אייל הראל.

   

 • 24.04.14
  רובודג

  על מנת לקרב את בני הנוער המהווים פוטנציאל לשירות בשייטת הצוללות, יצאה השייטת ביוזמה- תחרות רובוטיקה תת מימית הנקראת "רובודג". מטרת התחרות הינה לחשוף את תלמידי התיכונים לקשר בין ים לטכנולוגיה. במסגרת התחרות נדרשים התלמידים לייצר גוף אוטונומי אשר יכול לצלול למרחק של לפחות עשרה מטרים. כמו כן, נבחנו התלמידים על עיצוב הרובוט, תכנון, מקוריות ויצירתיות תוך שימוש באנרגיה ירוקה וחומרים ממוחזרים. " הזוכים בנו רובוט אשר בלט בפשטותו והורכב מחומרים ממוחזרים- ארבעה בקבוקים מקובעים, משקולת ברזל וגומייה", מעיד מפקד שייטת הצוללות, אל"ם ג' אשר עמד בראש ועדת השופטים.


  הרעיון העומד מאחורי התחרות הוא לחבר את העולם המיוחד והסגור של לוחמי הצוללות ולהראות שהשד הטכנולוגי לא כל כך מפחיד. דרך התחרות המלש"בים יכירו את הלוחמים ושייטת הצוללות. "המיוחדות היא שהתחרות חושפת את המלש"בים לעולם המסקרן והייחודי של השייטת דרך תקשורת ישירה. על הפעילות המבצעית של שייטת הצוללות לא שומעים הרבה והתחרות נותנת למתחרים ולצופים הצצה לעולם מאוד מיוחד ומוכיחה שעם קצת רצון כל אחד יכול", אומר סגן מפקד שייטת הצוללות, סא"ל ש'. מפקד השייטת, אל"מ ג' הוסיף כי: "בשייטת הצוללות הון אנושי מיוחד, הלוחמים הינם בעלי כישורים לימודיים וטכנולוגיים בולטים. על מנת לקרב את בני הנוער לעולם התת מיימי, אשר פחות מוכר לרוב האנשים, יצרנו תחרות שבאה לגרות את היצירתיות של בני הנוער דרך אתגר בניית גוף צולל, אשר יודע לנוע מתחת למים בצורה שהעולם התת מיימי עוד לא פגש".


  לוחמי שייטת הצוללות נפגשו עם הצוותים המתחרים וסייעו להם בתהליך לאורך כל הדרך. נגד ההסברה של השייטת, רס"ר א', אשר ליווה את המתמודדים אומר כי "המתמודדים עבדו זמן ארוך על הפרויקט והסתייעו בלוחמים. התחרות קירבה ללא ספק את המתמודדים לעולם התת מיימי". הצוות אשר ניצח בפרויקט, מתיכון לאו- בק בחיפה, זכה במימון לקורס פסיכומטרי בתרומת "עמותת דולפין", עמותת יוצאי שייטת הצוללות.

 • 17.04.14
  לוחמים מובילים מפקדים

  קורס "לוחמים מובילים מפקדים" מונהגת בשייטת ספינות הטילים מתוך רצון להעשיר את החיילים המפקדים ולהנחיל בהם ערכים ותכנים שישפרו ויעצימו את יכולות הפיקוד, ההדרכה וההנהגה שלהם.


  הקורס נמשך כשבועיים, במהלכם עוברים הלוחמים תכנים רבים הנוגעים בשלושה נושאים עיקריים. ראשית, תחום הפיקוד וההדרכה, במהלך ההכשרה בנושא זה עוברים הלוחמים תכנים ייחודיים מאנשי מקצוע צבאיים ואזרחיים, בניהם הדרכות out door training) ODT) הכשרות מיועצים ארגוניים ופסיכולוגיים, וכן, התנסות בפעילויות והתמודדות בשטח, הכוללות בין היתר ניווטים ביערות הכרמל.


  הנושא השני הינו נושא החברה הישראלית. בכדי לחשוף את הלוחמים, המובילים אך עדיין צעירים בגילם, למכלול החברה הישראלית בה נתקלים בשירותם הצבאי וגם לחלקיה שפחות חשופים ללוחמים, עברו החיילים בין רבדיה השונים של החברה הישראלית וחוו גם פעילויות השונות משגרת יומם. לדוגמא- החיילים עברו הדרכות והיכרויות עם הגדס"ר הבדואי, הכירו את ייחוד הגדוד ופעילותו וכמו כן, העבירו את השבת אצל משפחות דתיות בצפת.


  הנושא השלישי הינו היכרות עם צה"ל. חיל הים מקיים שיתוף פעולה נרחב עם זרועות הצבא ומהווה, וכהיותו הזרוע האסטרטגית בצבא, מהווה חלק מהותי בהכרעת המערכה. לוחמי חיל הים ביקרו בגדודי חיל הרגלים, השומרים בגבולות השונים של המדינה, ונחשפו לשמירה על הגבולות מנקודת מבט שונה הכוללת מאפיינים אחרים מאלו שהם מתמודדים עימם.


  בסיום הקורס, אחד מלוחמי ספינות הטילים, סמל אור אדר, שזכה לעבור הכשרה זו מספר: "הקורס היה מוצלח ואני שמח שלקחתי בו חלק. אני מרגיש שהקורס תרם לי בפן הפיקודי ובחזרתי לספינה אשתמש בכלים שלמדתי בו".


  מפקד הקורס, רס"ן כפיר רווה, מתאר: "הקורס הינו קורס פיקודי שנועד להעצים את הלוחמים המובילים בספינה ואת המשאב האנושי כחלק מתהליכים נוספים שנעשים בשייטת 3. הכל נובע מההבנה שהלוחמים הוותיקים והמובילים הם עמוד השדרה של כל ספינה. הנחת היסוד העיקרית היא שההון האנושי הוא המשאב העיקרי שלנו".

 • 15.04.14
  הציוד בידיים שלנו

  בסיס בצ"ת הינו הבסיס הלוגיסטי של חיל הים, תפקידו לספק את כל הצרכים הלוגיסטיים של היחידות השונות בחיל. ערכי הבסיס הם מקצועיות, מוכוונות לקוח, מיצוי וטיפוח משאבי אנוש, חדשנות, גאוות יחידה ותרומה לקהילה. כל תהליכי העבודה בבסיס מבוססים על מערכות מחשוב ומידע מהמתקדמות בעולם, אשר זוכות להערכה רבה בצה"ל ובתעשייה האזרחית.


  ייעוד הבסיס: רכש, אספקת ציוד וחומרים בזמינות ובאיכות הנדרשת עבור הכוחות ואחזקת כלי שייט והפעלת מערכות קיימות, באופן שיבטיח מענה שוטף לצרכי החיל ולתפקוד מבצעי.


  המחסן מופעל על ידי גורענים נעים, גורענים אלו מסייעים לתזוזה בתוך המפעל בצורה מסודרת ויעילה. את המכשירים והעמדות מאיישות חיילות שתפקידן מפעילות מידע לוגיסטיות, תפקיד הדורש עבודה סביב השעון, מקצועיות ואחריות רבה.


  גם במבצע "חשיפה מלאה" עבדו חיילי המחסן האוטומטי מסביב לשעון על מנת לדאוג לכל הכלים אשר לקחו חלק פעיל במבצע, החל מהמדים ועד לברגים וחלקי הספינה. " הכפלנו את מספר הפעילויות ביום, מתוך הכרה בחשיבות הדברים הקטנים שבלעדיהם מבצע כזה לא יכול לצאת לפועל", סיכם מפקד המחסן האוטומטי, רנ"ג דודו בנזינו.


  עוד הוסיפה, סגנית מפקד פלגת לוגיסטיקה, רס"ן ז'ניה גשינוב, כי "בסיס זה הוא אחד המחסנים המתקדמים בצה"ל מבחינה טכנולוגית, ומנוהל במערכת SAP (systems - applications - products). ממת"ם הצליחו לחבר את המחסן לעבודה באופן מלא מול המערכות השונות. כיום הבסיס מחזיק את מרבית היקפי הציוד של חיל הים, ומרבית העשייה במחסנים מנוהלת על ידי חיילות".


  במהלך השנתיים הקרובות הולך להיבנות מחסן אוטומטי חדש, דבר שיגרום לקפיצת מדרגה. המחסן ייבנה בהתאם לשוק האזרחי, לשכלולי מערכות ה- SAP, על ידי צוות של לוגיסטיקה בחיל הים, צוות פיתוח וממת"ם.


  בזכות הטכנולוגיה המתקדמת בחיל, בימים אלו מותקנות בכלי השייט השונים מערכות המאפשרות בקשה מיידית לציוד וחלקים לספינות, "כל קצין בספינה יכולת לבקש באמצעות מערכת ה- SAP פרטים וציוד ישירות מהספינה ואנו נותנים שירות לחיילי וקציני חיל הים במהלך השבוע כאשר יוצאות משאיות עם הציוד לכלל בסיסי החיל עם הציוד שנדרש לספק. בזכות יתרונות טכנולוגיים אלו, יש תקשורת ישירה ואחודה בין הלוחמים לבסיס הציוד והתובלה. אין ספק שההתקדמות הטכנולוגית הזו כותבת פרק בהיסטוריית חיל הים.


  " כבסיס עורפי אנו משמשים כגב לוגיסטי של החיל, ומאפשרים לקלוט חיילים עם יותר רגישות ומקבלים את כולם בזרועות פתוחות. אנו דוגלים ביחס אישי ופרטני והתנהלות מול כל חייל וחיילת בבסיס. כלל המפקדים בבסיס מאמינים כי חייל שטוב לו, יהיה חייל טוב יותר", סיפרה בהתרגשות, סגנית מפקד פלגת לוגיסטיקה, רס"ן ז'ניה גשינוב.

 • 13.04.14
  "אבירי המפרץ" שומרים על השקט

  לוחמי זירת ים סוף שומרים על שקט תמידי בזירה, פעולים למען בטחון שוטף של 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, ומקיימים הלכה למעשה את היותו של החייל משפיע, מכריע ומשמעותי בשמירת הגבולות הימיים של מדינת ישראל.

  זירת ים סוף, כוללת מספר כלי בט''ש - דבורות, צרעות וכן הנחשולים. פלגה 915 , אחראית על הביטחון השוטף בזירה. הפלגה אמונה על אבטחתו של נמל אילת, באזור בו גובלות בים ירדן, מצרים וערב הסעודית.


  לצורך שמירת השקט התמידי שקיים בזירה, לוחמי זירת ים סוף פועלים ומתאמנים באופן שוטף. באימוני הסיירת, הלוחמים מתפעלים אירועים שונים של מצבי חירום, לדוגמא: אירועי בקרת נזקים כמו פריצת שריפה בדבורה, נפילה של אדם לים, איבוד שליטה אוטומטי על ההגה ותמרון של ההגה בצורה ידנית בתוך חדר המכונות.


  אימון הסיירת מתחלק לשניים. בחלק הראשון מתחרות הדבורות על מצבים אפשריים בדבורה כמו פריצת שריפה ותפעולה, הורדת סירת גומי למים, וכל זאת כמובן באווירה טובה בשיתוף כל צוות הספינה, כולל המפקד. בחלקו השני של האימון כל ספינה מבצעת סודרים שונים, כמו גרירות בין ספינה לספינה, מטווחים על פני המים, יירוט של מטרה, והתחמקות מספינה אויבת.


  עם התפתחות מפרץ אילת, הוחלט למזער את נראות כלי המלחמה במפרץ על מנת שלא לפגוע בענף התיירות. על כן הוחלט לרכוש את ה"נחשול "- כלי שיט קטן בעל מראה אזרחי למדי, שלו יכולת תמרון גבוהה. גודלו ומראהו של הנחשול תורמים לשמירה על הסדר במפרץ וזאת מבלי להרתיע או להפריע ליאכטות הפוקדות את המרינה באילת, כמו גם את הנופשים שיכולים לבלות בהנאה בזכות פעילות ענפה ומוצלחת.

 • 31.03.14
  מאחורי כל לוחם, עומדים תומכי לחימה

  ספינות חיל הים ידועות בקדמה הטכנולוגית המאפיינת אותן ומובילות את המערך המבצעי בגזרה הימית. תארו לכם את ספינת הטילים הגדולה ביותר בשייטת 3, מדגם סער 5, אשר צריכה לצאת להפלגת אימון או שמא למבצע מהרציף אליו קשורה. כיאה לגודלה ועל מנת לא לפגוע בגופה, תרחיש בעל השלכות מבצעיות חמורות, מסתייעת ספינת הטילים בגוררת. יחידה זו מציגה בבירור את תרומת המערך תומך הלחימה למאמץ המבצעי.

   

  לצורך השלטת הסדר בנמלים הצבאיים, תומכי הלחימה מהמעגן מתפעלים את תנועת הספינות בים וזהו רק קצה הקרחון. מעבר להכנסת והוצאת כלי שיט מהנמל הצבאי, הגוררות מסוגלות לסייע בהעברת דלק ואספקה לספינות. כחלק משגרת היום, המעגן מוכן לכל תרחיש חירום, שכן תמיד ישנה גוררת בכוננות מידית על מנת לתפעל אירועי שריפה, הצפה או כל תרחיש בו יוכלו לתרום את חלקם.

   

  חיילי המעגן מחולקים לשני תפקידים שונים- ימאים ומכונאים. לתפקידים אלו הכשרה שונה, המתרחשת בבסיס ההדרכה של החיל עם סיום הטירונות. חיילות וחיילים המתגייסים לתפקיד זה עוברים מיונים וגיבוש. מטרת הגיבוש הינה מיון התאמתי ליחידה וכן הכרת כישורי המועמדים לשירות וייעודם למסלול מכונה או ימאות. כחלק מהגיבוש, לומדים החניכים קשירות, עבודה עם נשקים וסודרים נוספים.

   

  לאחר הטירונות בבסיס ההדרכה מגיעים החיילים למסלולם . במסלול הימאות הנמשך כחודשיים לומדים חוקי דרך, ניווט, קשירות ותיאוריה ימית. במסלול המכונאים, הנמשך כשלושה חודשים, לומדים את העבודה הטכנית עם המכונה, תפעולה וכל היוצא בזאת. במהלך ההכשרה עוברים החיילים "שבוע סירות גומי", בו לומדים להפעילן. לקראת סוף ההכשרה, עוברים החניכים לשלב "שהיות", בו מגיעים לכלי השיט במעגנים השונים וטועמים את העבודה מהשטח, על מנת להגיע לתפקיד מוכשרים לעבודה. למרות שביחידה אין כלל קצינים, ישנה אפשרות קידום לתפקיד סקיפר-משיט הגוררת או לתפקיד צ'יף- מפקד על המכונה והחיילים המתפעלים אותה.

   

  ימאית גוררת במעגן חיפה, סמל אפרת אישטו, נהנית מאוד בתפקידה ומרגישה את תרומתה בתפקיד משמעותי זה. "זו עבודה ייחודית, לא כל אחד מגיע לתפקיד בו הוא נמצא כל היום על ספינה. רואים כאן דברים שלא רואים בשום מקום", היא מספרת בגאווה.

 • 23.03.14
  מגן על הבית

  גדלתי בחוף הזה כל החיים. נולדתי באשדוד, גרתי שנתיים באפריקה ועברתי לגן יבנה. מהחוף לא נפרדתי בשום שלב. אבא עובד בעבודות שקשורות לבנייה בים, בין היתר היה אחראי על בניית שובר הגלים בים. כולנו במשפחה קשורים לים. אמא שירתה בחיל הים, אחי הגדול גולש והוא זה שפיתח אצלי את הרצון ללמוד לגלוש. את הגלשן הראשון שלי קיבלתי ממנו במתנה בגיל 13, הוא היה זה שלימד אותי לגלוש בחוף של אשדוד. אחי הקטן גם הוא גולש והפעם הייתי אני זה שהבאתי לו את הגלשן הראשון ולימדתי אותו לגלוש, בדיוק כמו שלימד אותי אחי הגדול.
  כשנסענו עם אבא לשליחות מהעבודה שלו לאפריקה, עזבנו הכל חוץ מאת הים. היינו מקפידים לנסוע כל סוף שבוע לחוף. האוקיינוס שונה מאוד מהחוף שאנחנו מכירים, הגלים שונים, התחושה שונה.

  לקראת גיל הגיוס גרנו בגן יבנה, אבל המשכתי להעביר ימים שלמים בחוף בו גדלתי. עברתי הרבה מאוד מיונים כולל טיס, אבל ידעתי שאני רוצה להגיע לחיל הים. טרם הגיוס, שמעתי על יחידת סנפיר ואני שמח שהגעתי אליה. עברתי גיבושים שונים, אך הקשה מכולם היה הגיבוש לסנפיר. בין היתר, עברתי בדיקות רפואיות , על מנת לבדוק האם אני מתאים לצלול לעומק, שזאת אחת מהמשימות החשובות שלוחם סנפיר צריך לבצע במטרה לעשות בידוקים מתחת לספינות של חיל הים. המטרה- לבדוק שהן נקיות ממטעני חבלה שגורמים עוינים עלולים להרכיב עליהן מתחת למים.

  כשהתגייסתי עשיתי טירונות חילית בסיסית בבה"ד חיל הים, ואחריה עברתי את הקורס המקצועי, שהיה משמעותי ונמשך כארבעה חודשים. כשסיימתי את הקורס, הגעתי ליחידה והתחלנו לעשות הסמכות על מנת לצאת לים. ההסמכה הייתה השלב הקשה במיוחד, חשבתי שאולי לא אצליח לעבור אותה ושם היה האתגר האמיתי שלי. על מנת לעבור את ההסמכה הזו, צריך ללמוד הרבה תכנים תיאורטיים. היה לי קשה מבחינה לימודית ושמחתי לגלות את העזרה של כולם. צברתי ביחידה חברים אמיתיים לכל החיים. תוך כדי ההסמכה, היחידה יצאה למבצעים שוטפים, רציתי את זה כל כך. המפקד שלי עזר לי- הוא השקיע בי המון לאורך כל התהליך, תמך, כיוון, עזר והיה קשוב.

  בסוף, סיימתי את ההסמכה והתחלתי לצאת למבצעים להם ציפיתי כל כך. היחידה הזאת מיוחדת! כל ספינה של סנפיר עושה דברים אחרים בכל גזרה ומתמקצעת באופן שונה. אני בסופו של דבר זה שמאבטח את החוף, את הנמל, אנחנו אלו שעושים סיורים בלילות ועולים על הסוחרות לבדוק אותן. אנחנו אלו שממש עולים עליהן ועושים לוחמה בשטח בנוי על אונייה, זה מטורף! התחושה היא  מדהימה, להגן על החוף בו גדלתי, להגן על הגבול שמאיים תמידית על הבית שלי. אני בר מזל שיוצא לי לראות ולהרגיש קשר ישיר של הפעילות שלנו לאופן בו החוף מתנהל בשלווה. יש לנו לפעמים כוננויות להקפצה לרצועה, אנחנו אלה שיכולים לפעול במהירות שיא ולהגיע לכל מקום.

  אני מתורגל ללכת לישון ולא לדעת מתי אני אקום, אם יש הקפצה אני מוכן תוך דקה אחת לכל משימה. את כל זה אני עושה באושר רב ובתחושת גאווה, על כך שאני זה שמאפשר למבלים בחוף ליהנות, בדיוק כמו שאני נהניתי עד עכשיו כששמרו עלי. תמיד יש מי ששומר עליכם.

 • 05.03.14
  חיל הים סיכל הברחת נשק מתקדם מאיראן לעזה סמוך לפורט סודן

  כוחות מיוחדים של חיל הים עצרו לפנות בוקר אוניית סוחר שעליה כלי נשק מתקדמים רבים מתוצרת סוריה. בין כלי הנשק נמצאו עשרות אמצעי לחימה מתקדמים לטווחים ארוכים. האונייה, KLOS-C, נעצרה על ידי לוחמי ספינות הטילים ולוחמי הקומנדו הימי של חיל הים, סמוך לגבול אריתראה-לסודן, כ-1500 ק"מ מחופי ישראל. האונייה, על צוותה, נמצאת כעת בשליטה מלאה של חיל הים וצפויה להגיע לנמל אילת תוך מספר ימים.

  האונייה, הנושאת את דגל פנמה, הועמסה בטילים מסוג M-302 שמקורם בסוריה. "אנו יודעים לומר באופן ודאי שאיראן מאחורי ההברחה", אמר היום דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז. "היא זו שניהלה, ריכזה ועסקה בפרטי הפרטים של מבצע ההברחה הזה". הגורמים האיראניים הסוו את הטילים בשקי מלט והאונייה עשתה את דרכה לכיוון פורט סודן, משם יועדה להגיע לארוני הטרור ברצועת עזה, בכדי לחמשם. בשנים האחרונות נלחם צה"ל במאמץ נרחב של איראן לחמש ארגוני טרור בגבולות ישראל.

  לדברי דובר צה"ל, היקף אמצעי הלחימה טרם ידוע, אך עד כה נמצאו עשרות טילים - והספירה נמשכת.

  המבצע התאפשר בזכות יכולות מודיעין בין-קהילתי איכותי ויכולות מבצעיות גבוהות של צה"ל. הוא התנהלה במהירות, על פי הפקודות והתרגולות, ללא נפגעים לכוחותינו ובהתאם למשפט הבין-לאומי. צה"ל וחיל הים משקיעים מאמצים רבים, מודיעינים ומבצעיים, לניטור הברחות ופועלים לתפיסתם בשלבים מוקדמים .בעשור האחרון הפכה הזירה הימית לציר הברחות "אטרקטיבי" לארגוני הטרור הנלחמים בישראל, וצה"ל משקיע בפיתוח מודיעין רלוונטי שיכול להתרגם ליכולת מבצעית מדויקת.


  צה"ל ימשיך לפעול נגד מרוץ החימוש האזורי שמובילה איראן במטרה להבעיר את האזור, ויפעל בכל היכולות העומדות ברשותו כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל

   

 • 02.03.14
  שולטות במוצב

  מערך השליטה הימית לוקח חלק מרכזי והכרחי בפעילות חיל הים. האחראיות על השליטה והבקרה הימית הן הבק"שיות, תפקיד חשוב ללא כל צל של ספק. שלא כמו ביבשה, הגבול הימי אינו מסומן בגדר ולכן הערנות והמשמעת העצמית של הבק"שיות הינן נדבך חיוני במערך השליטה הימית והגנה על חופי מדינת ישראל. מקרי פעילות חבלנית ימית עוינת עלולים להשפיע בצורה קשה מאוד על כל אזרחי המדינה, שכן 99.2 אחוזים מהסוחרות, המגיעות לישראל מועברות דרך הים וכל זאת מונח על כתפיהן של הבק"שיות. מעבר לביטחון חופי ישראל ומניעת אירועים חבלניים, מתפעלות הבק"שיות אירועי טביעה בחוף ובמקרים מסוימים הן יהיו הראשונות להזעיק עזרה ובכך יצילו חיי אדם.
  אחד מבסיסי הבק"שיות הוא מוצב שליטה אזורי הממוקם ב"סטלה מאריס" שבחיפה. מוצב זה הינו בעל נוף מרהיב, ויושב בנקודה הגבוהה ביותר בצלע הר הכרמל וצופה אל הים. הבק"שיות המשרתות במוצב זה, זוכות להרגיש מקרוב את המורשת והזיכרונות הטבועים בין כותלי המוצב. כל תושב חיפה וכל חובב טיולים מכיר את המגדלור המפורסם, המאיר את הים, ואת המבנה העתיק והאותנטי, ששימש לפני מאות שנים ככנסייה.
  בבסיס אווירה חמה ומשפחתית והבק"שיות המשרתות שם מעידות כי הן מאוד מרוצות: "אנחנו מרגישות שאנחנו עושות תפקיד משמעותי שבאמת תורם להגנה על מדינת ישראל".

 • 19.02.14
  מפליגים על קיבתם

  אם נהיה כנים אחת מהדאגות העיקריות בשירות כלוחם ימי היא לא רק הגעגוע לבית או המאמץ הפיזי, אלא גם האיכות וטעמי המאכלים המוגשים ללוחמים בספינות הטילים. בלב שלם, אפשר לומר שמי שהולך לשרת בשייטת הסטי"לים, יהיה בעל דאגה אחת פחות.


  הלוחמים קמים לארוחת בוקר הכוללת: חביתת ירק, גבינות מתובלות, לחמים, מעדנים בשפע ולעיתים גם פנקייקים, כל אלו נותנים להם את הכוח הנדרש לביצוע התפקיד והמטלות היומיות. "מתום ארוחת הבוקר הטבחים של הספינה לא נחים לרגע ומתחילים לחשוב על הארוחה הבאה", מספר לוחם מספינת הטילים אח"י קשת, רב"ט עצמון דגן, לארוחת הצהריים מוגשות מיטב המנות הבשריות, תוך התחשבות בכלל הלוחמים כולל הטבעונים והצמחוניים שמבניהם, וכן ארוחת הערב.


  ומה קורה בזמן הפלגות? האוכל אפילו טוב יותר! " הטבחים שלנו לוקחים את הבישול בלב הים כאתגר ומספקים לנו את האוכל ברמה הגבוה ביותר", מעיד לוחם בסטי"ל אח"י קשת, סמ"ל ארז מנשרוב, ואם לא די זאת, בהפלגות ארוכות מקבלים הלוחמים מידי ערב מנות מיוחדות, המתבשלות בספינה על ידי טבחיה: פיצות, קינוחים וסלטי פירות עשירים.


  לסיום, איך אפשר שלא לתת חיזוק חיובי לטבחי הספינות. בכל זאת, להכין שלוש ארוחות ביום ולדאוג לצרכיהם של החיילים - אינו תפקיד פשוט כלל. "בזמן ההפלגות, כשאר הספינה זזה באינטנסיביות, או בעת התחלת הבישולים באמצע הלילה כשהרוב נחים, אנחנו נתקלים בקשיים ואתגרים רבים ומסיימים את היום עם תחושת סיפוק גדולה", סיכם טבח מספינת הטילים אח"י תרשיש.

 • 13.02.14
  רעות, נחישות ודבקות במטרה: בוחן צוות בשייטת 3

  הבוקר , יום ה', ה-13 לפברואר 2014, התקיים בוחן צוות בשייטת 3, שייטת הסט"ילים. הבוחן כלל מקצים פיזיים שונים ומאתגרים בניהם ריצה במים וריצה עם אלונקות, אפודים מלאים ונשק.

  אופי הבוחן שונה במהותו משגרת הלחימה של הלוחם הימי, אך רוח הצוות הייחודית והחזקה אשר מאפיינת את התנהלותם של הלוחמים בים ורגשה גם הבוקר. הם שמביאים למקצועיות, כשירות פיזית ובסופו של דבר גם לזכייה.

  הבוחן הינו אירוע השיא של השנה בשייטת בו משתתפים ומתחרים כל לוחמי שייטת 3, החל מלוחמי וקציני הספינות וכלה במפקדי הפלגות, סגן מפקד השייטת ומפקד השייטת עצמו.

  למקום הראשון בבוחן בזמן של 10 דקות ו52 שניות הגיעו לוחמי ספינת הטילים אח"י כידון. את הגביע העניק ללוחמי הספינה המנצחת מפקד שייטת הסט"ילים, אל"מ אייל הראל, ששימש לדוגמא ולקח חלק פעיל הבוקר בבוחן בביצוע מקצה שלם עם אחת הספינות.
  מפקד השייטת בירך את לוחמיו בהצלחתם בבוחן ועודד אותם להמשיך ולהצטיין כפי שנהוג בשייטת 3: "הבוחן שביצענו הבוקר מדגיש ומעצים את הערכים עליהם מתחנכים הלוחמים בשייטת; רעות, נחישות, דבקות במטרה והשגיות. אנו מצפים בקוצר רוח להגיע לאליפות צה"ל ולזכות שוב במקום הראשון".

 • 11.02.14
  חולם להיות לוחם

  לכל אחד יש חלום. חלומו של רועי היה להפליג על הסטי"לים ולקחת חלק פעיל בעשייה הימית בזמן ההפלגה. במסגרת הגשמת החלום יצאו אתמול בשעות הבוקר לוחמי ספינת הטילים אח"י יפו.

  אתמול, 10 בפברואר 2014 נערכה הפלגה של ספינת הטילים אח"י יפו בשיתוף עם עמותת "משאלת לב" שייעודה להגשים את משאלות לבם של ילדים החולים במחלה מסכנת חיים.

  במסגרת הגשמת החלום ערכו לוחמי הספינה סיור לרועי בו הכירו להם את פעילות הסטי"ל בלב ים הכוללת היגוי ,ניווט וירי במגוון כלי נשק ואף לקחו חלק מעשי בהפלגה. המפגש בין הלוחמים לרועי היה מרגש ואף סוחט דמעות, "שמחנו לקחת חלק מהגשמת חלומו של רועי. הסיפור האישי שלו נגע בכולנו" סיפר אחד מלוחמי הספינה.

  לביקור הצטרפה ראש מספן כוח אדם, אל"מ מיכל תשובה, אשר העניקה לרועי בתום האימון סיכת סטי"לן ו"תעודת הפלגה" חתומה על ידי מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג.

 • 04.02.14
  הסיירת הטכנולוגית

  ממת"ם (מערכות מידע תהליכים ומחשוב) הינה יחידית המחשוב של חיל הים האחראית על הקמה, פיתוח ותחזוקת מערכות מידע ותשתיות תקשוב. היחידה הינה "סיירת טכנולוגית" המוצבת בחזית הטכנולוגיה, ומורכבת מכוח אדם איכותי הכולל מהנדסי מערכות מידע, תעשייה וניהול ובוגרי מדעי המחשב, יחדיו עם תוכניתנים ואנשי תשתיות מחשוב.


  בממת"ם מספר יוצא דופן של מתנדבים המהווה חלק משמעותי מכלל המשרתים בה. בשנים האחרונות כמות המתנדבים ליחידה עלה פי 3 מאשר בשנת 2010. ללא ספק נתון המייצג בכבוד את ה"סיירת הטכנולוגית" של החיל, ומוכיח כי זו אכן יחידה המספקת את האתגרים הטכנולוגיים ואת הסביבה התומכת אותה מחפשים המלשב"ים המתנדבים לשירות משמעותי בצה"ל.


  המתנדבים ביחידה משתלבים בצורה מדהימה כחלק מכוח העשייה האיכותי ביחידה. אחד מסיפור ההצלחה הרבים הוא רב"ט לירן ראובן, בן 22 אשר התגייס לצה"ל במאי 2012 ומשרת כיום כתוכניתן ביחידה. רב"ט ראובן התנדב למרות מגבלותיו הבריאותיות. לירן לוקה בניוון הרשתית, מחלה המונעת ממנו ראייה ללא מקור אור ישר, ואומר- "אם אין בעיה אמתית ואתה יכול לתרום אז אין סיבה שלא", ועומד מאחורי מילותיו.


  רב"ט ראובן הוצב לשירות ביחידת המחשבים של חה"י, ממת"ם, וממלא תפקיד מרכזי כמפתח יישומים במערך התוכנה. תפקיד זה כולל אתגרים מרובים ומגוונים המחייבים חשיבה מחוץ לקופסא ומתן פתרונות יצירתיים לפיתוח מערכות מידע מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיסטיות. עבודתו של רב"ט ראובן כוללת ממשק ישיר למהנדסים, לצד עבודת צוות תוכניתנים בוגרי בסמ"ח בהובלת מפקדו הישיר במסגרת לוחות זמנים אינטנסיבית.


  רב"ט ראובן משתלב בעשיית היחידה הן מקצועית והן חברתית. חבריו למדור מעידים עליו כ"אדם מקסים ומקצועי שכיף לעבוד איתו" ומפקדו אומר כי "גם כשהוא לא מכוון לך, הוא כובש את סובביו וגורם לקירוב לבבות בכל מקום אליו הוא הולך".


  לצד האתגרים והאחריות העצומה המונחת לפתחו של לירן, הוא מדווח על שביעות רצון גבוהה וסיפוק אדיר מעשייתו. למרות שהתנדבותו מסתיימת, הוא מתכוון להאריך אותה לכדי שלוש שהים כמו כל חייל וממליץ בחום להתנדב לממת"ם, בעיקר לאור הסביבה התומכת, החום והמשפחתיות לצד העבודה הטכנולוגית המאתגרת והמשמעותית.

 • 30.01.14
  לוחמים עושים היסטוריה

  מדי שבוע מחכה רות, ניצולת השואה בשנות ה-80 לחייה, לפגישה עם רב"ט ד'. הפגישה הייחודית הזו, מפגישה שני סוגי לוחמים - נער צעיר, בן 18, בתהליך הסמכה לשרת כלוחם בשייטת הצוללות, וניצולת שואה, שעברה מלחמה אישית וכואבת מידי יום ביומו בתקופת המשטר הנאצי. לצד רות ורב"ט ד' יושבים, זוגות זוגות, חיילים וניצולי שואה שחולקים זה עם זה את הזכרונות הקשים ואת דרכי ההתמודדות עם הזוועות שעברו.


  הלוחמים הנפגשים עם ניצולי השואה עושים זאת במסגרת מרכז "עמך", מרכז המסייע לניצולי שואה להקליט ולשחזר את ההיסטוריה האישית והמשפחתית שלהם. התיעוד משמש ככלי טיפולי בעל ערך רב ובו בזמן משמר מורשת חיה לדורות הבאים. "עמך" היא מילת הקוד שסייעה ליהודים נרדפים לזהות את בני עמם בזמן השואה.


  מזה חמישה מחזורים מבצעים חניכי השלב הייעודי של בית ספר צוללן את ההתנדבות עם ניצולי השואה במרכז "עמך" שבחיפה. השבוע סיימו לוחמי המחזור הנוכחי ארבעה חודשים של התנדבות בהם עזרו לניצולי השואה להקליט ולשחזר את ההיסטוריה האישית שלהם, על מנת לשמר אותה לדורות הבאים.


  במסגרת ההתנדבות, החניכים נפגשו עם הניצולים אחת לשבועיים כאשר במהלך המפגש דיברו, כתבו ושיתפו כשמטרה העיקרית היא לפתח שיחה וקשר אישי בין הניצולים בסוף הפרויקט יערכו בעבורם ספר על התהליך שעברו יחד עם סיפורים ותמונות.


  "הפגישות מאוד טעונות ואמוציונאליות ,מרגשות וסוחפות" סיפרה רות. ורב"ט ד' מוסיף: " זכיתי להבין בתהליך הזה על שגרת החיים, הקשיים והתמודדות שלהם מאז ועד היום. אני מרגיש שאני עושה משהו טוב".


  כל פגישה מתחילה בשיח על השבוע ועל חוויות שעבר הניצול והחניך. "הם מנסים להעביר לנו שיעורים לחיים, ערכים ואופן הסתכלות על ההווה" מוסיף רב"ט ד', "אנחנו לומדים מהם איך לחיות ולהעריך את הרגע".


  הקשר בין הלוחמים וניצולי השואה נרקם כקשר עמוק ומיוחד, והלוחמים רוצים לשמור על הקשר. "על אף הקושי והאינטנסיביות בקורס ובתפקיד, חשוב לנו להמשיך ולעזור לניצולי השואה להנציח את ההיסטוריה. אפילו הזמנו אותם לטקס סיום הקורס" מסכם רב"ט ד'.

 • 20.01.14
  "יש יכולת להמשיך, כשלה כבר אין"

  ביום חמישי האחרון (15/1/14) בבסיס חיל הים שבחיפה נערך טקס הוקרה לקראת הפרידה מאח"י נצחון, הוותיקה מספינות חיל הים. בטקס שהתקיים על סיפון הספינה השתתפו בוגרי הספינה, מפקדיה ובכירי החיל מן העבר.
  לספינה אשר שירתה את צה"ל בגזרה הימית במשך 35 שנה יש היסטוריה מרשימה שכן אח"י ניצחון הינה הספינה הותיקה ביותר המשרתת כיום בחיל הים הישראלי ושוזרת בעברה את עבר חיל הים ועבר מדינת ישראל.
  ראומה וייצמן רעייתו של נשיא המדינה ושר הביטחון דאז מר עזר וייצמן ז"ל שהשיקה את ספינת הסטילים אח"י ניצחון בשנת 1978 במספנות ישראל הגיעה להיפרד מהספינה "שמחה שיש לי עדיין יכולת להמשיך, כשלה כבר אין" אמרה.

  מפקד הספינה, סגן אלוף טל עדן, סיפר: "במצבה הנוכחי ובטיפול שקיבלה, היא הייתה יכולה להמשיך לפעול עוד שנים רבות. הספינה פעלה בזירות קרובות ורחוקות, במלחמת לבנון הראשונה הובילה את הצנחנים לנחיתה בדרום לבנון והפגיזה מעוזים של הפת"ח בביירות ולאורך החוף. עם השנים היא עברה שדרוגים רבים כולל במערכות האש. מה שנשאר בה מהיום הראשון הם רק ארבעת המנועים וההגה, שעליו עדיין חרוט שם הספינה". מפקד הספינה הראשון, תא"ל במיל' אלכס אייל הוסיף ואמר: "הספינות הללו תוכננו לשרת 30-25 שנה, ואם היא עדיין מבצעית אז עשו בה עבודה טובה".

   

 • 15.01.14
  זיכרונות מושרשים: עץ לזכרו של החבר שנספה

  אתמול (רביעי), ה- 15 לינואר, ט"ו בשבט תשע"ד, נערך סיור ונטיעות ט"ו בכרמל הדרומי בראשות מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג.
  באירוע השתתפו כ200 לובשי מדים בניהם סגל הפיקוד הבכיר של חיל הים וכן לוחמים מספינות הטילים, כלי הבט"ש והצוללות, וכן, תומכי הלחימה של חיל הים. אל החיילים הצטרפו תלמידי כיתה ה' מקרית ביאליק.

  בין הנוטעים היה חניך מקורס צוללן, סמל ש', אשר שתל עץ אלון לזכר חברו הטוב ביותר שנספה באסון הכרמל, אלעד ריבן ז"ל.
  סמל ש' הכיר את אלעד כבר מגיל צעיר כשלמדו יחד בבית הספר. אלעד התנדב לעמותה הנקראת "צופי אש" אשר משתלבת עם שירות כבאות וההצלה ויוצאת איתם לאירועי שריפות ברחבי הארץ.

  ב-2 לדצמבר 2010, בזמן שיעור בבית הספר, קיבל אלעד את ההודעה על כך שפרצה שריפה בכרמל ועליו להגיע בהקדם אל האזור. במהלך נסיון הכבאים לגבור על האש ולהציל את האוטובוס האסירים שנחלץ לעזרה, נכנס אלעד בגבורה אל התופת בכדי לנסות ולהצליח להציל את האסירים. הנסיון היה לשווא ואלעד נספה גם הוא. אלעד היה בן 16 במותו.

  "זו סגירת מעגל בשבילי" מספר סמל ש' ,"לנטוע עץ שישקם את ההר שנחרב באירוע בו נהרג אלעד".

 • 14.01.14
  היחידה המבצעית ביותר בצה"ל: מבט מבפנים על פעילות כוחות הסטי"לים

  בוקר אחד החליט בנו של המפקד לשים לזה קץ. במשך רוב חייו אביו עשה לילות כימים בלב הים- והזאטוט בן השמונה החליט שנמאס לו לקנא בספינות.

  לכן, באחד הימים הבודדים בהם אביו לן בבית, הוא תפס אותו בבוקר, לפניצאתם, לשיחה. בקול בוטח, הוא דרש שיתפטר לאלתר. "בני הקטן תבע שאפרוש. בתגובה, שאלתי אותו אם הוא מכיר מישהו אחר שיוכל לשמור על הספינות, ועליו", מספר בצחוק סא"ל אסי, שמסיים בימים אלו את תפקדו כמפקד פלגת ספינות טילים (סטי"לים). "הוא מיד התחרט", הוא מתאר את תשובת בנו, "ובמבט מבולבל אמר: 'טוב, אז קח רק יום חופש אחד'".

  למרות הפצרות בנו, סא"ל אסי החליט לסיים את תפקידו במועד הקבוע מראש. השנתיים האחרונות שלו היו מלאות בתרגילים ומבצעים, ודילוגים בין שלוש הספינות. יחד עם זאת, קשה להכחיש את העובדה שלטענות בנו יש אחיזה בקרקע המציאות הצה"לית. אביו, שפיקד על ספינותיה של פלגה 31. מורגל במבצעים ארוכים, ושבועות ללא תקשורת עם משפחתו.

  היום הוא מסכם שנתיים בסגל הפיקוד הבכיר של היחידה הכי מבצעית בצה"ל, הלא היא שייטת שלוש, שלוחמיה ומפקדיה מבלים את הזמן הארוך ביותר בפעילות מבצעית מבין כל לוחמי הצבא. לאחר שנתיים עמוסות תהליכים, התפתחויות,
  טכניקות חדשות, איומים חדשים, ומבצע אחד- סא"ל אסי נפרד מהפלגה, ומתפנה לספר על אותה פעילות אינטנסיבית

  "לא הרפנו עד ששמענו את קול התותח וראינו שהוא פוגע"
  בחלקו של סא"ל אסי נפל להיות עד, להשתתף ולהוביל תהליכים רבים וחשובים בחיל. "במהלך השנתיים האחרונות, פיתחנו המון יכולות חדשות שיעזרו לנו בביטחון השוטף (בט"ש) ובלחימה", הוא מסכם. "הטכנולוגיה מאוד מתקדמת בחיל, וזה לא סוד. זה גם לא מובן מאליו- בכל מפגש שלי עם מג"ד חי"ר ההבנה הזו מתחדדת אצלי", מוסיף.

  תחת עיניהם הבוחנות של מפקדי הספינות והפלגות, סא"ל אסי ביניהם, ארגוני הטרור שמסביב למדינת ישראל, פעלו כדי לשפר את יכולתם לפגוע בספינות, בעזרת טילים מדויקים יותר ובכמות גדלה והולכת. "התפתחו איומים חדשים, אז הטמענו מענים חדשים. היום אין איום שאנו נותרים מולו בידיים ריקות", מחדד סא"ל אסי.

  אותם המענים, בדמוי מערכות לחימה חדשות, וטקטיקות שהתווספו לתורת הלחימה, דרשו תרגול והטמעה אינטנסיבית בחיל. רבים מהתרגילים שערך סא"ל אסי לפלגה, נסובו סביב אותם שיפורים. "אחד הדברים העיקריים שהתרכזנו בהם, היה תרגול טכניקות חדשות עם לוחמי החי"ר, ובכלל, שיתוף פעולה הדוק מאוד עם זרוע היבשה", מפרט.

  היום, שיתוף הפעולה בין לוחמי הים לעתיהם מהיבשה ממוסד וקבוע. בכל אוגדה יש נציג של חיל הים; וכן, לכל חטיבת חי"ר מותאמת פלגה ימית, איתה תלחם כתף כתף ביום פקודה. "זהו שינוי שראיתי מתחולל לנגד עיני. היום, בניגוד לעבר, אנחנו בקשרים מאוד טובים עם היחידות", הוא מדווח. אנחנו בעיקר מתאמנים ביחד", מודיע, "אך יש גם מבצעים שוטפים שיוצא לנו לבצע", הוא מסייג.

  לפלגה, שמתמחה במשימות של הפגזת חופים, ניתנה ההזדמנות להפגין את היכולות המבצעיות הייעודיות שלה במהלך כהונתו של סא"ל אסי. "במבצע עמוד ענן השתתפו ספינות הפלגה. היינו הראשונים לתקוף בעזה אחרי חיל האוויר", מספר
  בגאווה. "זה היה שיאו של המתח. אני זוכר איך הוא הצטבר והצטבר, עד ששמענו את קול התותח יורה וראינו שהוא פוגע במטרות, ורק אז יכולנו להרפות".

  "אי אפשר לספר מה באמת הסטי"לים עושים- אבל אלה דברים מדהימים"
  סא"ל אסי מתאר שגרה שבה המרחק הפיקודי משחק תפקיד קטן מאוד. "אני תלוי בלוחם כשם שהוא תלוי בי", הוא אומר. "לכן בתרגילים אני בוחר מישהו, נותן לו אחריות ומעצים אותו. לרוב אני מופתע לטובה", הוא מחייך. "הרב"טים האלו מצליחים לאתגר אותי. בסופו של דבר, לכל אחד יש קיבעון מחשבתי כלשהו- ודווקא הלוחמים הצעירים מצליחים לשבור את שלי".

  בלילות על הסיפון, רחוק מהבית, מפקד הפלגה היה נוהג להסתובב ולשוחח עם הלוחמים בארבע עיניים. "כשהם חוזרים הבית ויושבים בשישי בערב עם החברים שלהם מגולני, בניגוד אליהם, הם לא יכולים להשוויץ בסיפורי מעצרים ופעילות מבצעית", הוא אומר. "הם לא יכולים לספר על מה שהסטי"לים באמת עושים", הוא מנמק. לדבריו, זהו נושא שעלה לא פעם בשיחותיו עם הלוחמים. "אני תמידמשיב להם, שזה לא משנה איך אתה נראה על א', אלא רק מה אתה עושה על ב'. והלוחמים האלו עושים דברים מדהימים".

  "אם הייתי יכול", הוא מספר לאתר צה"ל, "הייתי מתחיל את כל התפקיד מההתחלה. יהיה לי קשה להיות רחוק מהים", הוא מודה. "להיות בים זו חוויה אחרת. יש שקט, ניתוק עצמאות, וחוסר יציבות תמידית",הוא מתאר. "למעשה", הוא צוחק ומשלים את המשפט- "הדבר היחיד שיציב כאן זה חוסר היציבות".

   

 • 08.01.14
  מאתגר ומספק: קראו על בוחן חובל

  אתמול בשעת בוקר מוקדמת, התקיים בוחן החובל המאתגר של קורס החובלים.
  את בוחן החובל נדרש לעבור כל צוער על מנת להמשיך בקורס החובלים.
  הבוחן התחיל כבר באור ראשון בהזנקה מבה״ד חיל הים. הוא המשיך בריצה עם אפוד ונשק לאורך חופה של חיפה.
  בהמשך התמודדו הצוערים עם ריצה מאומצת בתוך המים עם כל ציודם ויצאו מהם בטיפוס על חבל.
  בנוסף בבוחן שולבו מבחנים אחרים כמו פירוק נשק בדופק גבוהה, ריצה עם ציוד רטוב שנעשה כבד יותר ומעבר מסלול מכשולים.
  את הבוקר הצוערים סיימו עייפים אך מרוצים.
  בסיום הבוחן ציין לשבח מפקד הקורס סא״ל יובל אילון, את מצטייני הבוחן וסיכם כי הבוחן עבר בהצלחה כמצופה.

 • 05.01.14
  20 ק"מ יבשתיים, 8 ק"מ ימיים וטקס מרגש אחד.

  ביום רביעי בשעות הלילה החלו הצוערים החדשים את מסע הכומתה שלהם אשר שילב מסע רגלי ומסע ימי. במהלך המסע הרגלי שהתקיים בסמוך לנחל שלמה שבאילת רצו הצוערים כ20 ק"מ אשר כללו חלק מסיבי וחלק בשילוב אלונקות. לאחר מכן יצאו הצוערים למסע ימי שהחל בחתירה על סירות גומי באורך של 4 ק"מ ולאחר מכן טילוף (שחייה עם סנפירים) באורך 4 ק"מ.

  כל המסע הימי נערך כחלק מתחרות בין הצוותים אשר המנצח זכה בקריאה המסורתית של החיל - 'עלה ים' אל מול כל צוערי השלב.

  המסע מסמל את סוף חלקו הראשון של השלב הבסיסי בקורס החובלים, הנקרא ימ''פ (ימאות ופיקוד), אותו סיימו בהצלחה כ70 צוערים בניהם מספר בנות. בתום המסע נערך טקס מכובד בבסיס חיל הים באילת אשר בו קיבלו צוערי הקורס את הכומתה הייחודית להם בנוכחות משפחותיהם ובכירי החיל.

  מתוך דבריו של מפקד השלב הבסיסי בקורס חובלים, רס"ן יוחאי אמסילי: "צוערי השלב מסיימים את פרק הימ"פ, ברמת איתנות ומסוגלות שתצליח לפרוץ כל דרך ולהוביל לוחמים בשדה הקרב בעתיד"

   

 • 01.01.14
  "כל גל שמתנפץ אל שובר הגלים הוא גל של געגוע"

  נאומו של מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, בטקס האזכרה השנתי ה-46 לחללי הצוללת אח"י דקר בבבית העלמין בהר הרצל.

  מברק ראשון
  שלוש עשרה אפס אפס, תשעה בינואר 1968,
  מאת: אח"י דקר,
  אל: מפקדת חיל הים ...
  "יצאנו מפורטסמות' "

  עשרים ואחד בינואר, שתיים עשרה ועשרים,
  מאת: אח"י דקר,
  "המסע התת ימי מגיברלטר הולך כשורה
  ובמהירות גדולה מהמתוכננת.
  יכול ומעוניין
  להגיע לנמל חיפה
  ביום א' עשרים ושמונה בינואר
  בשעה עשר....
  מבקש לדעת את תוכנית הפעולה הצפויה
  לדקר בחודש פברואר.
  נא תשובתך".

  מאת: מפקדת חיל הים,
  אל: אח"י דקר
  עשרים ושניים בינואר שמונה עשרה ושלושים...
  "מאשר כניסתך לנמל חיפה
  ב- עשרים ותשעה בינואר
  בשעה עשר בבוקר".

  מאת: מפקד שייטת הצוללות,
  אל : אח"י דקר, עשרים וארבעה בינואר
  שמונה עשרה וארבעים...
  "סג"מ יוסף להב וסג"מ אריה פז
  יועלו לדרגת סגן,
  בתוקף מהעשרים ואחד לינואר
  אלף תשע מאות שישים ושמונה.
  איחולי השייטת".

  מאת: אח"י דקר,
  עשרים וחמישה בינואר,
  שתי דקות אחר חצות ...
  מברק "בדיקת קשר".

   

  הדיווח הבא מאח"י דקר
  אל מפקדת חיל הים
  אמור היה להתקבל בעשרים וחמישה בינואר
  בשעה שש בבוקר... המברק לא התקבל...
  הקשר נדם...

  משפחות שכולות
  ראש המטה הכללי- רב אלוף בני גנץ,
  חבריי, אנשי חיל הים אז והיום,
  שייטת 7,
  מכובדי כולם,

  בחזרה לאותו יום שישי...
  בשעה עשר בבוקר...
  השעה בה ביקשה אח"י דקר
  להיכנס לנמל הבית שלה...
  בסיס חיפה.

  מביטים לים.
  צפונה, מערבה, שוב צפונה.
  כל תורן שמופיע באופק..
  הופך לתורן של תקווה.
  כל גל שמתנפץ אל שובר הגלים...
  הוא גל של כמיהה וגעגוע.
  לא נעזוב את שובר הגלים -
  עד שהבנים יחזרו הביתה...
  עד שנראה ונחבק את אהוב ליבנו.

  היא מתעכבת,
  עוד רגע בטח תצא ותצוף...
  היה לה שינוי,
  עיכוב אל הטכס.
  הטכס המרגש, בו הלב אמור לפעום
  משמחה וגאווה.
  וכעת,... הוא מתפוצץ מכאב.

  להביט בתמונות
  שצולמו על הרציף, בפורטסמות
  לפני יציאתה של הדקר.
  לראות את המוכנות והסדר,
  את מדי הטכס,
  את המדים הלבנים והצחורים,
  את כובעי המלחים של לוחמי הצוללת דקר
  את הבעות הפנים,
  את עיניהם הבוהקות...
  את גאוותם.
  מוכנים ודרוכים..
  אל ההפלגה האחרונה הביתה..

  צוללנים עם בטחון..
  מלאי תחושה של שליחות.
  צוללנים שמחים, גאים, יפים,
  בעלי תחושת משמעות לאומית,
  צוללנים ארץ ישראלים, ..יוצאים מהנכר, ...
  בדרכם לחיזוק המולדת.

  הייתה שם גאווה מיוחדת
  אותה רוח צוות,
  אחווה ורעות של לוחמים המשרתים היום
  בשייטת הצוללות..
  ובמספנות בגרמניה.
  גאווה של חום ועוצמה
  שהתנפצה לתהום אישי,..
  תהום משפחתי עמוק.

  השנה, קיבלו לוחמי שייטת 7
  תעודת הערכה מיוחדת
  על ביצוע מבצעים יוצאי דופן ופורצי דרך.
  יכולתם המבצעית-
  משובחת ומרשימה
  ותרומתם לביטחון המדינה-
  משמעותית ביותר,
  ייחודית ואין בילתה.

  צוללני שייטת 7
  צומחים על מורשתם של לוחמי הדקר.
  לוחמים נאמנים, אשר העניקו לנו
  מורשת מפוארת
  והפכו אתכם לחלק ממשפחתנו.
  אתם, חלק נכבד מארץ ישראל היפה -
  עם שליבו שבור- אך גאה.

  אני דומע לעצמי... בחרש..
  איבדנו לוחמים בדרך...
  איבדנו חברים...
  אף שלא הכרתי אתכם אישית, לוחמי הדקר,
  אתם צוללנים שלי,
  אתם ה-צוללנים שלי.

  אוהב ומצדיע לכם,
  רם.

 • 29.10.13
  הקצינים החדשים: אתמול נערך טקס הסיום בבה"ד 1

  בטקס הסיום המרגש שהתקיים אתמול בבה"ד 1 השתתפו גם הקצינים הלבנים שעתידים להתשלב בתפקידים בכלל יחידות החיל. מאחלים להם המון בהצלחה!

 • 24.10.13
  חודש הבריאות והכושר בעיצומו: בסיס חיפה עלה על מד"ס

  היום כמדי שנה, התקיים יום הספורט של בסיס חיפה, בו לקחו חלק כלל החיילים בבסיס.

  בין התחרויות ששבהם לקחו החיילים חלק ניתן היה למצוא כדורגל חופים, חתירה בס"ג, משחה שליחים, משיכה בחבל, מחניים, כדורעף ועוד.

  בסופו של היום, לאחר ספירת הנקודות, קטפו פלגה 914 ושליטה ממערך הבט"ש את המקום הראשון. ממש אחריהם, במקום השני, זכתה שייטת הצוללות.

 • 22.10.13
  המצביעים הראשונים

  חיל הים מצביעים: בעוד שהיום התקיימו הבחירות לרשויות המקומיות ברחבי בארץ, בבסיס חיפה נפתחה הקלפי הראשונה בארץ כפר לפני יומיים. הקלפי, שנפתחה יומיים לפני יום הבחירות הרשמי, באה לתת מענה ללוחמים שצריכים להיות בים ולא בהכרח יהיו על החוף ביום הבחירות עצמו. בכך ניתנה לכל הלוחמים ההזדמנות להצביע.

 • 17.10.13
  אלופים משנות ה-90

  לוחמי שיייטת 13 השתתפו הבוקר באליפות צה"ל בכושר קרבי ליחידות מובחרות שנערכה במפתיע.

  לוחמי השייטת, שנושאים בתואר האליפות עוד משנות ה-90, הוכיחו גם הפעם שהם בלתי מנוצחים כשהעפילו על יחידות מובחרות אחרות.

  "השמירה על כושר קרבי היא ערך חזק בשייטת ואנו דוגלים בו לאורך כל השנה. מדובר בחלק מהכשירות המבצעית שלנו" אמר מפקד שייטת 13, אל"מ ר'.

 • 14.10.13
  התחלות חדשות: היום בבה"ד חיל הים

  בקריות שליטה חדשות, לוחמים חדשים: בה"ד חיל הים רעש היום באירועים מרגשים.

  בשעת דמדומים על רקע הים לבשו חניכי קורס סנפיר מדים לבנים והוכשרו בצורה רשמית לתפקידם כלוחמים. כעת ישובצו הלוחמים הטריים בכלל הזירות של חיל הים.

  בנוסף, הגיעו היום לבה"ד חיל הים הישר מהאזרחות עשרות הבנות שעתידות לשרת כבקריות השליטה של חיל הים לאורך חופי המדינה- מראש הנקרה ועד אילת.

  בית-ספר צוללן גם הוא לא נח היום, והמשיך להעביר זה היום השני את הגיבוש המאתגר למלש"בים לקראת גיוסם לשייטת הצוללות. זה בתנאי שיעברו את הגיבוש כמובן.

  בהצלחה לכולם!

 • 08.10.13
  מפקד בסיס חיפה, תא"ל אלי שרביט נאם מול מאות תלמידים

  מפקד בסיס חיפה, תא"ל אלי שרביט נאם מול מאות תלמידים היום באירוע "נוער בעקבות לוחמים" של משרד הבטחון.
  בדבריו התייחס המפקד לחשיבות הגדולה בגיוס לצה"ל ועל מגוון התפקידים העצום המוצע לבני הנוער היום "הצבא זו התקופה שתקחו איתכם לכל ימי חייכם", אמר תא"ל שרביט והוסיף, "יש לכם הזדמנות אדירה לנצל את כישוריכם ולהגיע למקום הטוב והנכון עבור כל אחד ואחת".
  תא"ל שרביט הדגיש במיוחד את הייתרונות בשירות ביחידות התנדבות כגון שייטת הצוללות וקורס חובלים ובנוסף ציין לטובה את תפקידן החשוב של בקריות השליטה הימיות.

  אירוע "נוער בעקבות לוחמים", המתרחש מידי שנה ברמת הגולן מזמין אליו מאות תלמידי תיכון מידי יום להתרשמות מיכולותיו של צה"ל ומהתפקידים המוצעים לבנים ולבנות.

   

 • 08.10.13
  צוללות חדשות - צוללנים חדשים

  הבוקר התגייסו עשרות חיילים צעירים ונרגשים, לשורות שייטת הצוללות של חיל הים.
  את הכשרתם הראשונית יעברו הצוללנים בטירונות החילית הבסיסית בבה״ד חיל הים. עם תום הטירונות, יחל המסלול הנכסף אליו שאפו הלוחמים להגיע- קורס צוללן.
  משך הקורס הינו שנה ושלושה חודשים ובו שלושה שלבים. את חצי השנה הראשונה הנקראת ״שלב בסיסי״ אשר נועד להרגיל את הלוחמים לתנאי צוללת ולהביאם לרמת כושר גבוהה, יעברו רק כ55% מהמתגייסים למסלול. בסוף השלב הבסיסי יחולקו הלוחמים למגמות ויחלו את הכשרתם המקצועית הנקראת ״שלב ייעודי״. בשלב זה יעברו הצוללנים הכשרות לפי המגמות אליהם ישוייכו בשירותם כצוללנים בשייטת. ההכשרה בשלב זה הינה ייחודית במקצועיותה בצה״ל, שכן על כל חמישה חיילים בממוצע אמון מפקד אשר ממקצע את החיילים באופן אישי על פי המגמה המסויימת אליה יגיעו בצוללת.
  בקורס הקרוב תתווסף לשלב היעודי הכשרה של מגמה ייחודית אשר עתידה להכשיר את הצוללנים לעבודה על הצוללות החדשות המגיעות לחיל הים מגרמניה. חניכי הקורס יאיישו את אחת הצוללות החדשות, אח״י תנין אשר עתידה להיכנס לשימוש חיל הים בקרוב. מבעוד טקס הסיום המרהיב של קורס הצוללות ולפני שיגיעו כל אחד לתפקידו בשייטת, יהיה עליהם לעבור שלב אחד נוסף- ״שלב הכשרות״ העורך כשלושה חודשים ובו ישובצו חניכי הקורס על הצוללות בתפקידים הרלוונטים למגמתם, על מנת להכיר ולחוות את עבודת השטח בצורה הטובה ביותר ולהיות ערוכים לכל תרחיש אשר יוכלו לפגוש בעתיד. אל הבקו״ם הצטרפו מפקדי שלב בסיסי ללוות את המתגייסים ביום הראשון כחיילים בחיל הים.

 • 25.07.13
  בהצלחה לבקריות השליטה החדשות

  חיילות קורס הבק"שיות סיימו היום את הקורס הייחודי והחוויתי, בהצלחה!

 • 08.07.13
  הרמטכ"ל ומח"י בחילוץ שברי המטוס מהים

  הרמטכ״ל ומפקד חיל הים, שהיו בסיור ימי באזור התרסקות מטוס ה"סופה" אחה״צ, שינו את כיוון הפלגתם, פיקדו על פעולות ההצלה מהים ואף סייעו בחילוץ השברים.

 • 27.06.13
  מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, נאם בערב משפחות שכולות בשייטת 13

  ¬ערב משפחות שכולות שייטת 13- יוני 2013

  לחזור מליל קרב הביתה- ליחידה- לשייטת ללא כל לוחמיך זהו אירוע הנורא מכל.
  כאן במקום הכל כך מיוחד, אהוב, מרגש ומחבר נרקמים חיים בחיים
  נרקמים קשרים ויחסים מהעמוקים ביותר שיכולים להירקם בין חברים-אחים לנשק.
  אך גם כאן יש שנפערים הפצעים הגדולים ביותר שלעולם לא יגלידו- תהומות השכול שגם הם מתחילים במקום הזה הכל כך מיוחד,אהוב, מרגש ומחבר.
  משפחות שכולות
  מש"ט 13
  ספ"כ חיל הים בסדיר ובמילואים
  מפקדי שייטת 13 בעבר
  משפחת השייטת
  כלוחם וכאיש שייטת מיומך הראשון אתה גדל לתוך זה, אתה יודע שזה יכל לקרות, אתה אפילו מכיר מישהו שנפל, או משפחה שכולה, או שמעת סיפורים או מורשת.
  אבל, בשונה מכל מה שלמדת והתכוננת, כלוחם וכמפקד אתה באמת לא מוכן
  לנורא מכל

  לאירוע הזה,אין הכשרה מוקדמת, אין מערך שיעור,הדרכה, או אימון.

  משפחות יקרות

  אינני שונה מכל הלוחמים ובעיקר מהמפקדים. גם אני "חוויתי" את "החוויה" הזאת, החוויה המטלטלת, הקשה הזאת והכל כך מחייבת.

  בעת הקרב אתה יודע לעשות כמעט הכל.

  הלוחמים דרוכים, נעים בשקט, מצמצמים טווח ליעד בסירות, במים בחוף.

  אתה מרגיש חוסן יחד עם אנשיך- לוחמים חדורי אמונה, נחישות, מקצועיות ורעות.

  הרי לכך נועדנו, נבנינו והוכשרנו כצוותים וכלוחמים.

  ואז הקרב מתחיל-ירי,רימון,מטען,דיווחים בקשר, כדורים שורקים,טילים נורים- נלחמים בעוז- זה תפקידנו.

  פתאום צעקה, פצוע, קריאה בקשר, החובש רץ- חוליה רפואית מתחילה לטפל.

  מישהו נפגע, ואתה- מתחיל להתפלל.

  הקרב ממשיך- מסתערים, מאבטחים, נעים קדימה- אתה מחלק פקודות להמשך, מעביר סקירת מצב בקשר, וממשיך להתפלל שהפציעה לא תהיה חמורה- ומתכנן כבר בראשך את שלבי הפינוי.

  דיווח בקשר, הרופא חובר אליך- יש לך הרוג, הוא מדווח. הרוג בכוח. אתה מכיר אותו אישית, דמותו ניצבת מול עיניך.

  מרגע זה שום דבר כבר לא אותו הדבר, שום דבר לא יהיה כפי שהיה.

  מסתיים הקרב ומתחיל המסע. מסע במשעולי השכול.

  ובשוך הקרב כשהאחריות והמחויבות להחזיר את כולם הביתה מוטלת על כתפיך, ישנם רגעים שאתה אפילו לא רוצה לחזור.

  בוא נמתין רגע, נעכב, נדחה ונעצור קצת את השלבים הבאים-

  הפגש עם האנשים, הבסיס בעתלית. הבסיס שכעת לובש שחור: ואנשי היחידה שרוצים להתקרב ולחזק ואתה רק רוצה להמשיך ולהישאר לרגע עם אנשיך, עוד רגע ועוד אחד.

  ואתה מבקש לעכב במעט את הידיעה המרה גם מכן- משפחות יקרות.

  גם כך, עצם העובדה שאתה, כמפקד, יודע ואתם עדיין לא מודעים ומעלים זאת בדמיונכם היא קורעת וכואבת.

  כי אוטוטו.. אנשי הבשורה מלווים באנשי היחידה ידפקו על מפתנכם ויטלטלו את חייכם לעולמים ואתה בליבך טרום ההודעה אליכם כבר מתחיל לדמוע ולכאוב את כאבכם.

  ואז, המפגש איתכם ההורים. מבט בעיניים,החיבוק, הבכי,תיאור הקרב, איך הבן נפל,ה"אין" הסברים משכנעים ותחילת השכול המשותף.

  אט אט, צעד ועוד צעד, יחד עם השכול הנורא הזה שחי אצלכם ואצלנו יום יום, מתרוממים, אוחזים ידיים ומתחילים לטפס ביחד, אנחנו ובמיוחד אתם.

  אנחנו הלוחמים, בני המחזור, החברים, הפקודים והמפקדים, יחד איתכם מחוברים בקשר לחיים- כמו חברינו, בניכם שנפלו לצידנו.

  אין אנו תחליף, אין מנחם, ואין מזור. אבל- אנו לעולם איתכם ולצידכם.

  שלכם,רם
  לוחם, חבר, ומפקד שכול.

 • 19.05.13
  מח"י שוחח עם המתגייסים הטריים

  הבוקר הצטרפו למשפחת חיל הים הנערים שבקרוב יהפכו ללוחמים בספינות הטילים וכלי הבטחון השוטף. אך באמצע שרשרת החיול, רגע לפני שעלו על האוטובוסים לכיוון עתידם החדש בצבא, קיבלו החיילים הטריים הפתעה: מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, הגיע ליחידת מיט"ב לשוחח עמם. בשיחה שיבח האלוף את המיועדים לשירות הביטחון על בחירתם להתנדב לחיל הים ואיחל להם שירות משמעותי ומספק.

 • 09.04.13
  כנס "מרום טכנולוגי" לחיל הים

  כנס מספר 1:

  - הכנס יתקיים ביום שני 22.4.13 בשעה 17:30-19:00

  -במכללה הטכנולוגית "העמית, ראשון לציון", רחוב המתנדבים 6, ראשון לציון (חניה מסודרת וכניסה למכללה מרחוב סירקין)

  - דרכי הגעה: קווים 5 ו-14 מתחנה מרכזית ראשון לציון.

  - טלפון לבירור: 03-7377777

  - מה נדרש להביא: תעודת זהות, גיליון ציונים עדכני.

   

  כנס מספר 2:

  - הכנס יתקיים ביום רביעי 24.4.13 בשעה 17:00-19:00

  - במכללה הטכנולוגית "קציני ים עכו", רחוב כ"ג יורדי הסירה, עכו.

  - טלפון לבירור: 03-7377777

  - מה נדרש להביא: תעודת זהות, גיליון ציונים עדכני.

 • 12.03.13
  יום פתוח בבית ספר באשדוד
  ביום שני ה-18.3.13 יתקיים יום פתוח בבית הספר הימי אורט אשדוד בשעות 8:00-17:00
 • 21.01.13
  יום פתוח לשנת הלימודים תשע"ד - בי"ס קציני ים עכו

  יום פתוח לנרשמים לכיתות ט'-י' יתקיים ביום שלישי 19.2.13 בשעה 14:00

  לפרטים נוספים לחץ כאן

 • 16.01.13
  טקס האזכרה במלאת 45 שנים להיעלמות הצוללת אח"י דקר

  היום התקיים טקס האזכרה ל-69 חללי הצוללת 'אח"י דקר' במלאת 45 שנים להיעלמותה, באנדרטת ההנצחה בהר הרצל, ירושלים. הטקס נערך במעמד ראש המטה הכללי, רב- אלוף בנימין (בני) גנץ, מפקד חיל- הים, אלוף רם רוטברג ובהשתתפות קציני וחיילי חיל- הים והמשפחות השכולות. בתאריך 9 בינואר 1968, הסתיים שיפוצה של הצוללת אוניית חיל- הים 'דקר' בבריטניה והיא יצאה לדרכה לכיוון נמל חיפה. כחמישה ימים לפני תאריך הגעתה המיועד לישראל, נעלמו עקבותיה ו-69 לוחמיה הוכרזו כנעדרים. בשנת 1999 אותרה הצוללת סמוך לחופי קפריסין. גשר הצוללת הובא לישראל ונמצא כיום במוזיאון חיל- הים בחיפה.

  כך נאם אלוף רם רוטברג בטקס:


  ציללו רחוק, ציללו עמוק, נצחו ושובו בשלום הביתה. במשפט הזה אני נפרד ומשלח צוות קרב של צוללות בדרכו למשימתו.
  צוות אח"י דקר צלל עמוק, צלל רחוק, אך לא שב בשלום! לוחמי הדקר יצאו לדרך ולא הגיעו ליעדם.
  הרמטכ"ל, ראש אכ"א, מש"ט 7, מפקדי חיל הים בעבר ראש היחידה להנצחת החייל, סמנכ"ל וראש אגף משפחות והנצחה, רמ"ח נפגעים, ספ"כ חיל הים בסדיר ובמילואים, אנשי שייטת 7, משפחות שכולות, משפחת חיל הים-


  יעקב רענן, רן שמעון, צבי פרג, משה גדיש, ניסים כהן, עזריאל דרור ורפאל רפאלי, בחרתם בשירות תובעני, קשה ומאתגר וצללתם אל מותכם.
  69 לוחמים, 69 צוללנים. צוות הקרב של הדקר. כל אחד הגיע מרקע שונה...כל אחד ממקום אחר אך כולם כאחד היו הצוות של אח"י דקר...כולם כאחד. אברהם עטרי, יחזקאל ששון, יוסף פרחי, אמנון פז, מיכאל גל ודן מנור.
  כי כזה הוא השירות בצוללות, ביחד. ילידי פולין, רוסיה, אוסטריה, מרוקו, גרמניה, ישראל...קיבוץ גלויות...רוח הצוללן פועמת בלב כולם. מרגע שבחרו במסלול הצוללן ידעו כי קשרו את גורלם זה בזה. לחיים ולמוות, הם חיו בנתינה, אהבה, הקרבה ובמסירות נפש גדולה. ערך הרעות היה מושרש בתוכם כצוללנים בשייטת הצוללות. ערך שהיה אז ועודנו היום.
  בנימין שקד, ד"ר שבי יעקב מאור, זאב קול, מנחם דגני, יהודה רונן, מאיר ספרן, יעקב מזרחי ודוד ינאי בחרו לדבוק במצוינות ובמקצועיות כדרך חיים כי ידעו שלהיות צוללן זאת דוגמא אישית וגם צו השעה, הם בחרו בחתירה לניצחון כי ידעו שזאת הדרך היחידה האפשרית, הם בחרו באהבת המולדת כי לכך חונכו בבית ממנו באו.


  קהל נכבד, לפני כשלושה שבועות הוסמך מחזור 102 לצוללנים בחיל הים. לוחמים צעירים שגדלו וחונכו על ברכי מורשת אח"י דקר. מורשת שערכיה המובילים – חתירה לנצחון, מקצועיות, רעות, נחישות וצניעות. מורשת אותה לא בחרו לכתוב אך היא נכתבה בדמם של בנימין מימון, עודד מדמון, משה אראל, מרדכי טרשי, דוד בן שלום, ישראל כרמי, יחזקאל מזרחי, ראובן גל ושלמה ורדי, שצלחו את המיונים והמבדקים הקפדניים, המבחנים המקצועיים והאישיותיים ובראשם מבחן החברות והרעות, כל זאת על מנת להמנות עם הצוללנים הטובים שבטובים, אותם אלה שמדינת ישראל שמה מבטחה בהם כי יבצעו משימתם, באופן עצמאי, מקצועי וערכי כפי שמצופה מצוללן. והם עשו מעל ומעבר ליכולתם אבל...הים לקח אותם.
  יוסף ברנע, ישעיהו יוחאי, חיים בר זאב, צבי הר אבן, יהודה גלילי ובצלאל עוזרי יצאו למשימתם להביא ארצה בגאון את הצוללת דקר, להוסיף מכפיל כוח ליכולתיה של שייטת הצוללות, של חיל הים, של צה"ל ושל מדינת ישראל, כדי להתמודד ולנצח, במאבק על ריבונותה ועצמאותה של מדינת ישראל.


  משפחות יקרות, בעת הסמכת מחזור צוללן 102 על מגרש המסדרים הבטתי בבוגרי הקורס ודמיינתי את פני יקיריכם...כאילו הם אלו העומדים על הציף בנמל פורטסמות' לפני הפלגתם האחרונה...ועיניהם בורקות מגאווה, מהתרגשות ומהציפייה לפגוש אתכם ואת בני הבית. שמעתי את אותו חיתוך דיבור, ראיתי את אותו מבט. צעירים, יפים, לוחמים מקצועיים שאהבת המולדת והחברות מובילה אותם.


  אליעזר שרוני, אברהם רון, יוסף דבי, אריה פז, מנחם נרקיס, מיכאל הדר ונמרוד דרורי, בחרו להשקיע ולתת מעצמם הכל, לחיות בתנאי אי וודאות ולסמוך על חבריהם שיהיו לצידם בכל שעה. במיוחד באותן שעות או דקות גורליות בהם פעלו יחד, כתף אל כתף, להציל את הצוללת השוקעת, לעצור את חדירת המים וקריסת הצוללת כשהם רואים לצידם את אברהם בז, אמנון רון, יוסף זוהר, חיים שני, אליעזר בן-צבי, צבי טל, יובל שמואלי ויוסף להב. כולם יודעים שהם בין אחים וחברי נצח במותם.
  מכובדי, מידי שנה אנו מתכנסים כאן ועדיין מסרבים להאמין ולעכל את גודל האסון. אהרון אהרון, יצחק עוגן, אלכסנדר שרוני, יוסף שלו, יעקב רון צבי זהבי ואלי קדוש היו אמורים להיות בינינו היום. הם נועדו להיות מובילים בחברה...מנהיגים...מפקדים, אנשים עסקים, מורים ואולי עובדי אדמה אך הגורל רצה אחרת.
  הצטרפתם למשפחת השכול של מדינת ישראל.


  יוסף אלמוג, יעקב רונן, מאיר ירום, גדעון סגל, שלמה אופק, אברהם שחר. מותכם מחייב אותנו להיות טובים יותר, להתאמץ יותר, כי אנחנו ממשיכי דרככם.
  אמנון תמיר, יוסף נצר, אברהם ברקאי, צבי פז וראובן סנפיר. מורשת מפוארת ממשיכה להיכתב בשייטת הצוללות, המורשת אותה השארתם, מורשת שתרומתה הייחודית והחשאית הינה פרק מרשים, אשר ברובו חסוי, במלחמה על קיומנו כמדינה עצמאית וריבונית.
  משפחות יקרות, מי יתן ולא תדעו עוד צער.


  ציללו עמוק, ציללו רחוק, נצחו ושובו בשלום הביתה, כי ביחד ננצח.
  שלכם ואיתכם,
  רם.

 • 14.01.13
  מזל טוב לבק"שיות החדשות!

  היום הצטרפו למערך השליטה של חיל הים בקריות שליטה חדשות שסיימו את הקורס בבה"ד חיל הים והחל ממחר יצטרפו לשמירה על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל.

   

  חיל הים מאחל בהצלחה לבקריות השליטה!

 • 14.01.13
  פרוייקט "מרום טכנולוגי" - הכנס

  חיל הים מציע לכם להצטרף למסלול ייחודי ויוקרתי, מסלול לחימה המשלב לימודי עתודה טכנולוגית לתואר הנדסאי אלקטרוניקה במכללה הטכנולוגית של קציני ים עכו או במכללת "העמית" ראשון לציון, לבוגרי כיתה י"ב בנתיב העיוני.
  בוגרי המסלול ישתלבו בחיל הים כלוחמים טכנולוגיים בספינות הטילים ובצוללות - הכלים היקרים והמתוחכמים ביותר של צה"ל.
  הלימודים מתקיימים בתחומי המכללות, בקבוצה קטנה ואיכותית, הזוכה לליווי צמוד של צוות המורים באווירה נוחה ומשפחתית, המשלבת לימודים מקצועיים עם פעילויות מגוונות.

  כנס התעניינות ראשון יתקיים ביום שלישי 12.03.2013 בשעה 16:30 במכללה הטכנולוגית "העמית", רחוב המתנדבים 6, ראשון לציון.
  דרכי הגעה: קווים 5, 14 מהתחנה המרכזית ראשון לציון. בנוסף, חניה מסודרת ברחוב סירקין הצמוד למכללה.

  כנס שני יתקיים ביום שלישי 12.03.2013 בשעה 17:30 במכללה הטכנולוגית "קציני ים עכו" ברחוב כ"ג יורדי הסירה, עכו.
  דרכי הגעה: מרחק הליכה מתחנת הרכבת עכו.

  יש להביא תעודת זהות וגיליון ציונים עדכני.

  טלפון לבירורים: 03-7377777

 • 09.01.13
  יום פתוח בבי"ס אורט ימי אשדוד

  חיל הים מזמין אתכם להגיע ולהתרשם מבית הספר הטכנולוגי לקציני ים באשדוד

  יום פתוח יתקיים ביום שישי הקרוב ה-11.1.13

  נשמח לראותכם!

   

   

   

 • 09.01.13
  חיל הים מסייע בחילוץ אזרחים בשטפונות
  כוחות של חיל הים סייעו אמש לחלץ אזרחים מאזורים שנפגעו כתוצאה ממזג האוויר הסוער.
 • 07.01.13
  טקס ההתייחדות לזכר חללי הצוללת "דקר" נדחה

  טקס ההתייחדות לזכר חללי הצוללת "דקר", אשר עתיד היה להתקיים ביום רביעי הקרוב, ה-9.1.13 נדחה בשל תנאי מזג האוויר.

  הטקס יתקיים ביום רביעי, ה-16.1.13 בשעה 14:00 בהר הרצל, ירושלים.

 • 06.01.13
  אתר חיל הים החדש!

  עם השנה האזרחית החדשה הגיע אתר חדש. באתר תוכלו לקבל גישה ישירה לכל המידע שתחפשו על חיל הים.

  תהנו!

 • 30.12.12
  מוקירים את מערך המילואים
  הערב התקיים ערב הוקרה למערך המילואים בחיל הים.
 • 27.12.12
  מסע הכומתה של קורס חובלים

  צוערי קורס חובלים, מחזור 130 קיבלו היום לפנות בוקר את כומתת החובל - כומתה כחולה שבקצהה פס לבן.

  הצוערים קיבלו את הכומתה לאחר מסע ארוך ומפרך אשר כלל הפלגה בסירות גומי.

  בהצלחה בהמשך!

 • 25.12.12
  צוללנים חדשים לשייטת 7

  הערב הצטרפו שורת לוחמים חדשה לשייטת הצוללות. הצוללנים הטריים ישתלבו מעתה בצוללות השונות ומשימותיהן ישארו מסווגות ומאחורי הקלעים.

  בהצלחה לצוללנים החדשים!

 • 05.12.12
  מרוץ הלפיד

  הבוקר התקיים, כמיטב המסורת, מירוץ הלפיד השנתי בו השתתפו צוערי קורס חובלים.

  הצוערים רצו ברחבי העיר חיפה יחד עם תלמידים מבתי הספר השונים.

  בסוף הריצה, התכנסו הצוערים בבסיס ההדרכה של חיל הים לפעילות התנדבות עם ילדים קשי יום.

  חג חנוכה שמח!

 • 06.12.12
  סיכה חדשה לותיקים!

  הבוקר, לאחר בוחן הסטי"לן המאתגר, קיבלו לוחמי שייטת 3 הטריים את סיכת הסטי"לן לה חיכו מאז סיימו את קורס הלוחם הימי.

  בנוסף, לראשונה בחיל הים, קיבלו 7 לוחמים בשירות קבע את סיכת הסטיל"ן הותיק - זאת לציון עשור של שירות קרבי על ספינת הטילים.

 • 14.11.12
  גיוס בקריות שליטה

  הבוקר עלו על מדי החאקי הבהירים בקריות השליטה החדשות של חיל הים. תוך חודשים ספורים יהפכו הבנות להיות "העיניים של המדינה", וישמרו על הגבולות הימיים של מדינת ישראל.

  חיל הים מאחל בהצלחה לבקריות החדשות!

 • 13.11.12
  מח"י שוחח הבוקר עם תלמידי חיפה
  הבוקר שוחח מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג עם כ-5,000 תלמידים מבתי ספר בעיר חיפה, באירוע עידוד גיוס משמעותי שהתקיים במרכז הקונגרסים בעיר.
 • 08.11.12
  לוחמים ימיים חדשים

  הבוקר הצטרפו למשפחת חיל הים הנערים שבחודשים הקרובים יהפכו ללוחמים הימיים החדשים בספינות הטילים והבטחון השוטף.

  חיל הים מאחל הצלחה למתגייסים הטריים!

 • 04.11.12
  הצוות הרפואי של שייטת 3 באימון נרחב

  הבוקר התקיים אימון נרחב של הצוות הרפואי של שייטת 3, שייטת ספינות הטילים. במהלך האימון דימו הרופאים, הפרמדיקים והחובשים מצב חירום רב נפגעים על כלי שייט רבים.

 • 01.11.12
  צוערי מחזור 128 של קורס חובלים קיבלו סיכת מ"מ

  הבוקר, בטקס מרגש בנוכחות המשפחות, קיבלו מחזור 128 של קורס חובלים את סיכת המ"מ המוזהבת והתחילו רשמית את לימודיהם באוניברסיטת חיפה, במסגרת שלב האקדמיה בקורס.

  חיל הים מאחל הצלחה בהמשך לכל הצוערים!

 • 29.03.15
  מוכנים לכל, גם בצפון

  "התווך הימי הוא תווך קלאסי לפיגועים. המרחב הזה יתחיל להתעורר כי יש בוא פוטנציאל לאיום גם על אסדות הגז וגם על חדירה לישראל", כך אמר מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד סער סלמה. "אני חושב שהתווך הימי משמעותי יותר לחיזבאללה כיום ממה שהוא היה בסבבים הקודמים. הרעיון של לבצע פיגועים בים, בידי ארגוני טרור, קרה בעבר הרחוק אך זה איום שאנו צריכים לתת לו מענה גם היום. גם איום הצוללנים לא זר לנו ואנחנו נלחמים במערך שלם אל מול האיום".

  דברי מפקד בסיס חיפה, באים על רקע השינויים המתרחשים ללא הפסק בשנים האחרונות בגבולות הצפוניים של המדינה. כוחות הגזרה פועלים הן באמצעים גלויים, כמו ספינות הבט"ש השומרות על הגבול הימי עם לבנון, והן באמצעים נסתרים על מנת לתת מענה לכלל איומי הגזרה ולהבטיח את שמירת השקט האזורי. חלק מההיערכות להתמודדות עם איומי הגזרה הצפונית הוא תהליך הגדלת שייטת הצוללות, תהליך שהחל בספטמבר האחרון עם קליטת אח"י תנין וימשך בשנים הקרובות עם קליטת שתי צוללות חדשות.

  "חלק מהמענה לאיומים היא שייטת הצוללות הפועלת בעומק האויב ונותנת נדבך נוסף בלחימה אל מול האויב", הסביר מקפד בסיס חיפה. על כך הוסיף מפקד אח"י תנין, סא"ל ג', "הים התיכון עמוס בכלים אשר חלקם ידידותיים וחלקם עוינים, ואני צריך לפעול ביניהם. אסור שידעו איפה אני נמצא או מה אני עושה. הצוללת החדשה היא כלי שקט יותר והיא יכולה לפעול לזמן ממושך יותר, ואיתה אנחנו עובדים כל הזמן ונמצאים הרבה בלב הים".

  נוסף על הגדלת שייטת הצוללת והתמודדות עם האיומים המשתנים תדיר בגזרה, דיבר תא"ל סער סלמה על מאמצי החיל על אבטחת אסדות הגז. "55% ממשק האנרגיה של ישראל נסמך על אסדות הגז כך שרוב אנרגיית החשמל במדינת ישראל מגיעה מהאסדות. אבל, אבטחה בים היא לא פחות מסובכת מאבטחה יבשתית ואף יותר. חיל הים נותן מענה לכל משימות הליבה שלו, והגנה על האסדות היא אחת מהן".

   

צוללים לעומק הדברים

תלמידי כיתה יא'!

בואו להבטיח את מקומכם ביחידות המובחרות בחיל הים - הרשמו לגדנ"ע חובלים, שייטת 13 וצוללות!
לחצו כאן!

החיים מתחת למים

פספסתם את הכתבה? צפו עכשיו בחיהם של לוחמי חיל הים במצולות.
חיל הים בפייסבוק
בוא להיות לוחם ימי!